Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

„Przejściowy” olej napędowy

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Adam Warżawa: Na stacjach benzynowych oferuje się tzw. przejściowy olej napędowy, który może być stosowany podczas mrozów do minus 15 stopni C. Olej napędowy jest wrażliwy na niską temperaturę, dlatego stosuje się kilka rodzajów tego paliwa.

Olej napędowy jest wrażliwy na niską temperaturę, dlatego stosuje się kilka rodzajów tego paliwa – tzw. letni, przejściowy i zimowy.

 Fot. Adam War¿awa: Na stacjach benzynowych oferuje siê tzw. przej¶ciowy olej napêdowy, który mo¿e byæ stosowany podczas mrozów do minus 15 stopni C.

Na niektórych stacjach benzynowych jest sprzedawany olej napędowy „przejściowy” Ekodiesel Plus 50. To paliwo powinno wytrzymywać spadki temperatury do minus 15 stopni Celsjusza. Jest to temperatura „blokady zimnego filtra”, czyli graniczna wartość temperatury poniżej której następuje wydzielanie się kryształków parafiny. Uniemożliwiają one przepływ oleju i pracę silnika.

 

„Przejściowy” olej napędowy na etapie produkcji w rafinerii wzbogacany jest specjalnymi domieszkami, które zapobiegają jego mętnieniu i rozwarstwianiu się. Dodatkową zaletą jest mała zawartość siarki tylko 0,005 procenta, co sprzyja czystości spalin i utrzymuje aparaturę wtryskową i silnik w dobrej kondycji. Ten olej ułatwia rozruch i niezakłóconą eksploatację w warunkach lekkiej zimy. Ponieważ produkt zawiera już dodatki przeciw wytrącaniu się parafin, nie ma potrzeby dolewania dodatkowych środków chemicznych podczas tankowania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości