Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Przekroczenie prędkości. Kiedy policjant nie odbierze prawa jazdy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Dariusz Gdesz Kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym może m.in. stracić prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Przewidziane mają zostać wyjątki.

Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres zostanie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca musi ponownie zdać egzamin, aby zasiąść za kierownicę.

Redakcja poleca:

Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu
Wideorejestratory nielegalne? Policja się tłumaczy
Używane auta dla rodziny za 10 000 zł

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych odstępstw od kary za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, a Trybunał Konstytucyjny uznał ten fakt za niezgodny z ustawą zasadniczą.

Zobacz także: Testujemy Lexusa LC 500h

Proponowana zmiana ma sprawić, aby kierowcy nie tracili prawa jazdy, kiedy działają w stanie wyższej konieczności i przekroczyli dozwoloną prędkość. Tak będzie w przypadku kiedy chodzi o ratowanie życia lub zdrowia. Na tym nie koniec. Zgodnie z projektem, w sytuacji wyższej konieczności kierowca nie będzie karany zatrzymaniem prawa jazdy za przewożenie zbyt dużej liczby osób.

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych skierowała projekt noweli Prawa o ruchu drogowym do podkomisji. Uznała, że trzeba doprecyzować zapisy. Pojawił się m.in. problem nieoznakowanych samochodów policyjnych i nieumundurowanych funkcjonariuszy policji, ABW czy CBA.

Proponuje się, aby nowelizacja weszła w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Rafał (gość)

    Jak ma się prawko kolekcjonerskie z clubcardu to nie ma co odbierać xD

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości