Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Przeglądy techniczne będą droższe?

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Archiwum Polskaprese Od kilku miesięcy przedstawiciele Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów nakłaniają resort infrastruktury do podwyższenia cen okresowych przeglądów technicznych pojazdów. Nie wiadomo jeszcze, czy proponowana przez nich podwyżka nastąpi. Pewne jest jednak, że politycy chcą walczyć z poruszającymi się po naszych drogach autami bez ważnego przeglądu.

Fot. Archiwum Polskaprese Przedstawiciele PISKP argumentują swoje propozycje podwyższenia cen przeglądów technicznych faktem, iż ostatnia ich korekta miała miejsce blisko dekadę temu, podczas gdy koszty utrzymania okręgowych stacji kontroli pojazdów wzrosły. Determinacja pracowników tego sektora gospodarki jest na tyle duża, że nie wykluczają strajku w przypadku braku reakcji władz na ich postulaty.

O ile powinien wzrosnąć koszt przeglądów technicznych według PISKP? Zgodnie z ich propozycjami, nawet o 50%. Czyli zamiast 100 zł jak dotychczas, klienci płaciliby 150 zł. Podwyżki miałyby objąć również przeglądy jednośladów. Zamiast obecnych 62 zł, kierowcy musieliby zapłacić 100 zł.

Nie wiadomo jednak, czy resort infrastruktury poprze stanowisko PISKP. Wiadomo natomiast, że w ministerstwie trwają już prace nad wprowadzeniem obowiązkowych naklejek na tablice rejestracyjne z datą kolejnego badania technicznego. Wystarczy, że patrol policji lub straży miejskiej zauważy, iż auto nie ma ważnego przeglądu, by stało się to podstawą do nałożenia na jego właściciela mandatu w wysokości do 500 zł. Dodatkowo, mandatu nie uniknęliby również ci kierowcy, którzy poruszają się pojazdem bez ważnych badań technicznych, nie będąc jego  posiadaczem. Zmiany mają wejść w życie w 2015 roku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kris (gość)

  kasa kasa

 • Dr_House (gość)

  XXI wiek - baza CEPiK w każdym radiowozie, kamery odczytujące numery tablic rejestracyjnych a oni chcą naklejek.

 • Mix (gość)

  Naklejki od dziesiątek lat są u germańskich oprawców, a kamerki mają angole... nasi budzą się kiedy brakuje kasy w budżecie. Przykre ale widać, że nie będzie to służyć bezpieczeństwu tylko łataniu budżetu. Zastosowanie jednego i drugiego jednocześnie jakiś czas temu wydrenowałoby trochę naszą kieszeń ale też ocaliło życie setek osób, a tak śmigają buraki bez przeglądów (przy okazji i hamulców) ciesząc się, że wyciulali system :):). Swoją drogą dali by policji trochę kasy z mandatów bo niebawem zapomną jak się jeździ - do perfekcji opanowując strzelanie z Iskry... SZEROKOSCI

 • FX (gość)

  Uwielbiam te argumenty: trzeba podnieść cenę usługi bo ta wyeliminuje jeżdżących bez przeglądu technicznego... A od kiedy to wzrost ceny danego towaru lub usługi powoduje zwiększenie popytu na nie ?? Przecież efekt będzie dokładnie odwrotny od zamierzonego a rzetelność przeglądów technicznych nie zależy od ceny przeglądu a uczciwości całej diagnostycznej branży.

 • Justyna (gość)

  Tak jeżeli byłoby za co płacić to bardzo proszę ale większość przeglądów trwa 5 min i trzeba płacić za nic tak naprawdę. Ja dlatego przeglądy robię w superservice.pl płacę niby 20 zł więcej niż standardowo ale za to mam wszystko dokładnie sprawdzone ba w cenie mam nawet odbiór i odstawienie auta bo pracują na zasadzie door to door. Ale przede wszystkim mam pewność, że przegląd będzie dokonany fachowo i sprawnie nie tracę przy tym gwarancji a oszczędzam sporo pieniędzy. Przy okazji wymieniam też zazwyczaj filtry i oleje. Jak dla mnie za taki przegląd można płacić a nie 100 tylko za naklejkę.

 • /// (gość)

  Jeżeli chcą walczyć z tymi co nie mają przeglądu to powinni obniżyć ceny.

 • SaimonT (gość)

  Sam absolutnie nie ufam takim przeglądom robionym w ciągu 5 minut, byleby tylko wypisać papier. Dzisiaj mamy sporo możliwości, ponieważ np. posiadając 4-letniego, bądź starszego Forda możemy się zdecydować na skorzystanie z serwisu Ford Motorcraft.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości