Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekroczenie prędkości na hulajnodze. Ten przejazd okazał się bardzo drogi

Mariusz Michalak
Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl
Według obowiązujących przepisów na hulajnodze elektrycznej można się poruszać z maksymalną prędkością 20 km/h. Policjanci grudziądzkiej grupy Speed zatrzymali kierującego taką hulajnogą, który poruszał się znacznie szybciej.

Funkcjonariusze drogówki na ulicy Południowej w Grudziądzu zauważyli, zbliżającego się do nich z dość dużą prędkością, mężczyznę na hulajnodze elektrycznej. Policjanci realizowali w tym czasie zadania związane z pomiarem prędkości. Postanowili sprawdzić z jaką prędkością porusza się ten mężczyzna. Ku zdziwieniu funkcjonariuszy okazało się, że zarejestrowali prędkość 50 km/h, czyli o 30 km/h za dużo dla tej kategorii pojazdu.

W związku z popełnionym wykroczeniem 21-letni mieszkaniec Grudziądza został ukarany mandatem karnym w kwocie 400 zł.

Do niedawna W Polsce nie istniały jeszcze przepisy, które regulowałyby ich działanie. Tych środków transportu na drogach pojawiło się jednak sporo, więc zostało wreszcie zmienione prawo. 20 maja 2021 roku weszły w życie nowe zasady związane z korzystaniem z hulajnóg elektrycznych. Przede wszystkim, pojawiły się trzy nowe definicje prawne, w tym jedna dotycząca tego środka transportu. Według niej taka hulajnoga to dwuosiowy pojazd elektryczny bez siedzenia i pedałów przeznaczony tylko dla osoby, która się nim porusza. Oznacza to zatem, że hulajnoga z siedzeniem nie jest w Polsce dozwolona. Poruszając się taką grozi zatem grzywna do 1500 zł.

Używając hulajnogi elektrycznej na chodniku można się poruszać z prędkością nie większą niż 20 km/h. Hulajnogi elektryczne przeznaczone są dla osób powyżej 18 roku życia. Młodsze muszą mieć specjalne uprawnienia w postaci prawa jazdy kategorii AM lub karty rowerowej. Minimalny wiek osoby kierującej takim pojazdem niezależnie od uprawnień wynosi 10 lat. Zabronione też jest poruszanie się hulajnogą pod wpływem alkoholu. Hulajnogi elektryczne nie mogą także holować innych pojazdów ani przedmiotów, a użytkownik w trakcie poruszania się nie może doczepiać się do samochodów i motocykli.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty