Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Przykazania kierowcy zimą. O tym trzeba pamiętać (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Renault Dostosowanie stylu jazdy do warunków pogodowych to jedna z podstawowych zasad, którymi powinni kierować się kierowcy. Sprawdzanie prognozy przed planowaną podróżą pozwoli nam lepiej przygotować się do jazdy i uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. W szczególności zimą, kiedy możemy spodziewać się opadów śniegu, mrozu i nawierzchni pokrytej lodem.

- Zimą każdy kierowca powinien nie tylko odpowiednio reagować na warunki atmosferyczne, ale także być na nie przygotowanym. - Sprawdzając prognozę pogody przed wyjazdem, będziemy mogli wcześniej przygotować się na mróz, opady, porywisty wiatr czy śnieżyce. Tym sposobem możemy zminimalizować ryzyko stłuczki czy wypadku oraz uniknąć takich problemów z autem jak wyładowany akumulator czy przymarznięte wycieraczki – powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Najważniejszą zasadą podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych jest dostosowanie prędkości do stanu nawierzchni. Zimą należy zachować odpowiedni odstęp od samochodu przed nami, pamiętając, że droga hamowania na oblodzonej nawierzchni jest kilka razy dłuższa niż na suchej. Uważna i ostrożna jazda oznacza dłuższą podróż, dlatego zaplanujmy sobie więcej czasu na bezpieczne dotarcie do celu. W przypadku bardzo trudnych warunków takich jak śnieżyca warto wstrzymać się z podróżą lub jeśli jesteśmy już w drodze zatrzymać się na postój do momentu poprawy pogody.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Kierowca nie straci uprawnień za punkty karne
Co z OC i AC Przy sprzedaży auta?
Alfa Romeo Giulia Veloce w naszym teście

Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jady Renault radzą jak zaplanować zimową podróż:

1. Zaplanujmy trasę i czas podróży. Jeżeli jedziemy daleko sprawdźmy prognozę dla regionów, przez które będziemy podróżować w poszczególnych częściach dnia.

2. Sprawdźmy czy wozimy ze sobą potrzebny asortyment - zimowy płyn do spryskiwaczy, zmiotkę, skrobaczkę do szyb, preparat do odmrażania. Mogą się one przydać podczas dużych mrozów i opadów śniegu.

3. Przeznaczmy więcej czasu przed podróżą, aby dokładnie oczyścić ze śniegu okna, lusterka i dach. Nie zapominajmy także o tym, aby używać zimowego płynu do spryskiwaczy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • piotrekKK (gość)

    Zima to ogólnie trudny okres jeśli chodzi o jazdę samochodem. Ważna jest odpowiedzialność kierowcy ale też i wysoka sprawność samochodu. Na okres zimowy zazwyczaj staram się wypożyczać samochód w Panek więc przynajmniej mam pewność, że jest dopasowany do warunków na drodze.

  • Karol (gość)

    o karoserię też trzeba dbać, więc w przykazaniach kierowcy powinno być też- nie katować auta myjnią automatyczną, która tylko szkodzi, lepiej sobie kupić dobry szampon, nawet już taki z woskiem z meguiars z chemiczna-hurtownia bez problemu do zamówienia i trochę uwagi temu autu poświęcić żeby wyglądało cały czas tak jak tego oczekujemy

  • Wiktor (gość)

    Z takich podstawowych rzeczy to wiadomo, żeby pamiętać, żeby płyn do spryskiwaczy sobie na zimowy wymienić bo inaczej można sobie narobić dużych problemów, ja od razu przd sezonem zimowym w chemiczna-hurtownia dużą butle płynu z claxon zamówiłem i sprawdza się bardzo dobrze

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości