Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Przygotowujemy motocykl na zimę

Data publikacji: Autor: ST

W naszym kraju sezon motocyklowy w zasadzie kończy się jesienią, najwyższy więc czas przygotować pojazd do "zimowego snu".

Najpierw należy go dokładnie umyć - zwłaszcza miejsca między poszczególnymi żeberkami cylindra (np. małą szczotką do butów) - opłaci się to w letnie upały. Sprawdzamy stan każdego filtra powietrza (w razie potrzeby wymieniamy).

Kontrolujemy stopień zużycia kół zębatych przekładni łańcuchowej i w razie potrzeby wymieniamy, gdyż zużyte koła powodują szybkie zniszczenie łańcucha. Łańcuch napędowy myjemy w benzynie nieetylizowanej i smarujemy smarem grafitowym (na gorąco). Oglądamy stan bieżnika obu kół i sprawdzamy naciąg szprych. Wymieniamy smar w łożyskach kół, sprawdzamy zużycie klocków hamulcowych i tarcz lub szczęk (smarujemy oś rozpieracza).

Należy również przesmarować oś wahacza i sprawdzić, czy z amortyzatorów nie wycieka olej.

Zakładamy koła, naciągamy łańcuch i sprawdzamy, czy tylne koło znajduje się w osi motocykla.

Akumulator wyjmujemy i myjemy obudowę, uzupełniamy poziom elektrolitu (wodą destylowaną) i ładujemy. Przechować go należy w temperaturze pokojowej. Raz na dwa miesiące rozładowujemy akumulator za pomocą żarówki (3V) po czym ładujemy zgodnie z instrukcją każdego akumulatora. Do bezpiecznego ładowania akumulatora służą w tej chwili specjalne automatyczne ładowarki, które ustawiają parametry ładowania automatycznie.

Części aluminiowe i chromowane należy pokryć środkami konserwującymi lub wazeliną techniczną. Lakier konserwujemy pastą woskową. Do zbiornika paliwa wlewamy paliwo "pod korek". Stawiamy motocykl "na stopki", a pod tylny wahacz podkładamy podpórkę tak, by oba koła nie dotykały podłoża.
Następnie przykrywamy go płótnem, a nie folią plastikową, która nie przepuszcza powietrza, więc skrapla się w niej para wodna.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości