Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Przekroczenie prędkości o 50 km/h. Co jeśli zdarza się to pierwszy raz?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Kierowca nigdy nie był karany za szybką jazdę w terenie zabudowanym. Czy jeśli po raz pierwszy przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, straci prawo jazdy?

Od 18 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostaje ono odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta na drodze i bez znaczenie jest, że kierowca wcześniej nie przekraczał dozwolonej prędkości.

Redakcja poleca:

Fiat 124 Spider. Powrót do przeszłości
Kto i czym monitoruje polskie drogi?
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

W ciągu roku od wprowadzenia nowych przepisów ponad 33 tys. kierowców straciło prawo jazdy właśnie za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • mfind

  Ciekawe czy na tych samych zasadach będą młodzi kierowcy, którzy od początku nowego roku nie będą mieć łatwego życia... same obostrzenia i zakazy. Do tego opłacanie dodatkowych szkoleń z własnej kieszeni i piękne naklejki z liściem na szybach... Zobaczymy, co pokaże praktyka. Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC

 • JB (gość)

  NAJWIEKSZA GLUPOTA JEST ZABRANIA PRAWO JAZDY NA TAK DLUGI OKRES -ZMIENCI LEPIEJ CHORE PRAWO

 • Marek (gość)

  JB, twoim zdaniem przekroczenie dopuszczalnej prędkości AŻ o 50 km/h w terenie zabudowanym jest czymś normalnym? Takie zachowania powinny być surowo karane i uważam że 3 mięsiące bez prawka jest adekwatną karą na tego typu zachowania. Tego nie da się usprawiedliwić zwykłym "śpieszyło mi się". Nie będę ukrywał, że też przekraczam dozwoloną prędkość, bo z pewnością robi to każdy z nas, ale jest pewna granica której nie powinno się w konkretnych warunkach przekraczać. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem i rozsądkiem!

 • Mobilek (gość)

  Co z tego, że zabierają prawo jazdy jak ja, jako zwykły kierowca przejeżdżający 12tys. km rocznie nie miałem od kilku lat kontroli dokumentów. Nawet jak dmuchałem na "latarkę" to nikt mi nie sprawdzał, czy mam prawo jazdy. Tego się nie sprawdza, a większość z tych 33tys. nadal prowadzi samochody. Nie popieram mojej tezy żadnym dowodem, poza tym, że jako Naród bardzo ciężko dostosować się nam do norm i przepisów, zawsze twierdząc, że są przeciwko nam. Jak przez miejscowość przejeżdża tysiące samochodów to zakłada się protesty i blokuje przejścia dla pieszych. Później ci sami ludzie z protestu jadą do domu, sklepu czy rodziny przekraczając dozwoloną prędkość w innej wsi albo miasteczku. To jest tak, że u mnie pod domem to mają wszyscy przestrzegać przepisów, ale ja pod czyimś to już niekoniecznie, bo to mnie ogranicza. Zacznijmy od siebie: w terenie zabudowanym jest 50 - 60, zacznijmy to egzekwować od siebie.

 • antek (gość)

  Gdzie tak jeszcze karają 3 kary za jedno przewinienie 3 miechy 10 kresek i 500 zł co to za prawo gdzie jest rzecznik praw obywatelskich w Polsce Winny powinien mieć wybór jedna z nich!To jest PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • rychu (gość)

  nie odbiorą gdy nie posiadasz przy sobie dokumentu prawa jazdy luka prawna dostaniesz tylko mandat za brak dokumentu a nie za przekroczenie pretkośći

 • toral (gość)

  Do Antka! Spróbuj zrobić "numer" w postaci przekroczenia prędkości o 50 km w Szwajcarii! Nie wyjdziesz z pierdla przez 1 rok, prawo jazdy utracisz na 5 lat, a grzywna "zrówna" Cię z ziemią!!!!. Niestety tam głupota boli, a u nas wypisujesz co Ci krótki rozumek podpowiada.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości