Przeguby napędowe

Grzegorz Burda
Metaliczne stuki podczas ruszania lub drgania całego samochodu świadczą o uszkodzeniu przegubów napędowych. Naprawa usterki jest kosztowna.

Metaliczne stuki podczas ruszania lub drgania całego samochodu świadczą o uszkodzeniu przegubów napędowych. Naprawa usterki jest kosztowna, bo zazwyczaj polega na wymianie przegubu na nowy.

 

Przeguby napędowe są w każdym samochodzie z niezależnym zawieszeniem. Większość aut ma przedni napęd, co oznacza, że przeguby pracują w trudnych warunkach, gdyż muszą przenosić obciążenia pod dużymi kątami. Niestety ich wytrzymałość przy maksymalnym wychyleniu jest

Fot. Mercedes
Fot. Mercedes

znacznie mniejsza niż przy jeździe na wprost. Trwałość przegubów jest jednak wysoka, ale pod warunkiem właściwej eksploatacji.

 

Przeguby napędowe nie lubią dwóch rzeczy - dużego obciążenia przy skręconych kołach oraz brudu, który dostaje się przez uszkodzoną osłonę. W przypadku uszkodzenia osłony przegub można zniszczyć w ciągu kilku dni. Uszkadza się on również szybko, jeśli kierowca często rusza z piskiem opon i dodatkowo na skręconych kołach.

 

Najszybciej zużywają się przeguby zewnętrzne, czyli te przy kołach. Jednak zdarzają się również uszkodzenia przegubów wewnętrznych. Objawy zużycia jednych jak i drugich są zupełnie inne.

 

Usterka przegubu zewnętrznego objawia się efektami dźwiękowymi. W pierwszej fazie metaliczne stuki słychać tylko przy pełnym skręcie i dużym obciążeniu. W miarę postępowania uszkodzenia hałas nasila się, jest coraz wyraźniejszy i słychać go przy coraz mniejszym skręcie i obciążeniu. W skrajnym przypadku przegub może się rozpaść, co uniemożliwi dalszą jazdę.

 

W większości przypadków zużycie przegubów wewnętrznych objawia się mocnymi drganiami przenoszonymi na cały pojazd. Drgania nasilają się podczas przyspieszania i praktycznie całkowicie zanikają podczas jazdy na "luzie". Niekiedy powodem tych drgań jest zbyt mała ilość

Fot. Grzegorz Burda
Fot. Grzegorz Burda

smaru w przegubie, więc naprawę można rozpocząć od uzupełnienia smaru, nawet jeśli nie widać wycieków. Gdy to nie pomoże nie pozostaje nic innego jak wymiana przegubu na nowy.

 

Wymiana przegubu nie jest skomplikowaną czynnością i w większości samochodów osobowych trwa nie dłużej niż 1 do 2 godzin. W niektórych autach nie trzeba nawet wyciągać półosi. Wystarczy tylko wyjąć przegub z piasty, rozchylić specjalny pierścień i bez najmniejszych oporów można ściągnąć go z półosi.

 

Jednak w kilkuletnich samochodach mogą pojawić się problemy z odkręceniem śrub lub wyjęciem przegubu z piasty, gdyż wielowypust "zapieka się" w piaście. Koszty wymiany przegubu w samochodach osobowych wahają się od 30 do 100 zł w zależności od konstrukcji zawieszenia oraz warsztatu.  

 

Ile kosztuje przegub?

 

Przeguby nie należą do tanich części. W większości przypadków ceny w ASO sięgają 1500 czy nawet 2000 zł za przegub. Na szczęście z powodzeniem można posiłkować się zamiennikami, których jest sporo i są dostępne do większości samochodów. Mają zróżnicowaną cenę, co ma również odzwierciedlenie w jakości.

 

Kiedy wymieniać?

 

Ze stukającym przegubem można jeździć pewien czas. Trudno go określić, gdyż trzeba obserwować postępowanie zużycia. Jeśli następuje ono bardzo szybko nie warto zwlekać z naprawą. Gdy stuki pojawiają się tylko przy maksymalnym skręcie, są niewielkie i słychać je tylko przy dużym obciążeniu z naprawą można poczekać.

 

Przykładowe ceny przegubów zewnętrznych

 

Marka i model

samochodu

Cena przegubu

w ASO (zł)

Cena

zamiennika (zł)

Audi A4 1.8T

750

145 (4Max)

195 (Spidan)

Peugeot Partner 2.0 HDi

800

240 (4Max)

360 (Spidan)

Ford Focus I 1.6

1280

150 (4Max)

190 (GLO)

Toyota Avensis I 2.0i

1600

160 (4Max)

240 (Spidan)

Opel Corsa B 1.2i

1200

105 (4Max)

190 (Spidan)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty