Przepisy dla kierowców 2015. Po zmianach jest bezpieczniej?

(mm)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Wejście w życie 18 maja nowych przepisów to przede wszystkim surowsze kary dla przekraczających prędkość i wsiadających za kierownicę po alkoholu. Czerwiec był pierwszym pełnym miesiącem, w którym obowiązywały nowe regulacje.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

W czerwcu na drogach w Polsce zginęło 199 osób, czyli o 76 mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Z 4 017 w czerwcu 2014 r. do 3 327 w czerwcu 2015 r. spadła także liczba rannych osób w wypadkach.

A co jeśli chodzi o wypadki spowodowane przez nietrzeżwych kierujacych? W czerwcu pijani kierowcy spowodowali ich 113, czyli o 75 mniej niż w czerwcu 2014 r. Warto również dodać, że od 18 maja do 28 czerwca policja zatrzymała 3 457 praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Surowsze kary

Przypomnijmy, że każdy z uczestników w ruchu drogowym po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h straci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostanie ono odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta na drodze. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Surowe kary czekają kierowców pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki nowym przepisom, wobec pijanych kierowców, oprócz kary więzienia i nawet dożywotniego orzeczenia zatrzymania prawa jazdy, sądy będą mogły orzekać obowiązek zapłaty 5 tysięcy złotych nawiązki na fundusz pomocy pokrzywdzonym (dla recydywistów - 10 tys. zł) lub 10 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego.

W autach osób skazanych za jazdę po pijanemu, gdy będą się starać o przywrócenie prawa jazdy, przepisy wprowadzają obowiązek montażu blokad alkoholowych. Urządzenie zdefiniowano w przepisach jako uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty