Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Przed wyjazdem na wakacje przypomnij sobie kodeks drogowy

Data publikacji: Autor: Mikołaj Krupiński

Fot. Archiwum Polskapresse Zbliżają się wakacyjne wyjazdy, warto więc odświeżyć znajomość znowelizowanego kodeksu drogowego.

Fot. Archiwum Polskapresse Przypominamy o obecnie obowiązujących przepisach, które dotyczą wszystkich kierujących pojazdami. Od stycznia 2011 roku możemy się poruszać po autostradach z szybkością 140 km/godz. zamiast 130 km/godz., jadąc samochodem osobowym, motocyklem, a także autem ciężarowym do 3,5 ton. Na drodze ekspresowej możemy się rozpędzić do 120 km/godz. (wcześniej 110 km/godz.). Zmianie nie uległa natomiast dopuszczalna prędkość, z jaką można się poruszać na pozostałych drogach.

CZYTAJ TAKŻE

System mobilnej informacji drogowej dla wyjeżdżających na wakacje

Co wpływa na długość drogi hamowania?


Złagodzono także przepis dotyczący przekroczenia dozwolonej prędkości. Wcześniej policjanci przymykali oczy na  5 km/godz. ponad normę. Teraz tolerują 10 km/godz. A jeśli kierowca przekroczy prędkość, wtedy musi się liczyć z sankcjami w postaci punktów karnych oraz mandatów gotówkowych - te nie uległy zmianie.

De facto od maja br. za łamanie przepisów kodeksu drogowego zostaniemy ukarani także na drogach wewnętrznych. Na przykład na osiedlu z oznakowaniem "Strefa ruchu" kierowcę może spotkać kara nie tylko za złe parkowanie, ale też za przekroczenie prędkości czy jazdę pod wpływem alkoholu. Za parkowanie samochodu na trawie, tarasowanie przejazdów i dróg pożarowych można otrzymać stuzłotowy mandat. Jazda bez jednego choćby dokumentu - wysokość mandatu określa liczba brakujących dokumentów - to od 50 do 250 zł kary. Blokowanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych w centrach handlowych może kosztować 500 zł. Do tego dojdą jeszcze koszty odholowania pojazdu na parking depozytowy. Obecnie właściciel ma trzy miesiące na odebranie auta z takiego parkingu. Po tym czasie starosta występuje do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku nieodebranego pojazdu na rzecz powiatu. Jednak nie będzie mógł tego uczynić wcześniej niż przed upływem 30 dni od dnia powiadomienia.

Również od maja kierowcy muszą wzmóc swoją czujność w stosunku do rowerzystów. Teraz cykliści, pokonując skrzyżowanie, mogą jechać środkiem pasa zamiast po jego prawej stronie. Zawsze, gdy kierowca skręca w prawo Fot. GDDKiA lub w lewo i przecina drogę rowerową, musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście. Nowością jest też jazda ulicą dwóch rowerzystów obok siebie, jeśli nie utrudniają poruszania się innym uczestnikom ruchu. Dodatkowo rowerzysta już nie musi się zatrzymywać, gdy kierowca ma problem z jego wyprzedzeniem. Nowe prawo przewiduje także tzw. śluzę rowerową dla cyklistów, czyli miejsce przed linią zatrzymania dla aut, by jednoślady były lepiej widoczne.

Zrewidowano też kary za nieprawidłowe przewożenie pasażerów. Dziś za ponadnormatywną liczbę osób kierowca zapłaci do 500 zł kary.

Nie bądźmy zdziwieni, gdy do kontroli drogowej będzie chciał nas zatrzymać funkcjonariusz nieprzypominający umundurowaniem policjanta. Aktualnie kontrole na terenie zabudowanym, na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich mogą wykonywać także strażnicy miejscy, a od 31 grudnia 2010 uprawnieni do kontroli samochodów osobowych i motocykli są także umundurowani funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy ITD mogą wylegitymować kierowcę i sprawdzić alkomatem, czy jest trzeźwy. Inspekcja przejęła też kontrolę nad siecią fotoradarów, które mają być wyraźnie oznakowane i widoczne. W myśl nowych przepisów z ulic i dróg znikają też atrapy fotoradarów, a okres postępowania mandatowego wynosi teraz 180, a nie 60 dni.

CZYTAJ TAKŻE

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Weekend bez ofiar - akcja policji i GDDKiA


Już 60 tys. osób poparło w 2010 r. ideę bezpiecznych zachowań na polskich drogach. Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma zbudować wokół idei bezpieczeństwa drogowego koalicję wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Wielki finał akcji to "Weekend bez ofiar", który zaplanowano na 24-26 czerwca br., pierwszy weekend wakacji, gdy na drogi wyjadą tysiące Polaków. W ramach akcji przez cały czerwiec w różnych miastach odbywać się będą pikniki edukacyjne. Fot. Archiwum Polskapresse Organizatorzy przygotowali m.in. symulacje wypadków, pokazy akcji ratowniczych, ćwiczenia z obrony cywilnej, konkursy dla najmłodszych. Będzie można spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy, śmiałkowie przejdą próbę dachowania.

Bezpieczną podróż na wakacje ułatwić ma specjalna usługa SMS Info. 1 czerwca uruchomiony zostanie numer 71551 (1 zł + VAT), pod który abonenci wszystkich sieci mogą zgłaszać chęć otrzymywania informacji o sytuacji drogowej w wybranych województwach. W odpowiedzi otrzymają informacje o stałych utrudnieniach w ruchu na drogach krajowych, a w dniach 24-26 czerwca br. będą informowani o pogodzie, korkach i objazdach.

Więcej informacji na www.weekendbezfiar.pl

Organizatorem akcji jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Zeglarz

    Kto wymyślił, że fotoradary nie mogą być zamaskowane i że nie może być atrap? Chyba ten człowiek sam nagminnie przekracza prędkość i nie chce za to płacić. Podobno to nie jedyny przepis ustanawiany pod dyktando przestępców. To ja proponuję, żeby w tramwajach i autobusach nie wolno było sprawdzać biletów, jeśli na wejściu nie będzie wisieć ostrzeżenie, że będzie kontrola! I nie wolno takiego ostrzeżenia powiesić, jeśli kontroli nie będzie...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości