Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Przejazd kolejowy. Jak bezpiecznie go pokonać?

Data publikacji: Autor: Motofakty.pl

Fot. Waldemar Wylegalski Podróżując samochodem często na naszej drodze napotykamy przejazdy kolejowe, czyli skrzyżowania torów kolejowych z drogami publicznymi. O czym w tym przypadku powinniśmy pamiętać?

Fot. Skoda Samochód osobowy na przejeździe kolejowym i lokomotywa jadąca z prędkością 40 km/h. Co się stanie wskutek zderzenia? Samochód zostaje zmiażdżony i jest pchany przez hamujący skład przynajmniej przez kilkadziesiąt metrów. Po zderzeniu z lokomotywą jadącą nawet z tak niewielką prędkością, kierowca samochodu najczęściej zostaje osobą niepełnosprawną.

Występujący przed przejazdami czerwono-biały, charakterystyczny znak, tzw. krzyż św. Andrzeja, wskazuje miejsca zatrzymania w przypadku, gdy nadjeżdża pociąg oraz informuje nas czy przejazd jest jedno, czy wielotorowy. Spotkać go można najczęściej tam, gdzie nie ma szlabanów. Przejazd przez tory nie jest trudnym manewrem, jednak wymaga od kierowcy wyobraźni i uwagi. Podstawowe błędy to lekceważenie znaku stop, przejeżdżanie pod szlabanem albo omijanie półrogatek.

- Zbliżając się do przejazdu pamiętajmy, że na przejeździe pierwszeństwo ma zawsze pociąg. Wynika to z jego masy, prędkości oraz drogi hamowania. Wystarczy wyobrazić sobie, że pociąg jadący z prędkością 100 km/h potrzebuje co najmniej 700 metrów do zatrzymania się. W przypadku gdy maszynista zobaczy przeszkodę na swojej drodze, nie pozostaje mu nic innego jak nacisnąć hamulec i czekać. Nie ma on możliwości wykonania innych manewrów - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Przede wszystkim należy zachować ostrożność i stosować się do znaków oraz sygnalizacji. Pod żadnym pozorem nie wolno wjeżdżać pod opuszczający się szlaban czy wymijać go. Musimy pamiętać również o tym, że urządzenia zabezpieczające przejazdy mogą być uszkodzone, dlatego przy przejeździe przez tory zwiększona uwaga i czujna obserwacja na pewno poprawią nasze bezpieczeństwo.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości