Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Przeróbki ksenonów

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Hella: Niedozwolony zestaw do przeróbki reflektorów zwykłych na ksenonowe. Przerobione reflektory oślepiają innych kierowców i nie dają się prawidłowo wyregulować. Samodzielny montaż żarówek ksenonowych jest niedozwolony i zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

W sklepach z częściami motoryzacyjnymi można kupić zestawy do samodzielnego montażu żarówek ksenonowych. Taka przeróbka jest niedozwolona i zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

 Fot. Hella: Niedozwolony zestaw do przeróbki reflektorów zwyk³ych na ksenonowe. Przerobione reflektory o¶lepiaj± innych kierowców i nie daj± siê prawid³owo wyregulowaæ.

Jak się przerabia zwykły reflektor na ksenonowy? Trzeba wyjąć z reflektora żarówkę halogenową, wyciąć dziurę w osłonie, włożyć żarówkę ksenonową do odbłyśnika i podłączyć zapłonnik do instalacji samochodowej. Samochód z tak przerobionymi reflektorami zagraża bezpieczeństwu, gdyż powoduje ekstremalne oślepianie innych kierowców. Specjaliści stwierdzili, że strumień światła wytwarzany przez lampę skonstruowaną do żarówek halogenowych, a zasilaną Fot. Hella: Renomowani producenci o¶wietlenia oferuj± homologowane zestawy reflektorów ksenonowych z automatycznym system poziomowania lamp i uk³adem oczyszczania szyb, które s± wymagane przepisami. arówką ksenonową, przekracza stukrotnie dopuszczalne wartości oślepiania. Takie reflektory świateł mijania nie mają już linii światło-cień i nie można ich odpowiednio ustawić.

 

Są jednak do nabycia zestawy lamp ksenonowych, które legalnie można sobie zamontować. W jego skład wchodzą homologowane reflektory (na przykład opatrzone symbolem E1 na zewnętrznej szybie), automatyczny system poziomowania lamp i układ oczyszczania szyb - oba są obowiązkowe do świateł mijania zgodnie z regulacją ECE R48 i europejskimi kodeksami drogowymi. Produkują je renomowane firmy. Firma Hella oferuje takie zestawy m.in. do Audi A3, BMW serii 5, Forda Focusa I, Mercedesa klasy E, Opla Astry, VW Golfa IV oraz ciężarówek Mercedes Actros, Scania BR4 i Fiat Ducato.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości