Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Przepisy. Ministerstwo proponuje szkolenie kierowców przez internet

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. 123RF Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji projekt zmian w ustawie o transporcie drogowym, które mają umożliwić internetowe szkolenie kierowców zawodowych.

Projekt zmian w ustawie o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, który został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych, zakłada szereg zmian mających na celu ułatwienia w procesie szkolenia i uzyskiwania kwalifikacji wstępnej oraz zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nowelizacja wprowadza możliwość prowadzenia szkoleń w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i internetu. Ośrodek szkolenia będzie mógł prowadzić część szkoleń w tej formie, po spełnieniu określonych wymagań i za zgodą wojewody.

Inną proponowaną nowością jest uzupełnienie programu kursów kwalifikacyjnych i szkoleń okresowych o dodatkowe zagadnienia w zakresie m.in. urządzeń elektronicznych i mechanicznych, takich jak: elektroniczny program stabilizacji (ESP), zaawansowane systemy hamowania awaryjnego (AEBS), układ przeciwdziałający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS), systemy kontroli trakcji (TCS) i systemy monitoringu w pojeździe (IVMS) oraz inne zatwierdzone do użytku urządzenia wspomagania kierowcy lub układy automatyki.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Szczególny nacisk podczas kursów kwalifikacyjnych i szkoleń okresowych ma zostać położony na znaczenie takich elementów jak: przewidywanie zachowania uczestników w ruchu drogowym, zachowanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów i wykorzystanie dynamiki pojazdu, stała prędkość, płynna jazda i odpowiednie ciśnienie w oponach.

Proponowane jest również umożliwienie osobie posiadającej prawo jazdy kategorii B kierowanie pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej do 4250 kg, o ile jest to pojazd zasilany paliwami alternatywnymi i jeżeli przekroczenie dmc wynika z zastosowania paliw alternatywnych.

Projekt przewiduje także zmiany w przepisach ustawy o transporcie drogowym w zakresie warunków i sposobu szkolenia osób zamierzających lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy. Jak zapisano w nowelizacji, mają one na celu podniesienie efektywności szkoleń, uproszczenie i zwiększenie transparentności zasad przeprowadzania testu kwalifikacyjnego oraz wprowadzenia ułatwień w wykonywaniu przewozu drogowego dla niektórych kierowców.

Planowane jest wprowadzenie profilu kandydata na kierowcę dla osoby zamierzającej przystąpić do kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego, ustandaryzowanie dokumentów stosowanych na szkoleniach, a także przeniesienie miejsca przeprowadzenia testu kwalifikacyjnego do wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (obecnie test jest przeprowadzany przez komisję powołaną przez wojewodę w ośrodku szkolenia.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • kris (gość)

    Symulatory jazdy już są dostępne.

  • Romek (gość)

    Do szkolenia kierowców polecam https://abc-szkolenia.com/

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości