Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Przeciążenie auta. Do czego może doprowadzić? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Wybierając się na wakacje niewiele potrzeba, żeby przeciążyć samochód. Zbyt wiele kilogramów może spowodować poważne straty.

 - Jeżeli mamy fabryczne zawieszenie, przeładowane auto może zniszczyć amortyzatory. Czasami jeden wakacyjny wyjazd może zburzyć nam bardzo dobre zawieszenie - powiedział Adam Klimek z TVN Turbo.

Dopuszczalne obciążenie auta można wyliczyć odejmując masę własną pojazdu od maksymalnej masy całkowitej.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kolejne zmiany w egzaminach

Co więcej, przyspieszanie, skręcanie i hamowanie przeciążonym autem przebiega całkowicie inaczej niż zwykle. - Droga hamowania może się wydłużyć nawet dwukrotnie, jeżeli zwiększymy masę. Na zakrętach siła odśrodkowa będzie działała szybciej. Wtedy samochód może wpaść w poślizg boczny - wytłumaczył Kuba Bielak z TVN Turbo.

Aby bezpiecznie zapakować rodzinę na wakacje i przy okazji nie zepsuć auta, warto nie przesadzić z jego maksymalną masą całkowitą i w miarę możliwości równomiernie rozłożyć bagaże.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • wicio (gość)

    jak będzimy jechać w sierpniu na wakacje to powiem to żonie jak będzie się pakowała do rextona i będzie ładowałą niepotrzebne rzeczy. bo ona pcha wszystko potrzebne czy nie ale na zaś bierze a mnie to nic nie słucha

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości