Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Przeczytaj, zanim podpiszesz umowę

Data publikacji: Autor: Tomasz Rejmer

Od treści umowy kupna-sprzedaży zależą ewentualne roszczenia nabywcy do sprzedawcy w przypadku, gdyby się okazało, że kupiony samochód ma wady. Sprawa dotyczy nie tylko zakupu samochodu używanego, lecz także zakupu auta nowego.
Standardowe umowy kupna-sprzedaży zawierają niewiele danych. Jest tam za to klauzula, że stan techniczny jest kupującemu znany i nie będzie rościł z tego tytułu żadnych roszczeń. Tak sformułowana umowa doskonale chroni interes sprzedającego, natomiast kupujący świadomie lub nie zgadza się na niewielkie możliwości roszczenia, gdyby okazało się, że auto jednak ma wady. Wszyscy nabywcy powinni więc baczniej zwracać uwagę na to, co podpisują. Przede wszystkim nie podpisywać się pod formułką, że stan techniczny jest znany, jeśli w istocie samochód nie został sprawdzony w warsztacie lub w autoryzowanym serwisie

Dla kupującego jest ogromne istotne, czy auto przejechało 50 czy też 150 tys. kilometrów. Informacja o przebiegu powinna być zawarta w umowie.
Jeśli sprzedawca zapewnia, że auto jest bezwypadkowe, wtedy należy to również w umowie umieścić. I wreszcie punkt najważniejszy, czyli klauzula o tym, iż w sprawach nie uregulowanych umową zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego. Kupujący ma wtedy podstawę prawną do reklamacji w przypadku, gdy wykryte zostaną wady pojazdu, nie znane w momencie zawierania transakcji.

W przypadku zakupu nowego samochodu, radzimy zwrócić uwagę na punkty umów:
- termin odbioru auta - niech będzie określona dokładna data,
- cena - czasami podawana jest w obcej walucie, co z punktu widzenia klienta nie jest korzystne. Jeśli bowiem auto odbieramy za 2-3 miesiące (co się zdarza) kursy dewiz mogą się zmienić, a nawet niewielki wzrost ok. 3-5 % przy kwotach 40-50 tys. zł daje poważne sumy.

Poza tym, zawsze trzeba przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytać. Chodzi tylko o to, abyśmy byli w pełni świadomi tego, na jakie warunki się godzimy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości