Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Przyciemniona szyba

Data publikacji: Autor: Urszula Jankiewicz

Niektórzy kierowcy stosują folie na szybach według własnego uznania.

Nie wszyscy wiedzą, że mogą być oklejone tylko szyby: tylna i tylne boczne. Niedpuszczalne jest oklejanie szyby przedniej i szyb znajdujących się w przednich drzwiach.

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej, po zasięgnięciu opinii Instytutu Transportu Samochodowego oraz Instytutu Szkła i Ceramiki zweryfikowało w 1998 roku stanowisko w sprawie stosowania folii na szybach samochodowych. Zostały określone dwie strefy wymaganego pola widzenia kierowcy: do przodu od miejsca kierowcy w promieniu 180 stopni, do tyłu w lusterka wsteczne oraz wymóg wyposażenia pojazdu w lusterko wsteczne po prawej stronie pojazdu, o ile lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu.
Przepisy regulaminu nr 43 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ dopuszczają w pojeździe oszklenia o przepuszczalności światła poniżej 70 procent dla szyb innych niż przednie i nie posiadających wpływu na pole widzenia kierowcy. Nie ma podstaw prawnych zakazujących umieszczania folii na szybach nie posiadających wpływu na wymagane pole widzenia kierowcy.
Folie powinny posiadać atest Instytutu Transportu Samochodowego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości