Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Przy dobrej pogodzie mocniej dociskamy pedał gazu

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Przy dobrej pogodzie mocniej dociskamy pedał gazu Po zimie wzrosła liczba wypadków i kolizji. Policjanci i specjaliści apelują o spokojniejszą jazdę: - Lepiej stracić minutę z życia niż życie w minutę.  

Prawdopodobnie rozkojarzenie kierowcy było przyczyną poważnej stłuczki, do której doszło w niedzielę w Plewnie w  powiecie świeckim. - Kierowca mercedesa sprintera z niewiadomych przyczyn najechał na tył mitsubishi - relacjonuje asp. Marek Rydzewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. - Siła uderzenia była tak duża, że auto zjechało z drogi i przewróciło się na bok. Na szczęście, nikt nie doznał poważnych obrażeń.

 

W sumie w weekend w powiecie świeckim odnotowano siedem kolizji.

 

Najczęstsza przyczyna: nadmierna prędkość

Drobnymi urazami skończyło się z kolei czołowe zderzenie BMW z autobusem miejskim na rondzie im. Fieldorfa w Grudziądzu. Kierowca pędzącego samochodu nie zapanował nad kierownicą i zjechał na przeciwległy pas. W mieście i powiecie grudziądzkim od początku marca w policyjnych raportach zanotowano aż 82 kolizje i trzy wypadki, w których ranne zostały dwie osoby, a jedna zginęła.

 

- Najczęstszą przyczyną tych nieszczęśliwych zdarzeń jest nadmierna prędkość - mówi nadkom. Marek Mitura, szef grudziądzkiej „drogówki”. - Tak jest w całej Polsce i Europie. Kiedy przychodzi wiosna, na drogach dochodzi do większej liczby wypadków i kolizji. Wydawałoby się, że to właśnie zimą, podczas opadów deszczu i śniegu, na drogach jest najbardziej niebezpiecznie. Tymczasem...

 

- Najwięcej wypadków odnotowuje się w miesiącach letnich. Jest to spowodowane zwiększeniem natężenia ruchu na drodze - mówi Agata Łukasik, psycholog transportu z Grudziądza. - Jednak nim nadejdą wakacje, to właśnie wiosna, cieplejsze powietrze i słońce zachęcają nas do częstszych niż zimą podróży. Liczba wypadków w porównaniu z okresem zimowym zaczyna wtedy rosnąć.

 

Przeceniamy własne umiejętności

Jak pokazują statystyki, najwięcej wypadków wydarza się przy dobrej pogodzie. - Na suchej nawierzchni kierowcy czują się bardziej pewnie. Do tego dochodzi brawura i przecenienie swoich umiejętności za kierownicą - wylicza Marek Mitura. - Wielu myśli, że jest świetnymi kierowcami. Gdy dochodzi do wypadku, dziwią się i tłumaczą, że nie wiedzą jak to się mogło stać.

 

Do braku umiejętności dochodzi jeszcze brak uwagi. - Wiosną wielu z nas narzeka także na przemęczenie, rozkojarzenie i niemożność skupienia uwagi - dodaje Agata Łukasik i apeluje: - Nim wybierzemy się na majówkę, zaplanujmy ją, zapewniając bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom drogi. Pamiętajmy, że lepiej zwolnić i stracić minutę z życia niż życie w minutę.

 

Łukasz Ernestowicz (bart)

Przy dobrej pogodzie mocniej dociskamy pedał gazu
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Przy dobrej pogodzie mocniej dociskamy pedał gazu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości