Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Przepisy. Nie każdy kierowca wie, że te zachowania są niedozwolone

Data publikacji: Autor: mw-g

Fot. Pixabay.com Myślisz, że wiesz sporo o przepisach ruchu drogowego? Starasz się jeździć i zachowywać na drodze ta, by nie narazić się na mandat. Zebraliśmy 18 rzeczy, które są niezgodne z prawem.

1. Używanie telefonu komórkowego jako nawigacji

Aż 8 na 10 kierowców w Polsce używa telefonu podczas jazdy. Art. 45 ust. 2 pkt. 1 mówi wyraźnie: "Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku".

Zapis jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości - zabroniona jest nie tylko rozmowa, ale też każda inna czynność związana z trzymaniem telefonu w ręku. Niezależnie od tego, czy piszemy smsy, przeglądamy strony internetowe, używamy kalkulatora, ustawiamy adres w nawigacji czy zmieniamy ustawienia ekranu - jeśli trzymamy telefon w ręce, narażamy się na mandat.

Korzystając z telefonu w niewłaściwy sposób, narażamy się na mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych!

2. Miganie światłami drogowymi

Fot. Pixabay.com Miganie światłami drogowymi to praktykowany przez kierowców z różnych części Europy sposób na ostrzeganie innych użytkowników dróg przed kontrolą.

Warto wiedzieć, że taryfikator mandatów przewiduje możliwość ukarania kierowcy 200-złotowym mandatem za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami.

3. Jedzenie, picie i palenie papierosów

Zgodnie z przepisami: "Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki".

Oznacza to, że jeżeli nie pracujemy jako taksówkarz lub kierowca autobusu, możemy za kółkiem jeść, pić oraz palić.

4. Ochlapywanie pieszych

Oblanie przez kierowcę niewątpliwie wiąże się ze stratami związanym nie tylko z wypraniem zabrudzonych ubrań, ale może prowadzić do wiele większych strat, w tym finansowych. Jeśli pieszy udowodni, że ochlapanie jest wynikiem umyślnego działania kierowcy i doszło do uszkodzenia lub zniszczenia odzieży wartości nie większej niż 250 zł - taki czyn jest wykroczeniem. Jeśli poczynione szkody przekraczają tą wartość - mamy do czynienia z przestępstwem ściganym z art. 288 Kodeksu karnego.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

Kierowca może za ochlapanie zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. W postępowaniu cywilnym odszkodowanie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od wartości zniszczonego ubrania.

5. Jazda środkowym pasem na autostradzie

Fot. Pixabay.com O tym, że jazda lewym pasem jest zabroniona (chyba, że w trakcie manewru wyprzedzania) zdaje sobie sprawę niewielka część kierowców. Zdecydowanie mniejsza ich grupa ma natomiast świadomość, że nawet poruszanie się środkowym pasem jezdni może zakończyć się mandatem.

Drogi trzypasmowe to w Polsce nadal rzadkość. Spotkać je można głównie na nowo wybudowanych autostradach lub obwodnicach miast. Niestety jak się okazuje, wielu kierowców nie wie, jak z tego obszaru prawidłowo korzystać. A jeszcze mniej zdaje sobie sprawę z tego, że za jazdę środkowym pasem można dostać mandat. W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, dlatego kierowcy mają obowiązek poruszać się prawym pasem drogi. Jeśli jezdnia posiada więcej pasów, to służą one jedynie wyprzedzaniu! Środkowy pas służy więc do wyprzedzania pojazdów jadących prawym pasem.

Policja ma prawo nałożyć na kierowcę [b]mandat w wysokości 20-500 zł i 2 punkty karne.

6. Brudne tablice rejestracyjne

Samochody na drogach brudzą się nieustannie. Ale to, na co należy zwracać szczególną uwagę, to stan tablic rejestracyjnych. Jeśli na tablicy rejestracyjnej zalega brud, błoto czy śnieg w takim stopniu, że jest ona nieczytelna, wówczas mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi mandat.

Jeśli policjant zakwalifikuje owo wykroczenie do złamania przepisów wynikających z art 60 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym (zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne), wtedy mandat może wynieść nawet i 500 złotych!

7. Nieprawidłowe przewożenie zwierząt

Nawet najmniejszych zwierząt nie można przewozić na kolanach czy luźno pozostawionych w aucie.

Artykuł 60 pkt. 1 kodeksu drogowego zabrania kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Można zatem uznać, że podstawą do wystawienia mandatu w wysokości nawet 200 złotych może być zwierzę, które jest przewożone w nieodpowiedni sposób.

Zatem psa, kota czy nawet królika należy przewozić w specjalnie do tego celu przeznaczonych urządzeniach, typu transportery czy maty.

8. Trąbienie w złości w nieodpowiednich momentach

Fot. Pixabay.com Klakson jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Kierowcy bardzo często wykorzystują go jednak nie do końca zgodnie z przeznaczeniem. Klaksonem nie powinniśmy upominać innych kierowców, ale ostrzegać przed niebezpieczną sytuacją na drodze. Zasady używania sygnałów dźwiękowych przez kierujących samochodami określa artykuł 29 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z tym artykułem „Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie„. Ponadto zabrania się „nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego”, a także „używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem”.

Używanie klaksonu w terenie zabudowanym jest co do zasady zabronione. Taryfikator mandatów przewiduje za takie wykroczenie mandat w wysokości 100 zł.

Zobacz także: Fiat 500C w naszym teście

9. Spanie w samochodzie pod wpływem alkoholu

Prawo stanowi, że nie wolno kierować samochodem, będąc pod wpływem alkoholu. Czy jednak można spać w aucie, na przykład by wytrzeźwieć? W wielu krajach taka sytuacja grozi mandatem. W Polsce natomiast nie ma żadnych przepisów zakazujących spać w samochodzie. A co nie jest zabronione, zwykle jest dozwolone. Dotyczy to zarówno samochodów ciężarowych, jak i wszelkich samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t., które nie mają wydzielonego specjalnego miejsca do spania.

Jeśli jednak osoba śpiąca w samochodzie jest pod wpływem alkoholu, sytuacja nieco się komplikuje. Mimo że nie zamierzamy nigdzie jechać, możemy mieć kłopoty. Jeżeli pojazd nie znajduje się w ruchu, to trudno uznać za prowadzącą pojazd osobę, która nawet siedzi za kierownica i ma kontakt ze wszystkimi urządzeniami służącymi do wprawiania go w ruch i kierowania nim. Może ona co najwyżej zmierzać do jego prowadzenia. Tak, zgodnie z 14 par. Kodeksu karnego, przez policję może zostać zinterpretowane zachowanie nietrzeźwego, który dodatkowo uruchomi silnik. Nawet jeśli samochód nie ruszy, może on odpowiadać z takimi samymi konsekwencjami, na jakie narażony jest pijany kierowca.

Choć Kodeks karny umożliwia odstąpienie od wymierzenia kary, jeśli policjant stwierdzi, że nietrzeźwy nie miał zamiaru prowadzenia samochodu. to jednak często w takich przypadkach kierowcy tracą prawa jazdy.

10. Brudna przednia szyba

Zabrudzone reflektory i szyby powodują ograniczoną widoczność. Kiedy policjant zobaczy, że kierowca ma ograniczoną widoczność z powodu brudnych szyb czy lamp, może zatrzymać taki pojazd, skierować wprost do myjni i dodatkowo sprawdzić stan płynu do spryskiwaczy oraz skontrolować efektywność pracy wycieraczek.

Prowadzący powinien mieć dobrą widoczność przede wszystkim przez przednią i tylną szybę (jeśli ją posiada) oraz utrzymywać w czystości reflektory. W innym przypadku funkcjonariusz może nałożyć mandat w wysokości nawet 500 zł.

11. Zbyt wolna jazda

Fot. Pixabay.com Przekroczenie prędkości to najczęstszy grzech polskich kierowców. Jednak powolna jazda wcale nie oznacza bezpiecznej. Jazda dużo poniżej dozwolonej prędkości przyczynia się do korków, zatorów i irytacji uczestników ruchu. Kierowca jadący z dopuszczalną prędkością zmuszony jest do gwałtownego hamowania, a to - zwłaszcza w przypadku gorszych warunków na drodze - może zakończyć się tragedią. Dlatego [b]zbyt wolna jazda jest w Polsce karalna[/b].

W ustawie Prawo o ruchu drogowym zapisano, że "kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniająca jazdy innym kierowcom" (art.19 ust.2 pkt 1).  W przepisach nie ma konkretnej liczby, która definiowałaby "zbyt wolną jazdę", jednak policja może nas ukarać za zbyt wolną, niebezpieczną dla innych kierowców jazdę mandatem w wysokości 50-200 zł oraz 2 punktami karnymi.

12. Śnieg na dachu

Wprawdzie w prawie drogowym nie ma przepisu pozwalającego bezpośrednio nałożyć mandat za czapy lodowo-śniegowe na dachu auta. Policjanci nie znajdą też takiego wykroczenia w taryfikatorze, ale trudno się nie zgodzić z twierdzeniem, ze takie auto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza jeśli bryła śniegu oderwie się lądując na szybie kolejnego samochodu. A za zagrożenie w ruchu ustawodawca przewidział karę w wysokości od 20 zł do 500 zł. 

13. Pozostawienie auta z włączonym silnikiem

Niewielu kierowców wie, że w kodeksie drogowym zabrania się pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym. Wystarczy dłużej niż przez minutę pozostawić auto z włączoną jednostką napędową i już można otrzymać mandat w wysokości 100 zł. To samo dotyczy np. odśnieżania samochodu przy pracującym silniku.

14. Wyrzucanie śmieci przez okno samochodu

Fot. Pixabay.com Za wyrzucania śmieci przez okno (czyli zaśmiecanie lub zanieczyszczanie drogi publicznej) według taryfikatora grozi mandat od 50 zł do 200 zł. Tak samo będzie potraktowane wyrzucenie niedopałków papierosów!

15. Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie

Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie, nawet na stacji benzynowej by tylko zapłacić, to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia. Dzieci nie wolno zostawiać w samochodzie, niezależnie od pory roku.

Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. Jeśli takie zachowanie naraziło życie - kierowcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

16. Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu

Zabronione jest ustawienie fotelika dla dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeśli samochód wyposażony jest w poduszkę dla pasażera, której nie można odłączyć. Mówi o tym art. 45 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń z dnia 24 listopada 2003 r. (zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 506, Dz.U. z 2014 r. poz. 1374). Kierowcy łamiącemu ten przepis grozi grzywna w wysokości 150 złotych.

17. Przekroczenie prędkości podczas holowania

Prędkość pojazdu holującego nie może przekraczać 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim. Osoba kierująca pojazdem holującym powinna pamiętać też o włączeniu świateł mijania – nawet jeśli na drodze panuje dostateczna widoczność.

Holowany samochód musi być także odpowiednio oznaczony a kierowca ma do wyboru dwie opcje: może oznaczyć go z tyłu po lewej stronie trójkątem ostrzegawczym albo wysyłać żółte sygnały błyskowe. W okresie niedostatecznej widoczności auto powinno mieć też włączone światła pozycyjne. Brak właściwego oznaczenia oznacza mandat opiewający na sumę 150 zł.

Holowanie pojazdów przy nieodpowiednim połączeniu może zostać ukarane 250 złotowym mandatem. Holującym nie powinien też być pojazd z przyczepą – w przeciwnym razie kierowcy grozi kara 250 zł.

18. Wysadzanie dziecka przy szkole

Takich scen oglądamy wiele: tata lub mama podjeżdża z dzieckiem pod szkołę, chce szybko je wysadzić, ale żeby nie powodować zagrożenia włącza awaryjne. I tym sposobem naraża się na uszczuplenie portfela o 200 zł. Prawo nie pozostawia żadnych wątpliwości - tak nie wolno!

Źródło: Polskatimes.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  Pozostawienie auta z włączonym silnikiem - wszystkie auta z DPF już niebawem więc przepis do likwidacji to naturalne.

 • Michu (gość)

  Pan policjant moze zanieczyszczac powietrze i to niezaleznie od pory roku a zwykly kowalski dostanie mandat pisowski kraj

 • Kor1011 (gość)

  Żółte sygnały błyskowe - pojazd holowany. Ale chyba nie chodzi tu o kierunkowskazy czyli awaryjne?

 • Leon (gość)

  Zakaz trzymania w ręku tyczy się nie tyle samego telefonu co urządzenia radiokomunikacyjnego. Czyli nawet "gruchy" CB radia nie wolno trzymać w ręku :-)

 • NIco (gość)

  To wlasnie jest Polska, ciesze sie ze mnie tam nie ma.

 • Ad. 4 (gość)

  Kompletna nieprawda w punkcie 4. Nie, policja w ogóle nie zajmie się sprawą. Żadnego mandatu nie będzie. Można ochlapywać ludzi, ale pod warunkiem, że nie stwarza się tym zagrożenia dla nich (np. przewrócenia, zachwiania równowagi itp.) Sam byłem taki przypadek zgłosić na policję i nic nie wskórałem. Pozostaje tylko droga cywilna.

 • Ati (gość)

  Ale za ten środkowy pas sam osobiście bym żniwa zrobił

 • Tomek (gość)

  Kierując autobusem i przewożąc ludzi nie można palić papierosów i spożywać posiłków ale pić jak najbardziej można.

 • Pan Samochodzik (gość)

  "Miganie światłami drogowymi to praktykowany przez kierowców z różnych części Europy sposób na ostrzeganie innych użytkowników dróg przed kontrolą." - A w innych znak że kogoś przepuszczasz. Sam tego używam i widzę że coraz więcej osób to robi. Wolę żeby mi ktoś zamrugał niż stać i się zastanawiać czy chce mnie wpuścić czy nie chce.

 • Kierowca (gość)

  Kraj absurdów ! Ten pas środkowy na 3 pasmówce to PARANOJA !!! 3 pasem jadą maruderzy i wystraszeni... tudzież początkujący albo skacowani ~ czyli tzw ostrożni Nawet jak ominie się ciąg takich zawalidróg to znowu wylądujesz w następnym korku maruderów.. Ten przepis o "środkowym pasie tylko do wymijania" jest KRETYŃSKI !!! 3 pas powinien być dla tych "ostrożnych" 2 pas dla jadących dozwoloną prędkością 1 pas do wyprzedzenia jeżeli na 2 pasie znalazł się "maruder" ale napewno nie dla DEBILNYCH SZPANERÓW PĘDZĄCYCH ILE FABRYKA DAŁA !!! Dlatego TYLKO I WYŁĄCZNIE JADĄCY 1 PASEM POWINNI BYĆ KARANI ZA SZPANERSKĄ JAZDĘ

 • Komentarz usunięty.
 • KiedyJaTakTesknieZaOlunia (gość)

  Dlatego sprawdzajcie aktualny kodeks drogowy na serwisach podobnych do https://polskikodeks.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości