Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Przejście dla pieszych. Nowe przepisy. Obowiązki kierowców, pieszych, rowerzystów

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała W ubiegłym roku na przejściach dla pieszych straciło życie 197 osób. Bezpieczeństwo ma poprawić przepis, który wszedł w życie 1 czerwca br. Wprowadza on pierwszeństwo przed pojazdem dla pieszych wchodzących na pasy. Wcześniej pierwszeństwo mieli tylko piesi znajdujący się już na przejściu.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach to wciąż główna przyczyna potrąceń pieszych z winy kierujących. W takich zdarzeniach poszkodowanymi zostają wyłącznie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Przejście dla pieszych powinno gwarantować możliwość bezpiecznego przekroczenia jezdni, jednak w zeszłym roku w tym miejscu życie straciło 197 osób. Najgorzej jest na przejściach przez wielopasmowe jezdnie bez sygnalizacji świetlnej. Potrącenia pieszych, których przyczyną jest niedostosowanie prędkości, okazują się najtragiczniejsze w skutkach. Właśnie weszły w życie regulacje prawne, które mają poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych.

OBOWIĄZKI KIEROWCY PRZY PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

1. Kierowca ma przede wszystkim obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, a od 1 czerwca – również pieszemu wchodzącemu na to przejście.

2. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

3. Trzeba bacznie obserwować nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą.

4. Nie należy omijać bądź wymijać samochodu kierowcy ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Nie wolno wtedy próbować zdążyć przed pieszym.

5. W takiej sytuacji złym pomysłem jest też rozpoczynanie manewru wyprzedzania.

6. Kierowca powinien pamiętać o kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia.

7. Nie wolno parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia.

Zobacz także: Regeneracja filtra DPF

Kierowca musi przede wszystkim respektować pierwszeństwo pieszego korzystającego z przejścia dla pieszych. Mówi się czasem, że pieszy jest na jezdni gościem. Zgodnie z tym tokiem rozumowania kierowca jest gospodarzem, który powinien zadbać o komfort i bezpieczeństwo pieszego. Wciąż są jednak kierowcy, którzy na widok wchodzącego na jezdnię pieszego zmieniają jedynie pas ruchu, chcąc ominąć pieszego i zostawiając ewentualne hamowanie na ostatnią chwilę. Zbyt późne rozpoczęcie tego manewru przed przejściem dla pieszych może skończyć tragedią – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

OBOWIĄZKI PIESZYCH PRZY PRZEKRACZANIU JEZDNI

Nowe obowiązki nałożone na kierowców nie zwalniają pieszych z ich powinności. Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego. Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu. Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby

CZEGO PIESZYM NIE WOLNO?

Pieszy nie może przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności, na przykład w pobliżu zakrętów czy wierzchołków wzniesień, poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Nie wolno także przebiegać przez jezdnię, wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, nie można też wychodzić na jezdnię na przykład zza autobusu. Nowo wprowadzona regulacja dodatkowo zabrania pieszym, którzy wchodzą na jezdnię lub przekraczają ją (także na przejściu dla pieszych) korzystania m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych.

A CO Z PRZEJŚCIEM NA ŚCIEŻCE ROWEROWEJ?

Pasy wyznaczone na ścieżce rowerowej są tak samo ważne tak samo jak przejście dla pieszych na jezdni. Tam też należy ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście i już się na nim znajdującej.

Rowerzysta jadący ścieżką rowerową na przejeździe rowerowym prowadzącym przez jezdnię ma pierwszeństwo przed jadącymi nią pojazdami. Nie ma go jednak w momencie wjeżdżania na przejazd.

Zobacz także: Skoda Enyaq iV - elektryczna nowość

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Kris (gość)

    Chore. Czekam na wydawanie prawa chodu.

  • Rob (gość)

    Jest tak wiele oczywistości ale roszczeniowym głąbom trzeba pisać specjalne przepisy. Sami nigdy nie domyślą się, że czegoś nie wypada lub nie wolno robić. Społeczeństwo ZOMBIE. Jeden będzie grzał przez miasto jak oszalały, a jakiś niniuś czy niunia beztrosko wlezie pod koła pocierając ekran szajsfonu. I co z tego, że jakiś przepis zabrania. Głos współczesnych młodych mówi: "nikt nie będzie mi rozkazywał i mówił co mogę, a czego nie". Dopóki nie zacznie się myślenie nad tym co się robi to same przepisy nic nie rozwiążą. Dziś wszystko wszystkim wolno, więc proces zmian będzie powolny i bolesny.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości