Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Przepisy. W Unii Europejskiej chcą ujednolicić promile. W jaki sposób?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Krzysztof Kapica Czy w Unii Europejskiej będzie obowiązywać jeden limit alkoholu u kierowcy dla wszystkich państw członkowskich? Taki postulat popiera m.in. 29 stowarzyszeń browarniczych z terenu całej Unii.

Kampanię, której celem jest przekonanie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich w kwestii ujednolicenia limitu alkoholu u kierowców na terenie całej Unii, rozpoczęła właśnie Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). To niezależna organizacja non-profit z siedzibą w Brukseli, której celem jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i obrażeń w transporcie w Europie. ETSC postuluje, aby na terenie całej Unii obowiązującym limitem było poziom 0,0 promila.

ETSC wychodzi z założenia, że skoro Unia opiera się na ujednoliconych standardach w wielu aspektach prawnych i gospodarczych, zatem także w kwestii poziomu alkoholu u kierowców powinno być jednolite stanowisko. Jednym z argumentów jest przekonanie, że kierowcy nie powinni być zaskoczeni, że w danym kraju UE obowiązuje inny dopuszczalny limit alkoholu.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Ponadto limit 0,0 jest najbezpieczniejszy, gdyż każdy człowiek inaczej reaguje na taki sam poziom alkoholu w organiźmie. Oprócz tego, że na przyswajanie alkoholu wpływ mają wiek, płeć i waga, to dodatkowymi czynnikami są również zmęczenie oraz stan zdrowia.

Co ciekawe, kampanię ETSC wspiera propagandowo i finansowo organizacja The Brewers of Europe, która zrzesza 29 narodowych stowarzyszeń browarniczych w UE.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • To jest takie PiSiorskie (gość)

    Powinno być -0,5

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości