Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Przegląd techniczny auta. Jakie zmiany od 13 listopada? (video)

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Adam Wojnar Zmiany w procedurze przeprowadzania przeglądu technicznego zbliżają się wielkimi krokami. Obecne przepisy będą obowiązywały jedynie do 13 listopada.

Z nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która została uchwalona przez Sejm, a następnie podpisana przez prezydenta wynika, że badanie techniczne przeprowadza się po uiszczeniu przez właściciela lub posiadacza pojazdu opłaty za przeprowadzenie badania technicznego i opłaty ewidencyjnej.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości. Czy rejestruje wykroczenia w nocy?
Rejestracja samochodu. Będą zmiany
Te modele to liderzy niezawodności. Ranking

W praktyce oznacza to, że od 13 listopada 2017 roku opłata za badanie będzie pobierana przed jego rozpoczęciem. Obecnie w przypadku auta osobowego to wydatek 98 zł. Dodatkowo opłata ewidencyjna wynosi 1 zł. Informacja o negatywnym wyniku badania trafi do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu inni diagności będą posiadać informacje o tym dlaczego dany pojazd nie przeszedł okresowego przeglądu. To ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której kierowca jeździ od stacji do stacji, aby otrzymać pieczątkę.

Jeśli pojazd nie przejdzie badania, właściciel musi usunąć usterki w trakcie dwóch tygodni. Po ich usunięciu konieczne jest ponowne wykonanie badania w zakresie tych usterek. Ponowne badanie czy auto nie posiada już wcześniejszych uchybień dokonane w tej samej stacji diagnostycznej co poprzednio to wydatek od 13 zł do 36 zł w zależności od wagi usterki.

Od przepisów przewidziano wyjątek, aby ułatwić życie przedsiębiorcom. Wprowadzono regulację, która pozwoli na wniesienie opłaty za badanie techniczne i opłaty ewidencyjnej po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu w przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

Badania techniczne są obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów poruszających się regularnie po naszych drogach, z wyjątkiem przyczepek lekkich. Dla samochodów osobowych pierwsze badanie należy wykonać przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, następne przed upływem kolejnych dwóch lat, a każde kolejne nie później, niż rok po poprzednim. Tej regułki nie trzeba zapamiętywać, ostateczna data kolejnego okresowego badania technicznego zawsze jest wpisana w dowód rejestracyjny. Po upływie tej daty pojazd traci prawo do poruszania się po drogach, gdyż uznawany jest za niesprawny. Wyjątkiem od tej reguły są pojazdy zabytkowe niewykorzystywane do zarobkowego przewozu osób, dla których ustawodawca przewidział jedno badanie techniczne przed rejestracją, zwalniając je z konieczności dokonywania kolejnych badań.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • lolek (gość)

  Ciekawe czy na tym kanale zaden samochód się jeszcze nie spierdol*ł

 • Andy (gość)

  Co jeszcze wymyśli ten porąbany kraj?

 • peter (gość)

  jaki porąbany Andy w UK to normalka Polacy to tylko by narzekali a niesprawnym autem to co któryś jeździ bo znajomy lub za lapoweczke podbił przegląd. W UK przegląd kosztuje 30f a powtórka jak by nie przyszło 18f więc ceny mogą być.czasem jak trafi się na slużbiste to nawet za żarówkę do jazdy dziennej potrafi wysłać na ponowny przegląd. tak więc dobrze że takie zmiany nadchodzą bezpieczniej na drogach będzie

 • kierowca (gość)

  To będą specjalnie odrzucać przeglądy ,żeby zarabiać dodatkowe pieniądze.Słaby jest ten przepis .Dla kierowców tragiczny .Zarobia na tym robiacy przeglądy

 • ms (gość)

  kto podbijal kolegom za flaszke dalej bedzie to robił. Dostaną po tyłku "obcy" ktorych cofną na poprawkę za byle pierdołę, szczególnie na terenie gdzie jest niewiele stacji, tym bardziej ze przecież kogoś "trzeba" oblać ze nie było podejrzane

 • Zaba (gość)

  Pogupialy kraj z rządem pis

 • 1998 (gość)

  Dajcie zarobić na nowe auta to sami zezłomujemy strucle.

 • 1998 (gość)

  Do Peter. Jesteś jełopie w UK to sie tu nie wymądrzaj. Tu jest Pislandia.

 • Diagnoza (gość)

  Oj ludziska bo inaczej nie można o was powiedzieć. Przyjeżdżacie syfami na badania techniczne, nie dokładacie nic do aut aby było bezpieczne i sprawne, nakłaniacie diagnostów do popełnienia przestępstwa i poświadczenia nieprawdy próbując przy tym wręczyć łapówkę, z wielkim niezadowoleniem i pyszczeniem zwijacie d*pę, gdy okazuje się że wynik badania jest negatywny, nazywając nas przy tym złodziejami, bo pieniędzy oddać nie chcemy. A czy usługę wykonania badania to za darmo się robi ?? 1998- a czy ktoś zabrania Ci zarabiać więcej ??? Chyba nie... To ściśnij rowa i zapier***.

 • miras (gość)

  jestem za, koniec z ruinami na drodze

 • bombel (gość)

  lobby motoryzacyjne w tym Niemcy chcący aby mniej stare auta od nich brać, utrudniają życie Polakom.Bogatemu wsio ryba ta zmiana. Mam drobną niesprawność amortyzatora nie wymieniłem bo nie słyszę ani nie czuje. Teraz mnie cofnie aby wymusić łapówkę. Korupcjogenny przepis,Wcześniej było sprawiedliwej bo jak sie czepiali o bzdety to sie jeździło do innych. Kiedyś czepiali sie do pomalowanego auta w kolorki

 • Diagnoza (gość)

  To zmień stację jak czepiają się kolorków. Dla mnie może być tęczowy byleby sprawny! Hamulce, zawieszenie, układ kierowniczy ,wydechowy, wycieki, światła, spaliny, bez nadmiernej korozji. To Polacy utrudniają życie i pracę diagnostom. Choć nie piszę tu o wszystkich, bo jest mnóstwo takich co klepnie za 10zł w kieszeń, bo na ćwiartkę będzie miał i później pod wpływem do kanału schodzi. To on dba o bezpieczeństwo??? Dawno powinni takim uprawnienia zabrać. A jak amora nie słyszysz to po to jest badanie aby to wyeliminować, masz wtedy 14dni, wymieniasz, wynik pozytywny i bezpiecznie jeździsz dalej. To samo dotyczy się szeregu innych usterek.

 • bnlx (gość)

  I bardzo dobrze, moje auta wszystkie przechodza bez problemu bo nawet zarowki wymieniam co 3-4 lata na swiezsze i myje reflektory w srodku, nie mowiac juz o wymianie na nowe opony czy amorki, tarcze i klocki. Dla bezpieczenstwa mojego i mojej rodziny/znajomych!

 • box (gość)

  Wreszcie moze wyeliminuja wszystkie strucle i te krematoria z pod znaku vw!!Na zachodzie to jest normalka,a wy kurwy sie projecie,ze to wina Rzadu i jak zwykle winny Pis!Zacznijcie dbac o swoje auta,a nie oszczedzacie nawet na wymianie filtra!

 • bamb (gość)

  w USA nie ma tych kretyńskich przeglądów. Pytam się, jaką odpowiedzialność cywilną ponosi zakład który wykonywał przegląd - ŻADNĄ !!!! A wiecie jak w tej postkomunistycznej Europie jest uzasadniająca to filozofia? - Państowo obliguje was towarzysze do stawienia się do kontroli technicznej dla waszego bezpieczeństwa, bo w państwach postkomunistycznych niemożliwym jest aby człowiek sam zadbał o swoje bezpieczeństwo, musi zrobić to administracja postkomunistyczna - choćby na niby, za twoje pieniądze, aby zapewnić obywatelom placebo bezpieczeństwa, a sobie tą sztuczną funkcjonalnością byt - dlatego nie jesteśmy ludźmi, tylko obywatelami.

 • barany (gość)

  U mnie diagnosta wkręcił samochód z wolnossącym dieselem SDI na ponad 5000 obrotów żeby zaczął kopcić. Szkoda, że idiota nie wie, że w tym silniku maksymalne obroty można mieć tylko 4200. Coś zaczęło stukać silniku. Można pozwać stację diagnostyczną za takie coś? Inna sprawa to to dlaczego kręci ktoś dieslem na tak wysokie obroty skoro ten samochód przy maksymalnej dopuszczalnej na autostradzie prędkości ma obroty poniżej 3700 i w ogóle nie dymi. Kolejne tricki na wyj*banie Polaków na kasę.

 • Kokorand (gość)

  Ja mam nowego Peugeota, teraz w wyprzedaży rocznika kupiony to mam spokój na 3 lata :D Potem jak ogarnę przegląd to na 2 jeszcze. Także fajnie że to wydłużone jest dla nowych aut

 • josh (gość)

  I bardzo dobrze!~ile takich akcji jest ze samochód padło że zagraża nie tylko sobie ale i otoczeniu, a dalej jest dopuszczane do ruchu drogowego. Ja na swojej astrze nie oszczedzam, czesci zazwyczaj z delph, przed kazdym przegladem jeszcze dodatkowo sam sprawdzam zeby problemow nie bylo. Ale jak np widze samochod sasiada ktory odpala za 10 razem to sie zastanawiam w jakim stanie to hamulce ma

 • Oko (gość)

  Polska to nie UK srej!

 • Oko (gość)

  Kokorand uważaj bo jak Ci się noga powinie i nie zapłacisz raty na czas to komornik się szybko zajmie twoim pełgotem i bedziesz musiał kupić używane auto i nie będzie tak fajnie z przeglądem.

 • Oko (gość)

  josh Ty ciągle jeszcze jarasz się tą starą Astrą kombi?

 • Oko (gość)

  Słuchajcie w tych wszystkich durnych przepisach chodzi o to abyś więcej płacił nie ważne za co ważne aby wiecej wiecej az zrobisz kupe

 • Kamil (gość)

  warto skorzystać z opcji AT Garage- oferują przegląd w niższej, promocyjnej cenie, bodajże do końca sierpnia obowiązuje

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości