Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Przekroczenie prędkości. Kierowca nie zawsze straci prawo jazdy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Wprowadza ona istotne zmiany w zakresie przekroczenia prędkości.

Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych odstępstw od kary za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, a Trybunał Konstytucyjny uznał ten fakt za niezgodny z ustawą zasadniczą. Wskazywana jest m.in. sytuacja kiedy autem transportowana jest chora osoba znajdująca się w stanie zagrażającym jej życiu. Konieczne było dostosowanie przepisów do wspomnianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Redakcja poleca: Policyjne mierniki prędkości źle mierzą prędkość?

Zgodnie z nowelizacją, prawo jazdy nie będzie zatrzymywane w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym lub przewożenia zbyt dużej liczby pasażerów, jeżeli kierowca działał w sytuacji niebezpieczeństwa grożącego życiu lub zdrowiu człowieka, a niebezpieczeństwa tego nie można było uniknąć inaczej.

W toku prac nad przepisami, propozycja senatorów została zmieniona przez posłów. Doprecyzowano, że będzie można odstąpić od zatrzymania prawa jazdy, kiedy kierowca działał w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego. Pokreślono, że senackie rozwiązanie nie pozwalało na odstąpienie od ukarania kierowcy, który w stanie wyższej konieczności złamał przepisy ruchu drogowego w celu ochrony dóbr prawnie chronionych innych niż życie lub zdrowie ludzkie.

Wydłużono również czas z 14 do 21 dni, w jakim starosta będzie musiał zdecydować, czy zatrzyma prawo jazdy.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Zgodnie z ustawą, do postępowań wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy o kierujących pojazdami w brzmieniu nadanym przedmiotową regulacją.

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Halina (gość)

    "Propozycja senatorów została zmieniona przez połów. " - ktoś wytłumaczy o co chodzi?

  • Melas (gość)

    Bo oni nas poławiają i skrobią

  • Nic nowego (gość)

    ZAWSZE obowiązuje i obowiązywała wyższa konieczność. Sąd o tym rozstrzyga. Każdą decyzję policjanta można zaskarżyć do sądu. "Nowy przepis" nic nie zmienia.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości