Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Przewoźnicy negocjują z Rosjanami. Będzie porozumienie?

Data publikacji: Autor: (mm) TVN24/x-news

Fot. Archiwum Po kolejnej rundzie negocjacji nie udało się wypracować porozumienia w sprawie zezwoleń transportowych dla polskich kierowców na wjazd do Rosji. Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit stwierdził, że zaproponowane przez Rosjan warunki były nie do przyjęcia.

Fot. Archiwum - Gdybyśmy to przyjęli, oznaczałoby to, że 85% naszych przewoźników zostałoby wyeliminowanych z rynku rosyjskiego - podkreślił Szmit. Rozmowy mają być kontynuowane, nie ma na razie terminu kolejnego spotkania.

Przypomnijmy, że do połowy miesiąca polskie ciężarówki powinny opuścić terytorium Rosji, rosyjskie - Polski. Porozumienie dotyczące transportu wygasło z końcem stycznia, a straty polskiej branży transportowej spowodowane brakiem porozumienia z Rosją w sprawie tranzytu towarów zostały oszacowane dotychczas na 6 mln zł.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Problem z przedłużeniem obowiązujących porozumień wynika z nowej ustawy i przepisów wykonawczych do niej obowiązujących od grudnia w Rosji. Przepisy te rozszerzyły znacznie definicję tzw. przewozów na rzecz kraju trzeciego.

Wcześniej o przewozach na rzecz kraju trzeciego była mowa, gdy polska firma transportowa przewoziła do Rosji towary np. z Niemiec. W nowej ustawie definicję tych przewozów rozszerzono także na towary wyprodukowane w Polsce przez firmy zagraniczne. Strona polska nie chce zgodzić się z taką definicją i podkreśla, że jest ona sprzeczna z umowami międzynarodowymi. Rosja zażądała zwiększenia kontygentu przwozów dla tamtejszych firm, a także wyższych limitów paliwa, które mogą wwieżć do Polski na potrzeby tranzytu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości