Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Przyciemnianie szyb w samochodzie. Legalne czy nie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Newspress Wiele aut posiada przyciemniane szyby w standardzie. Kierowcy mogą je także przyciemnić samodzielnie lub zlecić to profesjonalistom. Nie jest to nielegalne. Aby samochód z przyciemnionymi szybami mógł jednak poruszać się po drogach, musi spełniać określone warunki.

Zwolennicy przyciemniania szyb wskazują, że w trakcie lata i wysokich temperatur samochód wolniej się nagrzewa, natomiast zimą znacznie wolniej traci ciepło. Dodatkowo przyciemniana szyba sprawia, że nie widać rzeczy pozostawionych w pojeździe. Folia jest najpopularniejszym sposobem przyciemniania szyb, ale proces ten jest również możliwy za pomocą piecowej metalizacji szkła tlenkami tytanu.

Art. 66, ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby zapewniał dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Redakcja poleca:

Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu
Wideorejestratory nielegalne? Policja się tłumaczy
Używane auta dla rodziny za 10 000 zł

Dodatkowo Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia w § 8 ust. 5 wskazują m.in., że szyba czołowa musi mieć minimalną przepuszczalność światła na poziomie 75 proc., a przednie boczne 70 proc. Należy przy tym pamiętać, że w wielu przypadkach szyby pojazdów są już częściowo przyciemnione i naklejenie folii, choćby o parametrach dopuszczalnych, może spowodować wzrost ograniczenia przepuszczalności do wartości przekraczającej określone wskaźniki. W przypadku pozostałych okien nie obowiązują żadne normy, pod warunkiem że samochód jest wyposażony w dwa lusterka boczne.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Nałożenie folii należy również rozpatrywać z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz zgodności w zakresie homologacji. § 10 tego rozporządzenia określa m.in., że przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniają odpowiednie wymogi homologacyjne. Folia została poddana zapewne odpowiednim badaniom i przeszła pozytywnie odpowiednie testy lecz jako wyrób samoistny, podobnie jak szyba. Po oklejeniu szyby jej pierwotne parametry, które pozytywnie przeszły proces homologacji, ulegną jednak zmianie.

Podczas kontroli drogowej, kierowca musi przedstawić atest. W przypadku kiedy szyby są przyciemnione w nieodpowiedni sposób, kierowca naraża się na mandat karny w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Ponadto policja odbierze kierowcy dowód rejestracyjny. Jego zwrot nastąpi nastąpi po doprowadzeniu szyb do stanu zgodnego z przepisami.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kierowca (gość)

  Szyby przyciemniają ci co mają coś do ukrycia

 • Kierowca (gość)

  Do kierowca (gość) Ty idioto nawet nie wiesz co daje przyciemnienie szyb w samochodzie nie tylko efekt wizualny lub jak to napisałeś jeżeli mamy coś do ukrycia, ale jest mnóstwo innych zalet mi. dużo mniej nagrzewający się środek samochodu lub mniejsze zużycie elementów plastikowych w kokpicie.

 • xyz (gość)

  najgorsze to jest jak ksiadz ma przyciemnione szyby

 • pikolo (gość)

  Które szyby to "przednie boczne"? Jeśli mam w przednich drzwiach takie małe trójkąciki w okolicach lusterka to dla mnie one sa szybami przednimi bocznymi, a oddzielna, zasadnicza (otwierana) cześć może być w tym przypadku przyciemniana? Dla mnie to już jest środkowa boczna szyba :)

 • kkk (gość)

  A jak okulary p/słoneczne mają przepuszczalność światła 10% to wolno w nich kierować pojazdem, czy nie? To przecież dużo mniejsza przepuszczalność niż te 70-75%.

 • aniela (gość)

  a przyciemniajcie sobie co chcecie

 • Paw (gość)

  Prawda jest taka, ze przyciemnione przednie boczne szyby w 95% sa robione dla lansu, przez wiesniakow, ktorzy oczywiscie wszystkim beda wciskac spiewke, jak to w czarnym samochodzie nagle jest chlodniej latem, czy takie auto oni kupili i nie wiedzieli... wiec przestancie sie osmieszac, wystarczy, ze wygladacie juz wiesniacko w tych oklejonych samochodzikach ;-) Nie mozna i juz.. Tylne rozumiem - nie widac co mamy w srodku (zakupy, torba), nie swieci tak dzieciom.

 • Przyciemnianie szyb było modne pod koniec lat 90-tych XX wieku. (gość)

  Teraz to wichura i wstyd.

 • Adam (gość)

  Błagam piszcie chociaż zgodnie z przepisami! Szyby mają mieć 70% wszystkie! Zadne 75% ! A poza tym boczne przednie to nie zadne trojkaciki w drzwiach.. Trojkaciki to sobie w domu robcie.. W polu widzenia kierowcy.. czyli 180stopni.

 • tom (gość)

  a co to znaczy, że szyby są nieodpowiednio przyciemnione? Mam na myśli tylne-skoro nie ma ograniczen, to na czym nieodpowiedniosc polega?

 • ktos (gość)

  Powiem wam inaczej chodzi o lepszy wygląd auta zapewniający odrobinę prywatności przed tymi co jadą z tyłu oraz na wielopasmowych z boku.Dodatkowo w nocy chronią przed oślepieniem tych z tyłu jadących na rozregulowanych światłach lub po naszych dziurawych bujających drogach kto jeździ autem jako kierowca doskonale zna to uczucie kiedy jadący z tył jarzy po lusterkach oślepiając. Cała reszta to już po prostu czyjeś zdanie podoba się nie podoba itd. Osobiście mi się podoba i właśnie tył zaciemniam folią co już od dawna chciałem zrobić ;)

 • cyc (gość)

  przyciemnianie szyb to wiocha? a kogo obchodzi twoje i tym podobnych zdanie hah chce to przyciemniam i tyle

 • Młody (gość)

  Przyciemnione mam w dwóch autach tylko tylnie i tylne boczne i jestem zadowolony. A przyciemnia się też żeby podczas bzykania Nikt nic nie Widział ;-)

 • Marian (gość)

  Chcę w swoim Audi przyciemnić szyby, ale tylko tył. Przodu nie ruszam, bo wiem, że mogą się przyczepić nawet jak będzie poprawnie wykonane. Oddaję na dniach do warszawskiego serwisu https://www.sztukalakierowania.pl/przyciemnianie-szyb-warszawa-bialystok-elk gdzie myślę, że zrobią to w sposób profesjonalny i nie będzie obaw, że zapłacę mandat :P

 • zenek (gość)

  A w moim żuku z 1990r wszystkie okna są z blach ,tylko na przodzie i po bokach są szyby i co wiocha ? Przynajmniej nikt mi nie zagląda co wiozę

 • Tymon (gość)

  A w Ameryce można ...bo to mój samochód i kropka. To się nazywa WOLNOŚĆ.

 • Texan (gość)

  Pomimo ze przepisy dotyczace procentazu przepuszczalnosci swiatla sa praktycznie takie same w stanie nowyjork jak I w polsce, to jesli ktos cierpi na nadwrazliwosc swiatla uzyskuje potwierdzenie lekarza I uzyskuje od urzedumotoryzacyjnego certyfikat pozwalajacy na dowolne zaciemnienie swoich szyb. Swietna sprawa bo ciemne szyby naprawde moga chronic wzrok zarowno w dzien jak I w nocy. Pozdrawiam P.S. powinniscie to wprowadzic w polsce

 • AnoNim (gość)

  Podstawa prawna; Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia ( patrz tekst jednolity - ze zmianami 2016 ) Paragraf 8 ust5 ppkt4 ust.5 szyby ... 4) przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%; To jest aktualne !!!!

 • Zawiedziony (gość)

  A mi dziś policjant powiedział że nieważna przepuszczalność a foli na bocznych szybach być nie może, żeby w razie wypadku można było zbić szybę i dostać się do auta.

 • Do zawiedziony (gość) (gość)

  Dlatego przednie boczne robi sie piecowo i wszystko w porządku :)

 • Folia Samochodowa (gość)

  Bardzo dobry artykuł dla wszystkich, którzy myśleli o przyciemnieniu szyb w swoich samochodach. Zdecydowanym na wykonanie tego zabiegu polecamy profesjonalne folie do przyciemniania szyb samochodowych 3M ze sklepu <a href="http://folia-samochodowa.pl/">folia samochodowa</a>, w którym oferujemy różne ich warianty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości