Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Przepisy. Co z zakazem parkowania samochodów na chodnikach?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Archiwum Stowarzyszenie Miasto jest Nasze otrzymało odpowiedź od Ministerstwa Infrastruktury na petycję w sprawie zakazu parkowania aut na chodnikach: takiego zakazu nie będzie.

Zgodnie z przepisami, jeśli szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m to możliwe jest pozostawienie całego samochodu na chodniku. Bezwzględne parkowanie na chodnikach jest niedozwolone tylko w sytuacji, kiedy tak stanowią znaki. W praktyce jest to znak zakazu postoju i zatrzymywania, pod którym jest tabliczka "Dotyczy również chodnika".

Warszawskie stowarzyszenie Miasto jest Nasze uznało, że parkowanie aut na chodnikach stanowi ingerencję w strefę przeznaczoną dla pieszych oraz stanowi dla nich zagrożenie bezpieczeństwa. Aktywiści twierdzili, że pozostawienie minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych jest to odległość niewystarczająca, szczególnie jeśli z chodnika chce skorzystać rodzic z dzieckiem czy niepełnosprawny na wózku. Argumentowali ponadto, że kierowcy notorycznie naruszają obowiązek pozostawienia dla pieszych wolnej przestrzeni na chodniku.

Zobacz także: Policja. Dwa cielaki w bagażniku Forda

W grudniu 2018 r. Miasto jest Nasze złożyło petycję do Sejmu. Stowarzyszenie domagało się zmiany przepisów, aby: wyłączyć ogólną zasadę pozwalającą parkować całym samochodem na chodniku, możliwe było holowanie każdego nielegalnie zaparkowanego pojazdu. Po burzliwej dyskusji sejmowa Komisja ds. Petycji zdecydowała się uchwalić dezyderat.

Kilka dni temu odpowiedzi stowarzyszeniu Miasto jest Nasze udzieliło Ministerstwo Infrastruktury. W piśmie od resortu, które zostało zamieszczone na stronie stowarzyszenia można przeczytać, że "ograniczenie w korzystaniu z chodnika przez kierujących samochodami osobowymi, w sytuacji systematycznie zwiększającej się liczny zarejestrowanych pojazdów oraz obserwowanego niedoboru miejsc parkingowych, wydaje się nieracjonalne". Ponadto" "Zważyć bowiem należy, że już obecnie obowiązujące przepisy dają narzędzia, których skuteczne wykorzystanie jest w stanie zapewnić bezpieczne i bezkolizyjne korzystanie z chodników przez wszystkich uczestników ruchu drogowego".

Dalsza lektura odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury nie pozostawia złudzeń: resort nie planuje wprowadzenia zakazu parkowania samochodów na chodnikach.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Greg (gość)

  To ja też mogę stać na ulicy

 • Komentarz usunięty.
 • byron (gość)

  Na całym świecie. Parkuje się na chodnikach jeśli przepisy tego inaczej nie określają .Aut niestety przybywa i takie ograniczenia nie maja sensu PO prostu

 • Gazela (gość)

  ten przepis dotyczy też rowerów, a coraz częściej są niedbale przypięte do stupa lub stojaka i nie ma 1,5 m na przejście

 • Kierowca (gość)

  Autor jest niedouczony, nie ma tabliczki "Dotyczy również chodnika" .Znak obowiązuje zarówno na jezdni jak i chodniku i nie potrzeba dodatkowej tabliczki. Może ona wystąpić jedyni,e jeżeli jest zgoda na parkowanie na chodniku, wówczas ma brzmienie "Nie dotyczy chodnika"

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości