Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Przerejestrowanie auta

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot: Archiwum Polskapresse Nie każdy może pozwolić sobie na kupno nowego samochodu, a wiele osób realizuje swoje marzenie o własnych „czterech kółkach” poprzez zakup używanego pojazdu. W takim przypadku po sfinalizowaniu transakcji, nowy właściciel będzie musiał dokonać przerejestrowania auta. Podpowiadamy jakie formalności trzeba dopełnić i przypominamy o wymaganych dokumentach.

Na procedury związane z przerejestrowaniem samochodu mamy 30 dni. Tyle samo czasu ma też dotychczasowy właściciel na Fot: Archiwum Polskapressezgłoszenie sprzedaży pojazdu w wydziale komunikacji. Jeżeli kupujemy samochód od kogoś, kto nie jest w stanie wystawić nam faktury VAT, a sam pojazd jest wart więcej niż 1000 zł, to będziemy musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości samochodu. W tym celu należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego w przeciągu 14 dni od zawarcia transakcji i złożyć deklarację podatkową na formularzu PCC-3. Potem możemy już przejść do właściwej rejestracji pojazdu.

Do wniosku o rejestrację musimy załączyć następujące dokumenty:

- dowód potwierdzający własność, czyli np. umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny, zamiany, umowa dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności
- dowód rejestracyjny pojazdu wraz z przeglądem technicznym
- kartę pojazdu jeśli została wydana
- stare tablice rejestracyjne
- dokument potwierdzający zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie (dopuszcza się przedstawienie dokumentu wystawionego na dotychczasowego właściciela pojazdu)
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela

Wniosek musimy złożyć w Wydziale Komunikacji właściwym ze względu na nasz adres zamieszkania. Jeżeli pojazd stanowi współwłasność – wymagana jest obecność wszystkich współwłaścicieli lub udzielone przez nich pełnomocnictwa. Musimy dokonać opłaty w wysokości 180,5 zł.

Na tę kwotę składają się:

Tablice rejestracyjne  zwyczajne

80 zł

Dowód rejestracyjny

54 zł

Pozwolenie czasowe

13,5 zł

Nalepka kontrolna

18,5 zł

Nalepka legalizacyjna

12,5 zł

Opłata ewidencyjna

2 zł

Razem

180,5 zł


W przypadku tablic rejestracyjnych tzw. indywidualnych ich koszt wynosi 1000 zł.

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją kiedy samochód rejestrowany będzie w tym samym mieście lub powiecie, wydane nam zostaną stare tablice rejestracyjne. Całkowity koszt rejestracji będzie wtedy wynosił 81 zł. Koszty rejestracji wzrosną o 75 zł jeśli nie posiadamy karty pojazdu.

Najpierw dostaniemy tzw. miękki dowód, rejestracyjny, który jest ważny przez 30 dni. Po okresie od 1 do 3 tygodni wymieniamy go na stały dowód, którym będziemy się posługiwać.

Często wiele problemów przy zmianie właściciela pojazdu sprawia polisa OC. Poprzedni właściciel pojazdu ma 14 dni od daty sprzedaży auta, aby poinformować o tym fakcie zakład ubezpieczeń, dostarczając kopię umowy sprzedaży samochodu. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela obie strony odpowiadają solidarnie za zapłatę należnej składki. Przed zakupem auta należy zwrócić uwagę czy obecny właściciel opłacił raty składki, bo jeśli się tak nie stało, to ubezpieczyciel może zwrócić się z roszczeniem do nowego właściciela pojazdu.

Nowy właściciel może wypowiedzieć polisę dotychczasowego właściciela w dowolnym momencie po zakupie pojazdu i zawrzeć ją z innym ubezpieczycielem. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ważne jest, aby w ubezpieczeniu nie nastąpiła nawet jednodniowa przerwa, gdyż będzie to skutkowało poniesieniem dodatkowych kosztów. Jeśli polisa zostanie wypowiedziana, osoba sprzedająca auto ma prawo do ubiegania się o zwrot składki z tytułu zawartej polisy OC. Oczywiście nowy właściciel może kontynuować polisę do dnia jej wygaśnięcia. Istotny jest także fakt, że ubezpieczyciel po otrzymaniu informacji o sprzedaży pojazdu może dokonać rekalkulacji składki.

Przed udaniem się do wydziału komunikacji w celu przerejestrowania auta, warto upewnić się czy zgromadziliśmy wszystkie niezbędne dokumenty. Z pewnością pozwoli nam to zaoszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • THE Observer. (gość)

  Dlaczego nie jest a artykule napisane też, czy osoby niepełnosprawne mają jakąś zniżkę w opłacie za przerejestrowanie samochodu? Dlaczego mało kiedy się informuje ludzi z problemem zdrowotnym o ich prawach i o zniżkach.?.

 • @tw (gość)

  W dowodzie rejestracyjnym jest tylko zmiana imienia reszta zostaje ta sama i też takie opłaty przy przepisaniu dowodu rejestracyjnego?

 • NO WLASNIE! (gość)

  Dlaczego nie informuje sie nabywców o ich prawach tylko doji sie kase od nich?! Czyste chamstwo!!!

 • Pokiego (gość)

  Po co autor zaczyna wpis od stwierdzenia " jesteście biedakami" o.O nie biorąc pod uwagę jak wiele starych aut jest po prostu zajebistych w porównaniu z nowoczesnymi atrapami..

 • a co z oc jeżeli kupi lem pojazd do remontu (gość)

  a jeżeli pojazd mam do remontu i nie wyrobię się na czas z przeglądem technicznym a poprzedni właściciel nie opłacał OC od jakichś 10 lat?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości