Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Przekroczenie prędkości. Pędził 240 km/h autostradą A1. Jak został ukarany?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Policja.pl Przekraczanie dopuszczalnej prędkości to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych na polskich drogach. W ręce policjantów wchodzących w skład śląskiej grupy SPEED regularnie wpadają kierowcy łamiący przepisy drogowe.

Policjanci wchodzący w skład policyjnej specgrupy zwalczającej drogowe piractwo nie zwalniają tempa. Na drogach wciąż dochodzi do niebezpiecznych wykroczeń; jednym z najgroźniejszych zachowań za kierownicą niezmiennie jest przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Im większa prędkość pojazdu, tym mniejsze szanse mają uczestnicy ruchu drogowego biorący udział w zdarzeniach drogowych. Dlatego stróże prawa szczególnie przyglądają się kierowcom, którzy ignorują ograniczenia prędkości.

Blisko 240 km/h pędził BMW na śląskim odcinkiem autostrady A1 34-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Zatrzymali go mundurowi z Komisariatu Autostradowego w Gliwicach, którzy ukarali kierowcę 400-złotowym mandatem karnym i 10 punktami karnymi.

Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą w Polsce:

- na autostradzie – 140 km/h,
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Wymienione limity to nie wszystkie ograniczenia. Poruszając się po terenie zabudowanym, musimy przestrzegać limitu prędkości 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej. Ustawodawca dodatkowo podniósł dopuszczalną prędkość do 60 km/h, jeśli poruszamy się po terenie zabudowanym nocą, między godzinami 23.00 a 5.00.   

To tutaj jest produkowany Volkswagen ID.3

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kierowca (gość)

  Lepiej 240 na autostradzie niż 100 w mieście, w Niemczech są jakoś autostrady bez ograniczeń prędkości a mają na nich mniej wypadków niż my...

 • Krasnopiura (gość)

  Te punkty karne to głupota do kwadratu. Kiedyś były kolegia i zapachów się parę złotych i po kłopocie. Zabieranie prawa jazdy to dzidostwo.A może dyplomy maturalne i z uczelni będzie się zabierać. Głupie prawo i złodzieje

 • Krzychu (gość)

  Panie kierowco, gościu! Czy nie za szybko jeździsz równieź w D. Tam wypadki na Autonahahnen są, ale znaczny % powodują .... rodacy.

 • Rozsądek (gość)

  "Im większa prędkość pojazdu, tym mniejsze szanse mają uczestnicy ruchu drogowego biorący udział w zdarzeniach drogowych" sugeruje nie brać udziału w zdarzeniach i patrzeć co się robi na drodze. Dużo gorsze jest gapiostwo i nie zwracanie uwagi na innych niż 240km/h na autostradzie. Tylko idiota wjeżdża pod nadjeżdżający samochód - i to nie ważne czy jedzie 140 czy 240

 • Rj (gość)

  Tłuków za kierownicą nie brakuje. Zamiast się bawić w punkty karne takie wafle powinny trafiać bezwarunkowo na kilka tygodni za kraty. Może to nauczyłoby niektórych debili rozsądku.

 • Jwueid82i1h1h71 ok hs8h1vsp91 (gość)

  Zablokujcie wszystkim obywatelom auta na 100km/h i po kłopocie,ale co byście robili,

 • Spaniol (gość)

  Czy teraz nie ma przepisu, że jeżeli przekroczysz prędkość ponad 50 km/h to tracisz prawko bez względu na to gdzie miało to miejsce tzn poza miastem też?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości