Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Przejazd kolejowy – pułapka dla kierowcy?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot: Dariusz Śmigielski Strzeżony czy nie, przejazd kolejowy jest dla kierowcy sprawdzianem czujności, a w skrajnych przypadkach także śmiertelną pułapką. Wiosennych wypadów za miasto będzie coraz więcej – dlatego warto uzbroić się w zapas wiedzy, chronić zdrowie i zawartość portfela. Sama ostrożność jest niezbędna, ale czasem może nie wystarczać.

Według policyjnych statystyk, tylko w 2012 roku na przejazdach kolejowych doszło do 78 wypadków, w których zginęło 39 osób. Fot: Dariusz ŚmigielskiSamochód w starciu z pociągiem ma marne szanse na przetrwanie – to nie ulega wątpliwości. O tym, że przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg wiedzą chyba wszyscy. Z przestrzeganiem pozostałych zasad może być już gorzej.

Objazd niemożliwy
Warto wiedzieć, że prawo zobowiązuje kierowcę do zachowania takiej prędkości, która umożliwi mu zatrzymanie pojazdu, w razie gdy zapory zaczną się zamykać bądź gdy zobaczy nadjeżdżający pojazd szynowy. – Na przejazdach kolejowych obowiązuje też oczywiście zakaz objeżdżania opuszczonych zapór, ale także zakaz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie bądź podnoszenie zapór nie zostało jeszcze zakończone – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Za takie przewinienie, pomijając już kwestie bezpieczeństwa, grozi kara 300 zł mandatu – dodaje Florkowska. O taką samą kwotę zubożeje portfel kierowcy, który wpadnie na pomysł wyprzedzania na przejeździe kolejowym lub bezpośrednio przed nim. Kodeks Drogowy zabrania też wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Kto złamie ten zakaz musi liczyć się z karą 300 zł.

Auto na torach
Karalne jest też omijane pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. Za manewr tego rodzaju kierowca otrzymać może 250 zł mandatu. Co w sytuacji, w której samochód został unieruchomiony w trakcie pokonywania przejazdu? Kierowca jest zobowiązany jak najszybciej usunąć auto z drogi – a jeśli to niemożliwe – to ostrzec kierowcę pociągu przed niebezpieczeństwem. Naruszenie tego obowiązku oznacza 300 zł kary.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • bryan (gość)

    Tu przydałoby się automatyczne fotoradary (bez ostrzeżenia, zamiast montować dla kasy na drogach o znikomym zagrożeniu w bezpieczeństwie) reagujące na nie zatrzymanie się pojazdu tuż przed torami by kierowca upewnił się czy coś nie nadjeżdza jakiś pojazd szynowy i na ruszenie spod znaku św. Andrzeja gdy szlaban nie zakóńczył całkowitego podniesienia (bardzo częste ponaglenia kierowców na tych co zatrzymują się by upewnić się, a karygodne zdarzają się ominięcia i wyprzedzania na przejazdach kolejowych - na własne oczy jak pewien pojazd nieprzepisowo przejeżdzał przez przejazd kolejowy narażając innych użytkowników drogi i torów, o ironio z nalepką na tylnej szybie o znamiennej treści "JEDŹ BEZPIECZNIE - DOTRZESZ DO CELU", no nic kuriozum głupoty bez granic).

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości