Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Przewożenie dziecka. Miała być akcja promująca bezpieczeństwo, wyszła wielka wtopa (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Bądź przykładem dla dzieci, zapinaj pasy - tak na swoim profilu na Facebooku Inspekcja Transportu Drogowego zachęcała do bezpiecznego przewożenia dzieci. Problem w tym, że na zdjęciu pokazano raczej, jak dziecka nie należy przewozić.

 - Pas przebiega nie w tym miejscu co trzeba, ponieważ przebiega pod pachą, a także po szyi, masakra - powiedziała Barbara Pawłowska z mobilnego centrum bezpieczeństwa Świadomy Kierowca. Ekspert przyznaje, że tak zapięty pas może zadziałać jak gilotyna. Dodaje, że wystarczy gwałtowne hamowanie, aby uszkodzić skórę dziecka.

Redakcja poleca:

Policyjne mierniki prędkości źle mierzą prędkość?
Nie umiesz jeździć? Ponownie zdasz egzamin
Rodzaje napędów hybrydowych

Pod postem na Facebooku pojawiło się wiele negatywnych komentarzy. "To jest bezpieczeństwo? Jak możecie dawać taki przykład? Ktoś popatrzy, uwierzy, a dziecko może stracić życie. Zerowe szanse w wypadku" - czytamy w jednym z komentarzu.

Zdjęcie szybko zniknęło z profilu ITD na Facebooku. ITD tłumaczy, że to nieumyślna wpadka osoby zamieszczającej posty.

Jak zapinać pasy?

Prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy ma opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia. W tym celu kierowca powinien dopasować górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa (na bocznym słupku).

Jeżeli kierowca jest grubo ubrany, powinien rozpiąć kurtkę lub marynarkę i poprowadź taśmy pasa jak najbliżej ciała. Po zapięciu klamry trzeba naciągnąć pas piersiowy, żeby skasować luzy. Pas działa tym skuteczniej, im ściślej opasuje chronioną osobę. Nowoczesne pasy samonapinające nie krępują ruchów, jednak mogą się nadmiernie poluzować.

Pas jest najlepszą ochroną dla kierowcy i pasażerów, we współpracy z prawidłowo ustawionym zagłówkiem i poduszką powietrzną. Zagłówek chroni szyję przed bardzo niebezpiecznymi i bolesnymi urazami w razie gwałtownego odchylenia głowy do tyłu, a poduszka chroni głowę i klatkę piersiową przed uderzeniem w kierownicę, deskę rozdzielczą lub słupek przedni; jednak podstawą bezpieczeństwa są dobrze zapięte pasy! Utrzymają w pozycji bezpiecznej każdego zapiętego nawet podczas dachowania pojazdu lub innych niekontrolowanych ruchów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Daria (gość)

  Aby móc wykorzystać pasy bezpieczeństwa w aucie do przewozu dzieci w sposób bezpieczny i spełniający wymagania o jego prawidłowym ułożeniu wystarczy byśmy zastosowali Smart Kid Belt. Urządzenie to (pas z dwoma klamrami) idealnie dopasowuje pasy bezpieczeństwa do wymiarów dziecka. Jest przeznaczone dla dzieci starszych z 2 i 3 grupy, stworzyli go twórcy fotelików, którzy w pełni wykorzystali swą wiedzę przy jego projektowaniu. Bezpieczeństwo tego urządzenia potwierdzają atesty i testy zderzeniowe.

 • student z Warszawy (gość)

  Daria, nie rób tutaj kryptoreklamy. To urządzenie nie chroni dzieci przy uderzeniu bocznym. BUM i głowa dziecka rozbija się o szybę lub podszybie.

 • Inzynier (gość)

  Student, widac , ze nie masz pojecia o zderzeniach bocznych. Dziecko to nie manekin i nie siedzi prosto w foteliku. Fotelik baz wbudowanych pasow nie daje ochrony od tego sa poduszki i kurtyny boczne. Ten smartkidbelt jest super, wlasnie. Pomysl, zanim cos napiszesz.

 • njk (gość)

  Student ma racje w tym temacie.

 • luis (gość)

  student musi jeszcze trochę postudiować, urządzenie jest przeznaczone dla grupy II i III , w tych grupach fotelik spełnia rolę tylko podstawki regulującej "od dołu" a przypinane jest pasami samochodowymi (!), pseudo zagłówki boczne i tak nie utrzymają w tym przypadku głowy dziecka przy uderzeniu bocznym.

 • Anka (gość)

  U nas tez wlasnie jezdza dzieciaki ze smart kid belt - uczone sa nawyku, a jest im tez duzo wygodniej bo miejsca wiecej :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości