Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Przegląd oświetlenia pojazdu. Na co zwrócić uwagę?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. materiały prasowe Podczas okresowego przeglądu oświetlenia w samochodzie warto mieć na uwadze kilka przepisów. Warto pamiętać chociażby, że światła tego samego rodzaju muszą świecić z jednakową mocą.

Światła mijania muszą być asymetryczne i prawidłowo ustawione. Sprawdzenia tego ustawienia i ewentualnej korekty najlepiej dokonać na stacji kontroli pojazdów. Tam również dowiemy się czy w przypadku świateł mijania dają odpowiednio wyraźną granicę światła i cienia. Ma na to wpływ zużycie reflektora.

Światła tego samego rodzaju muszą świecić z jednakową mocą. Z tego względu reflektory i lampy sygnalizacyjne warto wymieniać parami.

Wszystkie światła w pojeździe mają ściśle określone przeznaczenie co do rodzaju pełnionej przez nie funkcji. Nie wolno dokonywać zmian przeznaczenia świateł (np. reflektory świateł przeciwmgłowych nie mogą być modyfikowane do pełnienia funkcji świateł do jazdy dziennej). Nie można również ingerować w rodzaj źródła światła zaprojektowanego do danego reflektora (np. reflektor przewidziany do pracy z żarówką halogenową nie może pracować z żarnikiem ksenonowym).

Zobacz także: Rząd tylnymi drzwiami chce podnieść podatki?

Podczas zakupu żarówek do reflektorów i do lamp sygnalizacyjnych należy zwrócić uwagę by posiadały znaki homologacji drogowej. Przykładowo homologacja EKG ONZ ma znak postaci „E”, homologacja Unii Europejskiej ma znak „e”.

Światła mijania posiadające źródło światła o strumieniu przekraczającym 2000 lumenów muszą być wyposażone w urządzenia do oczyszczania reflektorów. Należy pamiętać aby urządzenie to było zawsze sprawne i gotowe do działania.

Zobacz także: Ford Transit w nowej wersji Trail

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości