Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Przeszukanie auta. Kiedy jest możliwe?

Data publikacji: Autor: Regina Skibińska

Fot. Archiwum Polska Press Policja oraz funkcjonariusze innych służb mają prawo w pewnych okolicznościach przeszukać samochód, a przeszukanie powinno się odbyć z asystą kierowcy bądź któregoś z pasażerów.

Przeszukanie samochodu możliwe jest tylko w określonych przypadkach i wyłącznie przez podmioty określone przepisami. Auto może przeszukać policjant, funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Żandarmerii Wojskowej, ABW, CBA oraz Straży Leśnej, ale ten ostatni ma takie prawo tylko w pobliżu terenów zielonych i może to zrobić po to, żeby sprawdzić, czy nie wywozimy z lasu drewna. Kierowca nie może odmówić funkcjonariuszom przeszukania samochodu.

Przeszukanie pojazdu nie może być rutynowym elementem kontroli drogowej. Postanowienie o przeszukaniu powinien wydać sąd lub prokurator. Bez takiego postanowienia przeszukanie pojazdu możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że kierowca lub pasażer samochodu popełnił czyn zabroniony pod groźbą kary bądź funkcjonariusz spodziewa się znaleźć w pojeździe dowody przestępstwa. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wtedy, gdy w okolicy popełnione zostało przestępstwo i można obawiać się, że w samochodzie znajdują się narzędzia użyte do włamania czy rzeczy pochodzące z kradzieży.

Policjant (albo funkcjonariusz innych organów) powinien przed przeszukaniem podać swoje imię i nazwisko oraz stopień służbowy, a jeśli pracuje po cywilnemu to musi okazać do wglądu legitymację służbową (dane możemy odnotować). Ma on też obowiązek podać jasno i konkretnie przyczynę podjęcia czynności służbowej oraz podstawę prawną, a także poinformować o możliwości złożenia zażalenia do prokuratury.

Zobacz także: Najpopularniejsze samochody w Polsce

Kierowca albo właściciel samochodu ma przy przeszukaniu auta parę uprawnień. Przede wszystkim może być świadkiem przeszukania. Może też zażądać sporządzenia pełnego protokołu z przeszukania. Protokół ten powinien zawierać dane policjanta i wszystkich osób jadących autem, przyczynę i podstawę prawną przeszukania, datę, miejsce (adres), a także opis wszelkich czynności oraz spis znalezionych przedmiotów. Możemy też w protokole, przed jego podpisaniem umieścić ewentualne uwagi dotyczące czynności przeprowadzonych przez policjanta. Ważne jest, żeby niczego nie podpisywać przed przeczytaniem protokołu.

Jeżeli mamy zastrzeżenia co do sposobu przeprowadzenia przeszukania, zachowania funkcjonariusza bądź gdy uważamy, że przekroczył on swoje uprawnienia, możemy złożyć zażalenie w prokuraturze. Przyczyną zażalenia może być np. fakt, że policjant zajrzał do bagażnika, gdy nie było przy tym kierowcy ani żadnego z pasażerów. Do zażalenia dołączamy sporządzony protokół przeszukania, dlatego tak istotne jest, żeby zgłosić uwagi, zanim podpiszemy protokół.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ktoś (gość)

  pierdu pierdu. bzdury

 • Dziadek (gość)

  Jak można pisać takie głupoty? Macie już ludzi za idiotów?

 • przeszukanie (gość)

  Policja nie może?

 • DZIADEK (gość)

  Policja MOŻE ale jak podanie protokół przeszukania , TRZEBA SIE TEGO TWARDO DOMAGA, podobnie od każdej ze służb, najgorsze skurwiele to wszelkie słuzby celne , a juz ci na czarno to wariaci , Potrafia pociąc tapicerke , Widziałem wagon kolejowy po takiej kontroli , zamiast odkręcić eementy wagonu rozbijali to siekierami . W pociagu znalezli papierosy warte ok 20 tys . Koszt naprawy wagonów pona 300 tys.

 • RFN (gość)

  Niemieccy policjanci w cywilkach przeszukują Polakom samochody kiedy chcą.

 • antyMO (gość)

  pier..dolone gestapo, czyli milicja, czyli policja, ABWera, tzn pedały z rozchwiana psycha, degeneraci i sadysci, a ja mam "domagac" sie protokolu i podania danych? no przeciez mnie zabija i sladu nie bedzie, to samo policjanci zrobili przeciez z ks. Popieluszka i innymi...

 • piotrek (gość)

  KONTROLAAAA DROGOWA. BY TY SIE NAUCZYŁ POLSKIEGO

 • Gośc Radia ZET (gość)

  Wcale Policjant nie musi być w mundurze Czynność przeszukania określona jest w kodeksie postępowania karnego oraz wykroczeń.W ramach tzw czynności nie cierpiących zwłoki można dokonać przeszukania okazując legitymację w innych przypadkach za okazaniem nakazu przeszukania.Nakaz przeszukania może wydać Sąd ,Prokurator albo przełożony funkcjonariusza.W każdym przypadku sporządza się protokół ,można wykonać też zdjęcia jako dowód i załącznik do protokółu.Na czynność tą która jest czynnością procesową przysługuje zażalenie (termin 7 dni) co ważne.

 • Komentarz usunięty.
 • Jarek (gość)

  W dzisiejszych czasach pandemii takie przeszukanie będzie drogo kosztować policję bo samochód musi iść do dezynfekcji i to na koszt policji no i do czasu otrzymania z powrotem swojego samochodu policja musi również pokryć wynajem samochodu zastępczego.

 • Panicz (gość)

  Spokojnie Panowie, po to bierze się protokół przeszukania bo w nim musi być podane co szukali,dlaczego,co znaleźli czy nie.... Masz takie dwa kwity i walisz do sądu z adwokatem,który zakłada sprawę policji o nękanie.Sprawa wygrana a pieski maja zakaz zbliżania plus koszty do zwrotu.Po takiej akcji jak mnie widza to na druga stronę ulicy przechodzą.To tylko mój przypadek...

 • Czytelnik (gość)

  Bardzo głupi artykuł. Autor nie ma pojęcia o czym pisze.

 • Ntapel (gość)

  Fuck offf

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości