Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Przekroczenie prędkości na hulajnodze. Ten przejazd okazał się bardzo drogi

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Policja.pl Według obowiązujących przepisów na hulajnodze elektrycznej można się poruszać z maksymalną prędkością 20 km/h. Policjanci grudziądzkiej grupy Speed zatrzymali kierującego taką hulajnogą, który poruszał się znacznie szybciej.

Funkcjonariusze drogówki na ulicy Południowej w Grudziądzu zauważyli, zbliżającego się do nich z dość dużą prędkością, mężczyznę na hulajnodze elektrycznej. Policjanci realizowali w tym czasie zadania związane z pomiarem prędkości. Postanowili sprawdzić z jaką prędkością porusza się ten mężczyzna. Ku zdziwieniu funkcjonariuszy okazało się, że zarejestrowali prędkość 50 km/h, czyli o 30 km/h za dużo dla tej kategorii pojazdu.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

W związku z popełnionym wykroczeniem 21-letni mieszkaniec Grudziądza został ukarany mandatem karnym w kwocie 400 zł.

Do niedawna W Polsce nie istniały jeszcze przepisy, które regulowałyby ich działanie. Tych środków transportu na drogach pojawiło się jednak sporo, więc zostało wreszcie zmienione prawo. 20 maja 2021 roku weszły w życie nowe zasady związane z korzystaniem z hulajnóg elektrycznych. Przede wszystkim, pojawiły się trzy nowe definicje prawne, w tym jedna dotycząca tego środka transportu. Według niej taka hulajnoga to dwuosiowy pojazd elektryczny bez siedzenia i pedałów przeznaczony tylko dla osoby, która się nim porusza. Oznacza to zatem, że hulajnoga z siedzeniem nie jest w Polsce dozwolona. Poruszając się taką grozi zatem grzywna do 1500 zł.

Używając hulajnogi elektrycznej na chodniku można się poruszać z prędkością nie większą niż 20 km/h. Hulajnogi elektryczne przeznaczone są dla osób powyżej 18 roku życia. Młodsze muszą mieć specjalne uprawnienia w postaci prawa jazdy kategorii AM lub karty rowerowej. Minimalny wiek osoby kierującej takim pojazdem niezależnie od uprawnień wynosi 10 lat. Zabronione też jest poruszanie się hulajnogą pod wpływem alkoholu. Hulajnogi elektryczne nie mogą także holować innych pojazdów ani przedmiotów, a użytkownik w trakcie poruszania się nie może doczepiać się do samochodów i motocykli.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Zdzisław (gość)

    Z artykułu wynika że błędem użytkownika hulajnogi była jazda po chodniku z pomierzoną prędkością,bo gdyby jechał po jezdni wszystko byłoby zgodnie z przepisami.

  • Krzysztof (gość)

    Rozumiem, że Pan policjant posiadał radar homologowany do pomiaru prędkości hulajnogi z przeznaczeniem dla osób poruszających się po chodniku.

  • JPO (gość)

    Śmieszne za 50kmh łapią tymczasem ja na rowerze heh hulajnogi powinny mieć prawo do poruszania się po drodze jeżeli spełniają kilka wymagań z max prędkością 60kmh a nie 20XDDD JA SZYBCIEJ BIEGAM LOLOOL

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości