Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Przeciw autozłodziejom

Data publikacji: Autor: (M.G.)

 Właściciele czterech kółek na wszelkie sposoby próbują ustrzec się przed stratą swojego auta. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zamontowanie autoalarmu.
Przejdź do: Nie daj się okraść / U dilerówAkcesoria / Nieskuteczne metody

Właściciele czterech kółek na wszelkie sposoby próbują ustrzec się przed stratą swojego auta. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest autoalarm.

Autoalarm to elektroniczne urządzenie sygnalizujące dźwiękiem i swiatłem o próbie włamania do samochodu. Autoalarm uniemożliwia też zwykle uruchomienie silnika. Rynek autoalarmów wciąż się rozwija i producenci oferują coraz to bardziej skomplikowane systemy - czy jednak są one w stanie zapewnić włacicielom samochodów spokojny sen?

Trzy zasady
- Alarm samochodowy musi spełniać trzy podstawowe wymagania - mówi Sławomir Golenienko, właściciel serwisu zajmującego się instalacją autoalarmów. - Są to:

  • skuteczność,
  • bezawaryjność,
  • nieskomplikowana obsługa.
Największą popularnością wśród nabywców cieszą się produkty polskiej myśli technicznej . Klienci lubią systemy Skorpion, Enigma czy Legendford. O ich popularnosci decyduje łatwo dostępny serwis i niższe ceny.

- Autoalarm można zamontować do każdego samochodu - wyjaśnia Golenienko. - Sam montaż trwa zwykle dwie, trzy godziny, co najwyżej jeden dzień. Duże znaczenie ma tu model samochodu. W mercedesach klasy E i w BMW montaż alarmu jest najbardziej skomplikowany i zajmuje najwięcej czasu, a co za tym idzie - więcej kosztuje. W tych samochodach dostęp do poszczególnych części konstrukcji jest najbardziej skomplikowany.

U dilerów
Coraz więcej kierowców kupuje samochód z systemem alarmowym z zainstalowanym u dilera. Około osiemdziesiąt procent klientów serwisów instalacji autoalarmów to posiadacze samochodów przynajmniej kilkuletnich. Samochody z salonu pojawiają się sporadycznie.

Do początku artykułu

Ceny autoalarmów

Klasa popularna 360-510 zł
Klasa standartowa 510-790 zł
Klasa profesjonalna 790-950 zł

Akcesoria

Czujnik holowania 120 zł
Czujnik ruchu 90-120 zł
Czujnik udarowy 40-60 zł
Czujnik zbicia szyby 60 zł
Dodatkowy pilot 35-120 zł
Sterowanie centr. zamkiem 40-150 zł
Sterowanie domykaniem szyb 60-150 zł
Powiadomienie radiowe 190-350 zł

Autoalarm CASSINI

C450 400 zł
C451 360 zł
C454sc 220 zł
C454x 310 zł
C454xc 210 zł
C444cu 155 zł

Inne autoalarmy

SKORPION od 500 zł
ENIGMA od 570 zł
LEGENDFORD od 480 zł

Podane ceny autoalarmów są orientacyjne. Cenę montażu i kupna autoalarmu bardzo często ustala się indywidualnie wybierając interesujące nas opcje systemu. Wiele również zależy od marki samochodu, do którego autoalarm będzie przeznaczony.

Nieskuteczne metody

Wojciech Kulesza - licencjonowany rzeczoznawca PZMot

- Niestety, nie przywiązywałbym zbyt dużego znaczenia do systemów alarmowych. W wielu przypadkach są to tylko drogie zabawki. Złodzieje są doskonale przygotowani, znają nowoczesne systemy, nierzadko dzięki odpowiednim "wtyczkom" u producenta. Potrafią rozprawić się niemal z każdym autoalarmem w ciągu kilkudziesięciu sekund. Same systemy alarmowe są często wadliwe, a w naszym wilgotnym klimacie bardzo szybko się psują. Jeżeli jednak decydujemy się na założenie autoalarmu, sprawdźmy gruntownie serwis, któremu powierzamy nasz samochód. W czasach, gdy macki mafii samochodowej sięgają niemal wszędzie, od rodzaju instalowanego systemu często ważniejsze jest miejsce, w którym go montujemy. Dużo skuteczniejszy jest immobilizer, ale montowany jako system osobny i niezależny od alarmu. Proponuję też opracować własne, indywidualne metody zabezpieczania samochodu i zrealizowanie ich u zaufanego, zaprzyjaźnionego mechanika.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości