Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Przegrzanie silnika. Jak sobie poradzić w awaryjnej sytuacji? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Szczepan Dobrowolski Buchająca para spod maski to często znak, że upały bezlitośnie zweryfikowały układ chłodzenia naszego samochodu.

Co może doprowadzić do przegrzania się silnika?

Szczególnie w okresie letnim dają o sobie znać niedomagania systemu chłodzącego silnik, bowiem wysokie temperatury natychmiast obnażają wszelkie jego usterki. Przyczyny przegrzewania się silnika mogą być różne.

Zobacz także: Kontrola trzeźwości za granicą. Uwaga na wynik badania!

Problematyczne może być działanie termostatu. Gdy termostat zacina się nie pozwala płynowi chłodzącemu przepłynąć do tak zwanego dużego obiegu, czyli do chłodnicy. Płyn krąży tylko wokół bloku silnika i nie mając możliwości chłodzenia zaczyna się gotować w kilka minut po włączeniu silnika. Czasami termostat pozwala tylko na częściowy przepływ i wówczas zagotowanie płynu następuje po dłuższym czasie. Niedomagający termostat trzeba natychmiast wymienić.

Podobnie jak czujnik, który nie włącza w odpowiednim momencie wentylatora chłodnicy. To bardzo częsta usterka instalacji elektrycznej, która prowadzi do przegrzania silnika. Nie można zapominać o odpowiednim naprężeniu paska klinowego, napędzającego pompę płynu chłodzącego.

Za przegrzanie silnika może być również odpowiedzialny zbyt niski poziom płynu chłodzącego. Pamiętajmy, że we współczesnych samochodach płyn chłodzący dolewa się wyłącznie do zbiornika wyrównawczego. To na nim są również znaki pokazujące minimalny i maksymalny poziom płynu. Nigdy nie sprawdza się poziomu płynu chłodzącego w chłodnicy i nigdy nie dolewa się płynu do chłodnicy. Warto też przypomnieć, że nie wolno odkręcać korka chłodnicy przy gorącym silniku. Pamiętajmy też, by zawsze stosować zalecony instrukcją obsługi płyn chłodzący i nie wlewać do układu chłodzenia zwykłej wody. Płyn działa antykorozyjnie, zapobiega powstawaniu osadów i konserwuje cały układ chłodzenia.

Co możemy zrobić jeśli dojdzie do przegrzania silnika?

Podstawową rzeczą jest sprawdzenie czy w zbiorniczku wyrównawczym znajduje się płyn chłodniczy. Powolnym ruchem odkręcamy korek, aż usłyszymy charakterystyczny syk. Czekamy do momentu kiedy przestanie syczeć - wtedy korek możemy odkręcić do samego końca. W bardzo powolny sposób za pomocą zwykłej wody uzupełniamy ilość płynu.

Po dolaniu płyny należy uruchomić... ogrzewanie. Dlaczego? Po to, aby odebrać jak najwięcej ciepła z silnika wykorzystując ogrzewanie samochodu jako dodatkową chłodnicę. Ogrzewanie i nawiew ustawiamy na maksymalne wartości, otwieramy szyby w pojeździe.

Należy pilnować na wskaźniku temperatury, aby nie przekraczała 110 stopni Celsjusza, a usterkę najlepiej zdiagnozować w warsztacie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Lolekw (gość)

  A co z Toyotą 1.4 vvti tam jest korek w chłodnicy.

 • Bbb (gość)

  To jak panie redaktorku?Najpierw pan pisze że nie wolno dolewać wody ,a za chwilę że ubytek uzupełniamy zwykłą wodą.Wodę to lej pan do swojego auta

 • Andrzej (gość)

  Gdy wszystko gra motor nie ma prawa się przegrzewać.

 • Jacek (gość)

  Do wszelkiej maści "fachwcow" , redaktor opisuje sytuacje awaryjną. Jak raz dolejesz wody to nic się nie stanie. Ważne aby nie za dużo ani za mało i jedziesz do warsztatu samodzielnie a nie na lawecie.

 • Kocur. (gość)

  Ja bym nie szalał z odkręcaniem bo można się poparzyć to raz,a po drugie dolewanie zimnej wody do zagotowanego silnika może spowodować pęknięcie bloku, dolanie wody może być bo w warsztacie który będzie naprawiał awarie no.termistatu i tak powinni zmienić płyn na nowy.

 • Sławek (gość)

  Płyn chłodniczy ma również inna temperaturę wrzenia od wody. W układzie chłodzenia silnika jest inne ciśnienie niż na zewnątrz.... Czemu autor to pominął? Chyba nie przygotował sie....

 • Jano 53 (gość)

  Jeżeli dolewać wodę to raczej destylowaną i nie więcej niż 20 procent ogólnej pojemność całego układu chłodzenia

 • Marcin (gość)

  Po pierwsze jak sie zaczyna gotowac motor to nie wylanczamy silnika i odkrecamy korka wlewu zeby uzupelnic plyn a nastepnie uruchomic i wlaczyc ogrzewanie tylko najpierw wlaczamy ogrzewanie na pracujacym silniku zeby chodz troche spadla temp i wtedy odkrecamy korek powoli na odpalonym silniku i bafdzo powoli ale to bardzo dolewamy plynu....

 • Marcin (gość)

  Gdy dojdzie do podwyższenia temperatury silnika należy natychmiast włączyć nawiew na maxa i przełącznik temperatury nawiewu na czerwony. Nie należy od razu wyłączać silnika może dojść do pęknięcia bloku w silniku. Jeśli mamy włączoną klimatyzację wyłączyć ją. Jeśli stanie się to w trakcie jazdy obniżyć obroty silnika do około 2 tysięcy na minutę i jechać dalej. Pęd powietrza studzi chłodnicę. Obserwować wskaźniki temperatury płynu chłodzącego. Gdy temperatura spada i jest ok. Zatrzymać się i zgasić silnik przynajmiej po upływie około jednej minuty. Podnieść ostrożnie maskę obejrzeć co się dzieje i nie odkręcać korka zbiorniczka płynu chłodzącego. W drugim przypadku gdy temperatura nie spada zgasić silnik i pozostawić włączony nawiew gorącego powietrza następnie jak w pierwszym przypadku.

 • Blond James (gość)

  Boże, a co ma zrobić blondynka?!

 • Tomi (gość)

  Znam lepszy sposób. Nie kupować złomu. Albo wezwac ADAC. I po problemie.

 • Rik (gość)

  Dokładnie, Tomi! Przegrzanie silnika zdarzało mi się tylko w golfie z 1995, teraz jak jezdżę 5-letnim avensisem to nic mu się nie dzieje nawet przy takich upałach

 • Predator (gość)

  Wraz z wymianą rozrządu wymieniamy ZAWSZE termostat ( musi być orginalny ) i nie powinno być problemu. Orginalny płyn chłodniczy. Zresztą o auto trzeba dbać. Tak jak o kobietę, nie dbasz to odejdzie, a auto się popsuje. Chyba proste ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości