Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Przyganiał kocioł garnkowi

Data publikacji: Autor: (mp)

 Plan wprowadzenia opłat na samochody zaproponowany przez Ministerstwo Finansów wywołał liczne komentarze nie tylko kierowców. Okazuje się, że z pomysłem tym nie zgadza się także...Ministerstwo Infrastruktury.

Plan wprowadzenia opłat na samochody zaproponowany przez Ministerstwo Finansów wywołał liczne komentarze nie tylko kierowców. Okazuje się, że z pomysłem tym nie zgadza się także...Ministerstwo Infrastruktury.

 

Co wysoce kuriozalne – wymiana zdań pomiędzy resortami odbywa się na oficjalnych stronach internetowych urzędów. Nie mogą widać zadzwonić, spotkać się, wymienić poglądów w cztery oczy, to sobie piszą.

 

Otóż Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, iż uważa wprowadzenie więcej niż jednej opłaty zastępującej podatek akcyzowy za czynienie systemu zbyt skomplikowanym. Taką propozycję złożyło tymczasem Ministerstwo Finansów. W przygotowanym projekcie dotyczącym nowego podatku zawarło ono projekt  opodatkowania kwotą np. 500 zł czynności związanych z rejestracją pojazdów starszych niż 8-letnie.

 

Tymczasem, jak przypomina resort infrastruktury, organy rejestrujące za czynności z tym związane mogą pobierać wyłącznie opłaty określone przez ministra właściwego do spraw transportu na postawie upoważnień określonych w ustawie – Prawo o ruchu drogowym. Są nimi: wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz karty pojazdu. Tym samym kwota owych wirtualnych 500 zł nie mogłaby być pobierana.

 

Wniosek z internetowej dyskusji urzędników jest jeden. Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się z Ministerstwem Finansów. W myśl zasady, że jedne organy państwa wymyślają jakieś bzdury tylko po to, aby inne mogły je wykryć i z nimi walczyć.

 

Czytaj także „Chcą wprowadzić podatek od podatku”

https://www.motofakty.pl/artykul/chca_wprowadzic_podatek_od_podatku.html


 
 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości