Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Przegląd auta. Jak przygotować samochód na wiosnę? (video)

Data publikacji: Autor: Karol Biela / TVN24 / x-news

Wymiana opon nie wystarczy - sprawdź, jak przygotować auto na nadejście wiosny Zobacz co zrobić, żeby po zimie nie mieć problemów z samochodem. Wymiana opon to nie wszystko. Warto przyjrzeć się elementom zawieszenia, układowi hamulcowemu i chłodzenia.

Właśnie rozpoczął się okres, kiedy kierowcy wymieniają opony z zimowych na letnie. Jednak, aby nasze auto było w pełni sprawne latem, warto skontrolować działanie innych kluczowych dla bezpieczeństwa mechanizmów naszego pojazdu.

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny większość polskich kierowców zaczyna myśleć o umyciu samochodu oraz wymianie opon.

Zobacz też: Jazda samochodem podczas deszczu - na co uważać 

Warto pamiętać, że eksperci zalecają, aby zastępować ogumienie zimowe letnim, kiedy temperatura dobowa przekroczy 7-8 stopni Celsjusza. - Według mnie warto już teraz umówić się na wymianę opon, żeby później nie tracić czasu na stanie w długich kolejkach do serwisu - zachęca Adam Suder, właściciel zakładu wulkanizacyjnego MTJ z Końskich.

Kontrola bieżnika i wieku opony

Przed założeniem letniego ogumienia należy sprawdzić, czy nasze opony nadają się do dalszej eksploatacji. Aby zweryfikować ich stan powinniśmy zacząć od zmierzenia wysokości bieżnika. Według kodeksu drogowego musi mieć on co najmniej 1,6 milimetra, lecz eksperci zalecają wysokość minimum 3 milimetrów.

Redakcja poleca:

Badanie techniczne auta. Co z podwyżką?
Te auta używane są najmniej awaryjne
Wymiana płynu hamulcowego

Poza tym trzeba zwrócić uwagę na to czy opona nie ma uszkodzeń mechanicznych, w tym głębokich przetarć na boku lub nierównomiernie startego bieżnika. Podczas wymiany należy również skontrolować wiek naszych "kapci", gdyż guma z biegiem czasu parcieje. - Opony mające więcej niż 5-6 lat nadają się już do wymiany, a ich dalsza eksploatacja może być niebezpieczna. Datę produkcji, składającą się z czterech cyfr, znajdziemy na ścianie bocznej. Przykładowo numer 2406 oznacza 24 tydzień 2006 roku - wyjaśnia Adam Suder.

Aby zweryfikować wiek naszego ogumienia wystarczy odnaleźć na boku opony czterocyfrowy kod. Przedstawiona na zdjęciu opona wyprodukowana została w 39 tygodniu 2010 roku. 

Po wymianie warto zadbać też o nasze „zimówki", które powinniśmy umyć i przechowywać w zacienionym, a także chłodnym miejscu.

WIOSENNY PRZEGLĄD

Jednak sama wymiana „gum" to nie wszystko. Specjaliści zalecają, aby po zimie udać się do warsztatu na przegląd pojazdu, który obejmuje najważniejsze elementy mające wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

- W serwisie mechanicy powinni rzucić okiem na układ hamulcowy weryfikując grubość tarcz hamulcowych i okładzin ciernych. Do podstawowych czynności zalicza się też kontrolę elementów zawieszenia, czy na przykład nie doszło do wycieku oleju z amortyzatorów - tłumaczy Paweł Adarczyn, kierownik z kieleckiego serwisu Toyota Romanowski.

Po zimie warto wymienić także pióra wycieraczek, ale lepiej nie kupować tych najtańszych, które potrafią piszczeć w trakcie pracy. 

- Podczas oględzin dobry mechanik powinien wychwycić również ewentualne wycieki z silnika oraz zweryfikować stan osłon półosi, które w ciężkich zimowych warunkach są bardziej narażone na uszkodzenia - przestrzega Paweł Adarczyn, dodając, iż przegląd powinien objąć także akumulator, czy układ chłodzenia jednostki napędowej.

Filtr Przeciwpyłkowy i klimatyzacja

Początek wiosny to okres, kiedy powinniśmy zadbać o system wentylacji w naszym samochodzie. Aby do wnętrza nie przedostawały się pyłki i kurz, większość koncernów motoryzacyjnych montuje w swoich pojazdach filtr kabinowy, zwany także przeciwpyłkowym. Jeżeli w naszym aucie parują szyby to przyczyną może być właśnie zapchany i zawilgocony filtr kabinowy.

W samochodach wyposażonych w klimatyzację warto już teraz udać się do odpowiedniego serwisu. Fachowcy sprawdzą działanie całego układu usuwając ewentualne zagrzybienie, a jeżeli będzie taka potrzeba uzupełnią zawartość czynnika chłodzącego.


Wymiana opon nie wystarczy - sprawdź, jak przygotować auto na nadejście wiosny

Wymiana opon nie wystarczy - sprawdź, jak przygotować auto na nadejście wiosny

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Igso (gość)

    Przegląd to jedna sprawa, ale nadwoziem się też trzeba solidnie zająć bo przynajmniej u mnie po zimie bez garażu lakier nie ukrywam mógłby być w lepszej kondycji, póki co zamówiłem w chemiczna-hurtownia szampon z woskiem i zobaczymy jak to się sprawdzi, ale myślę, że i tak się na profesjonalnym myciu detailingowym skończy

  • eniu3 (gość)

    Jeszcze w tym tygodniu będe musiał ogarnąć przegląd ale napewno klocki będą do wymiany, zamówiłem komplet z tarczami oe delphie bo już piski słychać także nie ma co czekać do ostatniej chwili

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości