Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Przekroczenie prędkości o 50 km/h. Nie zawsze stracimy prawo jazdy

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Zgodnie z przepisami, kierowca, który przekracza prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h, traci prawo jazdy na trzy miesiące. Okazuje się, że jednak nie zawsze. Kiedy zatem zostanie ono odebrane, a kiedy nie?

Fot. Archiwum W maju 2015 roku w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy. Nastąpi to, gdy kierowca m.in. przekroczy w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h.

Jeśli wykroczenie zostało zarejestrowane przez fotoradar Inspekcji Transportu Drogowego lub straży miejskiej, starosta nie może wydać decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy powinna zostać wydana tylko w przypadku, gdy dokument został odebrany na drodze przez policję. 

Zobacz także: Problemy z amortyzacją przy odszkodowaniu z OC

– Zaostrzenie kary, czy to wysokości grzywny czy innych środków pozbawienia lub ograniczenia wolności, nie zawsze przynosi efekty – przekonuje Adam Jasiński z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. – Zmiana dotycząca zatrzymania prawa jazdy wydaje się najbardziej istotna. Tak naprawdę sama świadomość, która dotarła do potencjalnych sprawców, utraty uprawnień w razie przekroczenia prędkości o 50 km/h powoduje, że człowiek zaczyna myśleć i nie szaleje na drodze.

Przypomnijmy, że zmiany w przepisach komunikacyjnych w ustawie o ruchu drogowym oraz Kodeksie Karnym uchwalono na początku 2015 roku. Zgodnie z nimi jeśli ukarana za nadmierną prędkość osoba zostanie przyłapana na tym po raz drugi, to utrata prawa jazdy zostanie wydłużona do sześciu miesięcy. Za trzecim razem starosta wyda decyzję o definitywnym cofnięciu uprawnień, a ukarany kierowca będzie musiał ponownie zdawać egzamin.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • gdy udziela pomocy? (gość)

  A gdy wiezie kogoś do szpitala ratując mu życie , lub np. rodzącą?

 • Kierownik (gość)

  Czyli np jak jest ograniczenie do 70 a jadę 119 to nie zabiorą prawka?

 • Pete67@wp.pl (gość)

  podstawowa sprawa to to że suszarki panów policjantów powinny być wyposażone w kamerę cyfrową która umożliwia udokumentowanie że to ten konkretny samochód przekroczył prędkość... nie ufam policji - ile razy Torunianin policjant łuskał mnie z grupy jadących ciut szybciej tylko dlatego że jechałem na blachach z Bydgoszczy a reszta Toruń... jest nagranie jest dowód a tak to tylko rejestracja że radar zarejestrował taką a nie inną prędkość..

 • wacław (gość)

  poprawcie drogi a nie nękajcie kierowców

 • kierowca (gość)

  restrykcyjny kraj.Szukanie pieniędzy na swoje przywileje.

 • Szybki (gość)

  Zajmijcie się panowie niebiescy polowaniem na zbirów a nie na obywateli goniących za chlebem A odbieranie uprawnień to zwykła kradzież mienia bo prawko jest moją własnością za którą zapłaciłem jak dom czy samochód

 • Mate. 09099 (gość)

  Co jeśli przekroczy się dopuszczalna prędkośc w terenie zabudowanym o 50 i dostaje za to 10 pkt i w tym samym czasie przekracza 24 pkt?

 • kierowca (gość)

  nie rozumiem tego jazgotu na policje. k....a o co chodzi jedziesz jak idiota to musisz ponieść kare

 • rico (gość)

  Jp hwdp

 • lysy (gość)

  500 + q......a z czegos musi byc ,mi za....li prawko i sie ciesze moge wiecej pic teraz i up.....am sie mam po 3 promile na weekend hahahaha a po 2 w tygodniu

 • Za tanio. (gość)

  Kiedyś powiedziałem, że palacze papierosów w Polsce rzucą papierosy nie ze względu na zdrowie, a na ceny. I tak jest. Za przekroczenie o 20 km na godzinę wystawiałbym mandat 2000 zł, za 50 - pięć tysięcy. Bezwzględnie egzekwowane i po roku liczba piratów maleje o 95%. Dla chętnych do poczytania prawodawstwo Singapuru. Za jakąkolwiek kradzież, nawet kieszonkową 20 LAT pozbawienia wolności bez wyjątków. I co? Wchodzicie na stronę MSZ, a tam w zakładce bezpieczeństwo przy Singapurze adnotacja "kradzież - nie istnieje". Można?

 • UA PRAWKO (gość)

  Załatwiamy LEGALNE ukraińskie dokumenty, również PRAWO JAZDY. Uzyskanie prawa jazdy na Ukrainie dla cudzoziemców jest procedurą dość skomplikowaną, tym nie mniej robimy to, i w legalny sposób. Cała procedura trwa około 3 miesięcy. Przewidziane dwukrotne przybycie na Ukrainę (Lwów): – pierwszy raz na 7 dni, a następny raz na 3–5 dni. W ciagu pobytu na Ukrainie i zajęć Państwu towarzyszy nasz przedstawiciel. Niskich cen nie oferujemy, jednak robimy naszą pracę odpowiedzialnie i przyzwoicie. Wartość wszystkich dokumentów - 2500 $, to około 10000 złotych (+ dostać na Ukraine, hotel…) To nie jest znizki lub super oferta na jakiś lipe, to jest prawdziwe dokumenty! 100% legalne prawo jazdy które za 6 mieśięcy można wymienic na Polskie. Kontakt web: https://uaprawko.Xcom/ email: legalnieprawojazdy@gmail.com

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości