Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekroczenie prędkości. Tak działa nowy radar policji

Mariusz Michalak
Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego w obszarze zabudowanym maksymalna prędkość z jaką mogą się poruszać pojazdy to 50 km/h (5.00-23.00). Policja ma nowy sprzęt namierzający łamiących przepisy.

Kika dnia temu w Nowym Mieście (województwo mazowieckie), w ciągu niespełna 40 minut, dwóch kierowców straciło prawo jazdy za nadmierną prędkością w obszarze zabudowanym. Prędkość obu samochodów mierzona była nowym urządzeniem, jakim dysponują  policjanci - Lasercam 4 - laserowym miernikiem prędkości z możliwością zapisu obrazu video w trakcie całego cyklu pomiaru.

Pomiar prędkości osobowej Skody, pędzącej w stronę pełniących służbę policjantów wskazał 111km/h. Kierującym był 27-letni mieszkaniec Kielc, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 61 km/h. Chwilę później na „celowniku” policjantów znalazło się kolejne szybko jadące auto. Tym razem było to Renault poruszające się z prędkością 102 km/h czyli o 52 km/h za dużo. Autem kierowała 60-letnia ciechanowianka. Kierujący początkowo kwestionowali jakoby przekroczenia prędkości były ich autorstwa, jednak po okazaniu przez policjantów zarejestrowanych nagrań pomiarów nie mieli już żadnych argumentów.

Zobacz też: redakcyjny test Fiata 500C

Na kierowców obu aut policjanci nałożyli mandaty oraz punkty karne. Kierującym również zostały zatrzymane prawa jazdy na czas 3 miesięcy.

Będzie zmiana przepisów?

Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres zostanie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca musi ponownie zdać egzamin, aby zasiąść za kierownicę.

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych odstępstw od kary za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, a Trybunał Konstytucyjny uznał ten fakt za niezgodny z ustawą zasadniczą.

Proponowana zmiana ma sprawić, aby kierowcy nie tracili prawa jazdy, kiedy działają w stanie wyższej konieczności i przekroczyli dozwoloną prędkość. Tak będzie w przypadku kiedy chodzi o ratowanie życia lub zdrowia. Na tym nie koniec. Zgodnie z projektem, w sytuacji wyższej konieczności kierowca nie będzie karany zatrzymaniem prawa jazdy za przewożenie zbyt dużej liczby osób.

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych skierowała projekt noweli Prawa o ruchu drogowym do podkomisji. Uznała, że trzeba doprecyzować zapisy. Pojawił się m.in. problem nieoznakowanych samochodów policyjnych i nieumundurowanych funkcjonariuszy policji, ABW czy CBA. Proponuje się, aby nowelizacja weszła w życie 14 dni po ogłoszeniu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty