Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Przewóz osób. Od 1 października 2020 nowe przepisy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski ​Przewóz osób ma się odbywać tylko z licencją taksówkową. To z kolei dla korzystających z tego typu usłu może oznaczać podwyżkę.

Od 1 października zgodnie z nowymi przepisami, tzw. lex Uber - pasażerów będzie mógł wozić tylko kierowca z licencją. Nie jest istotne czy klient zamówi przejazd przez aplikację np. w Uberze lub Bolcie, czy wsiądzie do taksówki na postoju

Zobacz także; Cofanie licznika. Przestępstwo czy wykroczenie? Jaka kara?

Zapowiadane zmiany sprawiły, że z rynku wypadło wielu kierowców, którzy dorabiali sobie, jeżdżąc z aplikacją. To dla użytkowników może oznaczać dłuższy czas oczekiwania na znalezienie kierowcy.I wyższą kwotę do zapłacenia.

Przepisy zniosły obowiązek posiadania taksometru i kasy fiskalnej, które można zastąpić aplikacją. Trzeba jednak mieć na uwadze, że  na rynku nie ma jeszcze dostępnego rozwiązania, które byłoby pozytywnie certyfikowane przez Główny Urząd Miar.  Stare kasotaksometry muszą być więc nadal w użyciu.

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Piotr (gość)

  Pan redaktor nie ma pojecia o czym pisze. Licencje trzeba miec od zawsze. 1 pazdziernika wchodza jedynie przepisy dotyczace instytucji posrednika w przewozie osob.

 • ja (gość)

  Czyli co mafie taksówkowe znowu będą rządzić i skończą się przystępne cenowo przejazdy

 • Anonim (gość)

  No to ładnie. U nas w kraju to tak jest wszystkiego zakazują co jest dobre i tanie... By wprowadzić to co złe i drogie... Osobiście nie przestanę jeździć z opti taxi nie taksiarze zobaczą, że nikt z nimi nie chce jeździć, trochę nieuczciwie pogrywają. Mogą mieć satysfakcję, ale obstawiam, że i tak nie będą mieli tylu pasażerów co sobie myślą

 • Kamil (gość)

  Jak zwykle bzdury. Licencja będzie ale nie taksowkarska. Nikt jej nie będzie zdawał. Kierowca ma zrobić jedynie psychotesty i badania lekarskie. Jakaś tam licencja będzie wydana na samochód a nie kierowcę( prowizorka po prostu każdy ją dostanie.

 • Marco (gość)

  Legalna Taxi!!! Z licecją z badaniami lekarskimi na nazwisko kierowcy a nie wolna amerykanka koniec tematu........ A pani z powyższego komentarza nie ma zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi rząd ma prawo w d... e

 • Kobieta (gość)

  A co nikt nie pisze ,że zmiana licencji ( dostosowanie do nowych przepisów, które obowiązują od 01.01.2020r.) wymaga dołączenia do wniosku zaświadczenia z KRK o niekaralności. ????? To jest istota sprawy i naturalny przesiew.

 • Marcin (gość)

  Ja u siebie mam kasę elzab i się bardzo dobrze sprawdza, aplikacjom jakoś nie ufam. Dobrze, że każdy musi mieć licencje. Skończy się wożenie przez byle kogo

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości