Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Przegląd techniczny auta. Będą kolejne zmiany w przepisach

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Dawid Łukasik Część zmian dotycząca przeglądów pojazdów zaczęła obowiązywać w listopadzie 2017 roku. Rząd nadal chce uszczelnić system badań technicznych i przygotowuje kolejne rozwiązania.

Auta, które poruszają się po drogach muszą okresowo przechodzić badania techniczne. W przypadku nowego pojazdu, pierwszy przegląd techniczny wymagany jest po trzech latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Następny przegląd wykonywany jest po dwóch latach. Kolejne przeglądy już co rok. Co roku wykonywać musimy natomiast weryfikację stanu technicznego pojazdu z instalacją LPG.

Podczas przeglądu sprawdzane są elementy mające kluczowe znaczenie dla bezpiecznego podróżowania. Sprawdzany jest m.in. stan świateł i zawieszenia. Kontrolowane są również hamulce i układ wydechowy oraz stan ogumienia. Jeśli w stacji kontroli nie stwierdzono uchybień stanu auta, umieszczona w dowodzie rejestracyjnym samochodu zostaje stosowna adnotacja.

Zobacz także: TOP 10 sposobów na mniejsze spalanie

W przypadku usterek, należy je usunąć w terminie wskazanym w stacji. Jeśli zagrażają one bezpieczeństwu w ruchu drogowym, diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny.

Proponowane zmiany

Część z proponowanych zmian wynika z unijnej dyrektywy - ta miała zacząć obowiązywać w maju 2018 roku. Nie jest pewne kiedy wejdą w życie.

Stacje Kontroli Pojazdów mają być objęte szczegółową kontrolą Transportowego Dozoru Technicznego. Aby zweryfikować czy diagnosta prawidłowo wykonał przegląd, część pojazdów zostanie ponownie sprawdzona.

W Stacjach Kontroli Pojazdów mają pojawiać się tzw. tajemniczy klienci, którzy wnikliwie sprawdzą pracę diagnosty. Jeśli doszukają się uchybień, diagnoście będzie grozić kara do 5 tys. zł, a nawet zakaz wykonywania zawodu.

Postulowana jest instalacja kamer. Miałyby zostać zamontowane na stacji lub będzie w nie wyposażony pracownik wykonujący przegląd. Z nagrania mogłaby skorzystać policja lub Inspekcja Transportu Drogowego, gdy pojazd będzie niesprawny. Pozwoli to zweryfikować czy auto rzeczywiście przechodziło badanie techniczne i w jakim stanie wyjechało ze stacji.

Dodatkowa opłata

Na tym nie koniec. Wprowadzenie opłaty jakościowej w wysokości 4 zł dla każdego kierowcy dokonującego przeglądu technicznego swojego samochodu z której wpływy trafią do Transportowego Dozoru Technicznego, ma prowadzić do poprawienia jakości pojazdów poruszających się po polskich drogach. W jaki sposób? Tego jeszcze nie wiadomo.

Te zmiany już obowiązują

Od 13 listopada 2017 roku kierowca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty przed rozpoczęciem czynności badania technicznego. Obecnie w przypadku auta osobowego to wydatek 98 zł. Dodatkowo opłata ewidencyjna wynosi 1 zł. Wcześniej najczęściej kierowcy płacili dopiero po zakończeniu przeglądu.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Kolejne różnice dotyczą samego badania i informacji o nim. Jeśli diagnosta znajdzie usterkę skutkującą wynikiem negatywnym badania technicznego, jest zobligowany do określenia jego wyniku jako „negatywny” i przekazania do Centralnej Ewidencji Pojazdów informacji o tym fakcie wraz z kodem usterki. Nie ma możliwości przerwania badania w celu umożliwienia jej usunięcia. Co więcej kierowca nie może liczyć na zwrot pieniędzy. Do Centralnej Ewidencji Pojazdów są przekazywane na bieżąco dane o rezultatach badań technicznych. Krytyczny wynik badania obliguje klienta do usunięcia uchybień w okresie 14 dni i ponownego wykonania badania pod ich kątem. Koszt wtórnej weryfikacji - na tej samej stacji kontroli pojazdów – wynosi od 13 do 36 złotych, w zależności od wagi usterek. Klient może też po 14 dniach oraz w innej Stacji Kontroli Pojazdów – wykonać badanie, ale w pełnym zakresie i w związku z tym z pełną opłatą jak za badanie pierwotne, w którym stwierdzono usterki.

Dzięki zmianom w przepisach inni diagności posiadają informacje o tym, dlaczego konkretny pojazd nie przeszedł okresowego przeglądu. Tym samym ograniczono to zjawisko migracji części kierowców do stacji kontroli, w których bez względu na stan techniczny pojazdu, uzyskują pozytywny wynik badania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Wojtek (gość)

  to już jest niepoważne , kto siedzi za tymi ustawami , głupota za głupotą i głupotą pogania , Popatrzmy się na drogi w jakim są stanie , jak wygladaja oznakowania dróg , nieraz nie widoczne albo ciąg znaków

 • Miszlam (gość)

  Proponujebaby wplacac na moje konto po 5 zl. miesiecznie na poprawe jakosci zycia obywateli. Jak to bedzie dzialac jeszcze nie wiadomo ale wplacajcie co tam.

 • marcell23 (gość)

  Sam szukałem z 5 razy poczynajac od zakładu naprawczego-tak to nazywam Pana Władka. Czlowiek sobie mysli ze takie serwisy sa drozsze,ale jak sie okazało na przeglądzie wyszło o 30% taniej niz w autoryzowanym serwisie.

 • Ads (gość)

  Super, chcą dołożyć 4zl do opłaty, ale nie wiedzą jeszcze na co je przeznaczą. To jest patologia, normalny przedsiębiorca za takie coś poszedłby z torbami...

 • wiesiu (gość)

  Transportowy Dozór Techniczny = następny organ kolesi z sejmu,senatu i rządu dla pensyjek z ich rodzin ! A za wszystko, jak zwykle zapłacą kierowcy !

 • R (gość)

  "Nie ma możliwości przerwania badania w celu umożliwienia jej usunięcia". A czemu ma to słuzyc ? Do tej pory diagnosta informował co jest wadliwe i mowił: "Prosze to naprawic i przyjechac powtornie". Usterka została usunieta a kierowca nie ponosił dodatkowych kosztów i komu taka sytuacja przeszkadzała ? Chodzi tylko o to zeby doic kierowców, a z poprawą bezpieczenstwa nie ma to nic wspolnego.

 • I(gość) (gość)

  2019-01-09 19:30 Przypuszczam że panowie z rządu doskonale wiedzą na co przeznaczyć te dodatkowe 4złote, kilka rozbitych limuzyn rządowych ,finansowanie Rydzyka itp.

 • Jack (gość)

  Przecież tu chodzi tylko o łupinie obywateli. Ostatnio na przeglądzie gość stwierdził, że nie podbije w służbówce na pierwszym badaniu po 3 latach bo jakiś lekki luz był na wahaczu, gdzie podczas jazdy nic a nic nie czuć. Jak nówka sztuka. Samochód 80 000km. Skończył badanie na tym luzie i stwierdził, że negatywne będzie. Wyjeżdżaj pan z hali mówi. Ja do niego ok. a reszta stanu? Co przyjadę po naprawie i znajdziesz coś innego? I tak w kółko będziesz kręcił i znajdował? W innym stwierdzili, że wszystko jest ok. Sprawdził w systemie gdzie było robione i stwierdził, że ta stacja słynie z biorących, jak nie dasz to zapomnij o pieczątce. Ciekaw jestem jeszcze czy faktycznie po jakimś wypadku było sprawdzane jakieś nagranie ze stacji. Coś ktoś słyszał?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości