Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Przekraczanie granicy - sprawdź nowe przepisy

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Polskapresse Zaczął się sezon urlopowy i w związku z tym Straż Graniczna przypomina zasady przekraczania granicy.
Fot. Archiwum Polskapresse - Obywatele polscy jako obywatele Unii Europejskiej mogą przekraczać granice w obrębie unii na podstawie dowodów osobistych lub paszportów. W strefie Schengen, do której należą 22 państwa Unii Europejskiej oraz w krajach stosujących jej przepisy - Szwajcarii, Norwegii i Islandii, poruszamy się swobodnie, często bez okazywania dokumentu uprawniającego do przekraczania kolejnych granic. Tym niemniej trzeba pamiętać o tym, że taki dokument należy mieć przy sobie - powiedział ppłk SG Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

CZYTAJ TAKŻE

Słone mandaty za granicą

Ubezpieczenie samochodu a wyjazd za granicę


Pamiętać też należy o konieczności posiadania własnego dokumentu tożsamości - dowodu osobistego lub paszportu - przez dzieci i to niezależnie od ich wieku. Zarówno młodsze dzieci, jak i starsze muszą się legitymować własnym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy. Skończyły się możliwości wpisywania danych dzieci do paszportu rodzica, obecnie Fot. Archiwum Polskapresse wydawane są dokumenty tożsamości potwierdzające uprawnienie każdej osoby do przekroczenia granicy, niezależnie od wieku. A paszport lub dowód osobisty można wyrobić dziecku już w kilka dni po urodzeniu, nawet zaraz po uzyskaniu metryki urodzenia dziecka.

Często się zdarza, że Straż Graniczna otrzymuje telefony od rodziców dzieci w wieku szkolnym, które chciałyby pojechać na wycieczkę zagraniczną, czy na jakieś zawody sportowe albo na imprezy kulturalne i artystyczne za granicą, a okazuje sie, że te dzieci nie mogą wyjechać, bo nie mają wyrobionego żadnego dokumentu tożsamości. Często rodzice takich dzieci, którzy zaniedbali tę sprawę, telefonują do placówek Straży Granicznej w ostatniej chwili przed planowanym wyjazdem dziecka z błaganiem o radę, pomoc czy interwencję. Ale co my można zrobić w tej sprawie? Przecież dziecko musi mieć własny dokument tożsamości, to nie jest jakaś złośliwość, czy niepotrzebne, biurokratyczne utrudnianie, tylko oczywisty, formalny warunek wyjazdu dziecka poza granicę kraju.

Służby wszystkich państw są wyczulone na kontrole dzieci właśnie pod kątem stwierdzenia ich uprawnienia do przekroczenia granicy za zgodą rodziców, a wyrażeniem zgody jest akt administracyjny wyrobienia paszportu dla dziecka za zgodą obojga rodziców. Chodzi bowiem o skuteczne przeciwdziałanie porwaniom dzieci, wykorzystywaniu ich do niewolniczej pracy poza rodzinnym krajem czy zmuszaniu do nierządu. To są delikatne sprawy i dlatego służby wszystkich państw szanujących standardy prawne są bardzo wrażliwe właśnie na punkcie przebywania dzieci za granicą, dlatego muszą mieć one własne dokumenty tożsamości - dla ich bezpieczeństwa.

Fot. Straż Graniczna Należy zwracać uwagę na okres ważności paszportu, bo przekroczenie granicy na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, który stracił ważność, naraża jego właściciela na karę administracyjną za przekroczenie granicy bez uprawnienia. A zapominalscy, którzy wyruszą w podróż za granicę bez paszportu lub dowodu osobistego, może tylko z prawem jazdy, które nie jest dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy, muszą liczyć się z tym, że w razie kontroli sprawdzana będzie ich tożsamość, może nawet będą przesłuchiwani, a nie należą takie czynności prawne do przyjemności, jak wiadomo.

Przecież wybierając się za granicę w celach biznesowych czy turystycznych nie po to tam jedziemy, żeby spędzić kilka godzin na posterunku policji i być przesłuchiwanym, więc lepiej unikać takich problemów i mieć po prostu przy sobie właściwy dokument - paszport lub dowód osobisty.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Mariusz (gość)

  czy dziecko może przekraczać granice z legitymacja szkolna

 • zenek (gość)

  nie, podobnie jak z karta rowerowa albo karta biblioteczna

 • Kamila (gość) (gość)

  Niestety nie . Trzeba wyrobić dziecku dowód tymczasowy

 • Krzysiek (gość)

  Czy mój niepełnoletni syn sam może przekraczać granicę (w sensie bez opieki osoby dorosłej)? Ma paszport

 • Kasia (gość)

  Czy można wyrobić paszport / dowód tymczasowy bez obecności rodzica?

 • ja (gość)

  czy można przejechać granice z książeczką dziecka lub legitymacją szkolną odpowiadać bardzo prosze bo mi się śpieszy

 • edek (gość)

  legitymacja zmsu też nie wystarczy w UE dowód osobisty lub paszport poza schengen paszport na każdej stronie rządowej to pisze

 • Stanisława (gość)

  Wyjazd zorganizowany do Vrbova -Słowacja na jeden dzień czy dziecko może jechać na podstawie legitymacji z opiekunem

 • Jakub (gość)

  Czy moje dziecko może przekroczyć granice bez dowodu , i paszportu . ? Dodam tylko że jedzie na wyjazd do Włoch z chrzesnymi I czy będzie potrzebny dowód tymczasowy , . Lub Legitymacja i zgoda rodziców ? :)

 • Karol (gość)

  Witam 11 Sierpnia kończy mi się paszport , i akurat 11 Sierpnia mam jechać z bratem do włoch i w czwartek już bym był w polsce , czy mogę wziąść ten paszport i w razie zatrzymania pokazać jakiś inny dowód np akt urodzenia albo nie wiem ... bo dowodu osobistego nie posiadam , o 2 dni po terminie paszportu był by jakiś problem ? proszę o szybką odpowiedz

 • Paulina (gość)

  Witam Serdecznie mam dosc nietypowy problem chce jutro wyjechac z rodzicami i moim dzieckiem z Niemiec do Polski ale niestety nie posiadam dla dziecka dokumentu tozsamosci czy moge wziasc ze soba akt urodzeni9a bylam na Policji w Niemczech i policjant powiedzial ze wystarczy aKt urodzeni0a dziecka i moj dowod osobisty prosze odpiszcie :)

 • ja (gość)

  Konczy mi się w czerwcu br waznosc dow.osobistego ,czy migration w maju wyjechac za granice na 10dni?wracam w polowie maja

 • maja (gość)

  witam mojemu synowi wygasl paszport czy moge kupic mu bilet na pociag na ten stary paszport niestety na nowy mam czekac do 8 tygodni ale ja musze jechac juz teraz

 • obcy (gość)

  Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem! przeciez artykul dokladnie mowi o tym ze.dziecko musi miec paszport albo tymczasowy dowod.osobisty to po diabla w komentach glupie pytania czy moze byc legitymacja, karta rowerowa itp. Nie k***wa, nie moze byc. ma byc paszport albo dowod!

 • andrzej (gość)

  Jestem dziadkiem 10-cio letniego wnuczka.Syn pracuje w anglii.Chcemy razem polecić samolotem na Boże Narodzenie do syna a jego ojca.Wnuczek ma tymczasowy ważny dowód osobisty.Czy przy odprawie potrzebna mi będzie pisemna zgoda jego mamy podpisana przez notariusza , oraz w/w zgoda jeszcze przetłumaczona na jęz. angielski. Różne opinie na ten temat słyszałem.

 • Henniek (gość)

  witajcie czy jak jestem poszukiwany w polsce a jestem w uk to moge wrocic do polski autem czy nie bardzo? prosze o kontakt

 • LOL (gość)

  NIe

 • LOL (gość)

  NIe i Nie

 • LOL (gość)

  ZAmykam temat

 • LOL (gość)

  a czy moge

 • LOL (gość)

  NIEEEE !!!

 • Kinia (gość)

  Hey mam pytanie Czy do Wielkiej Brytanii można jechać na dowód ? Czy przyjadę granice

 • Marlena (gość)

  Mam taka dość nietypową sytuację Wyjechałam do Niemczech z narzeczonym i dzieckiem okazało się że nie mam przy sobie dowodu i prawdopodobnie zgubiłam go w Polsce, posiadam prawo jazdy czy z nimi mogę wrócić do Polski ? Co grozi gdybym przy sprawdzaniu na granicy okazała się prawo jazdy, pomóżcie

 • Ja (gość)

  Witam mojemu dziecku skonczyla sie waznosc paszportu miesiac temu dzisiaj w nocy wyjezdzamy przed chwila sie zorientowalismy ze jest niewazny.Czy akt urodzenia czy inny dokument pozwoli nam legalnie przekroczyc granice?

 • patryk (gość)

  czy osoba która nie ma ukończone 18 lat może przewieść limit 25tys kr w samolocie?

 • Jana (gość)

  30 lat temu opuscilam Polske,nie posiadam dowodu polskiego od 30 lat,mieszkam w Niemczech,mam obywatelstwo niemieckie,przyjechalam do Niemiec na pochodzenie,boje sie wyjazdu do Polski w odwiedziny i slysze ,ze moge byc zatrzymana na granicy i oskarzona o nie posiadanie polskich dokumentow,czy to prawda???

 • ela (gość)

  Jakie regulacje prawne pozwalają na samodzielna podroż małoletniego. Chodzi tu o podroż do Albanii, jakie dokumenty musi posiadać ze sobą dziecko?

 • Jacek (gość)

  Czy siostra mojej dziewczyny moze jechac sama z polski do holandi busem . Ma 15 lat dowod tymczasowy ma juz gotowy czy cos jeszcze jej potrzeba

 • Wiktoria (gość ) (gość)

  Moj chlopak ma 18 lat a ja 16 i moja siostra 8 czy moglibyśmy przekroczyć granicę jezeli kazdy z nas ma dowod ale inne nazwiska?

 • czeslaw (gość)

  majac 17 lat mozna samodzielnie przekraczac granice bez opieki

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości