Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Przekroczenie prędkości. Jaka kara za jazdę 230 km/h autostradą?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Tomasz Hołod Puste drogi nie powinny być okazją do sprawdzenia możliwości naszych samochodów. Przekonał się o tym 59-letni kierowca Audi Q7. Jego szaleńczą jazdę ostudzili policjanci tarnowskiej grupy SPEED.

Tarnowscy policjanci w nieznakowanym radiowozem patrolując autostradę A4 w kierunku Krakowa, zauważyli kierowcę Audi Q7, który jechał z prędkością ponad 230 km/h. Kierowca został zatrzymany na wysokości Biadolin Radłowskich. Okazał się nim 59-letni mieszkaniec Tarnowa, który został ukarany mandatem karny w wysokości 500 złotych oraz 10 punktami karnymi zapisanymi do jego konta.

Policjanci grupy SPEED stanowczo i zdecydowanie będą reagować na każdy przejaw agresji i braku poszanowania obowiązujących przepisów.

Kierowcy powinni pamiętać, że każdy, kto w tak rażący sposób narusza przepisy ruchu drogowego, a co za tym idzie, naraża życie innych osób, musi liczyć się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy i widmem nieuchronnej kary.

Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą w Polsce:

- na autostradzie – 140 km/h,
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Wymienione limity to nie wszystkie ograniczenia. Poruszając się po terenie zabudowanym, musimy przestrzegać limitu prędkości 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej. Ustawodawca dodatkowo podniósł dopuszczalną prędkość do 60 km/h, jeśli poruszamy się po terenie zabudowanym nocą, między godzinami 23.00 a 5.00.    

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
 • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
 • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
 • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
 • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
 • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w ternie zabudowanym)

Zobacz także: Taki jest Opel Corsa szóstej generacji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • BlueFlame (gość)

  Facet jechał autostradą, gdzie większość jeździ w przedziale 160-200, jeśli pozwalają warunki. Dostał 10 punktów karnych i 500zl mandatu, choć nie spowodował żadnego wypadku, a jedynym przewinieniem była prędkość...(zakładam, że również nie wyprzedzał poboczem, i nie zajeżdżał nikomu drogi) Stojąc na światłach wjechała w mój samochód babeczka, którą "coś" zdekoncentrowało i zapomniała zahamować, w wyniku tego uderzenia mój samochód uderzył w kolejny. Ona dostała 6 punktów karnych i 300zł mandat. GDZIE TU LOGIKA??

 • Gosc (gość)

  Samochód trzeba eksplatowac w całym zakresie jego mocy.wie to kazdy mechanik inaczej sie zamula i niejest to dobre dls naszego silnika.chcą z nas zrobic emerytów za kółkiem.i najlepiej wlec sie 70 na autostradzie.wystarczy popatrzec w media jak policai daje popisy ze swoich nieudolnych jazd i dachowan.a czepiaja sie ludzi którzy tylko jadą.a dla takiego auta 230km to jest nic.ale trzeba sie popisac w mediach ze zlapali pirata i jacy to oni niesą zaje...bis..ci.

 • Arek (gość)

  Nie do końca rozumiem termin szaleńcza jazda.... Szaleńcza to byłaby 350 lub więcej a taka to jest normalne . Dziennikarz piszący ten artykuł obraza policjantów bo skoro go nagrali i zatrzymali to tez musieli szaleńczo jechać wnioski nasuwają się same :-) Współczesne pojazdy z takimi prędkościami się poruszają bez problemów i można je tak bezpiecznie prowadzić pod warunkiem posiadania umiejętności. Statystyki wypadków są do niczego i nie należy się nimi posługiwać bo nie podają realnych danych - przykład - bardzo proszę - jaki jest procent wypadków spowodowanych złym stanem drogi.... 0% czyli mamy najlepsze drogi na świecie ???? Raczej nie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości