Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Przyciemniane szyb

Data publikacji: Autor: (w)

 Niektórym właścicielom aut nowa moda tak bardzo przypadła do gustu, że w swoich pojazdach niezaciemnioną pozostawili tylko przednią szybę, co nie jest zgodne z przepisami.

Przyciemnianie szyb w samochodzie staje się ostatnio coraz modniejsze. Zaciemnione szyby na ogół w niewielkim stopniu ograniczają widoczność z wnętrza, natomiast niemal zupełnie uniemożliwiają zaglądanie przez szybę do środka. Niektórym właścicielom aut nowa moda tak bardzo przypadła do gustu, że w swoich pojazdach niezaciemnioną pozostawili tylko przednią szybę, co nie jest zgodne z przepisami.

Przyciemniająca folia samoprzylepna musi
mieć atest Instytutu Szkła i Ceramiki
Fot. Krzysztof Szymczak

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wolno przyciemnić tylko tylne boczne szyby oraz szybę tylną. Szyb w drzwiach przednich, jak również szyby przedniej, nie wolno przyciemniać. Chodzi m. in. o to, aby zapewnić kierowcy dobre warunki widzenia w zakresie 180 stopni. Inną przyczyną takiego ograniczenia, jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osobom kontrolującym pojazd na drodze (przede wszystkim policji). Kontrolujący musi widzieć, co kierowca robi z rękami. Mało kto już pamięta, że po serii bandyckich napadów na policjantów, wprowadzono przepis, który nakazuje, aby kierowca zatrzymanego do kontroli pojazdu pozostawał w kabinie z rękami na kierownicy do czasu aż kontrolujący wyda inne polecenie.

Do zaciemniania szyb najczęściej używa się specjalnej folii samoprzylepnej. Aby można ją było zastosować w zgodzie z przepisami, musi mieć atest ISiC (Instytut Szkła i Ceramiki). Naklejka z numerem takiego atestu powinna być umieszczona na oklejonej szybie w widocznym miejscu i być czytelna z zewnątrz.
W żadnym wypadku nie wolno stosować folii "lustrzanej", gdyż odbite w niej promienie słoneczne mogą oślepiać innych kierowców.

Folią, ale nie przyciemniającą, można okleić także szyby przednich drzwi. Taką folię stosuje się przez wzgląd na bezpieczeństwo. Jej zadaniem jest ochrona kierowcy i pasażera przedniego fotela przed odpryskami szkła w razie wypadku.

Folia utrudnia również "pracę" ulicznym złodziejom, którzy w czasie postoju samochodu na światłach na skrzyżowaniu, rozbijają szybę, żeby ukraść przedmioty leżące na siedzeniu obok kierowcy. Folia zabezpieczająca również musi mieć atest ISiC.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Krystian (gość)

    A JAK MAM SWOJA FOLIE SAM SOBIE NAKLEIŁEM A NIE MAM ATESTU ( OCZYWIŚCIE NA TYLNYCH SZYBACH ) TO CO DOSTANE MANDAT NIE WOLNO MIEC TAKIEGO CZEGOŚ ?????????????

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości