Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Psycholog: Ludzie mniej inteligentni szybciej robią prawo jazdy

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Psycholog: Ludzie mniej inteligentni szybciej robią prawo jazdy Andrzej Markowski, psycholog transportu, przekonuje, że obecny egzamin na prawo jazdy łatwiej zdać osobom z mniejszym ilorazem inteligencji.

- Coś jest nie tak z systemem egzaminowania kierowców w Polsce - uważa pan Jerzy z Bydgoszczy, kierowca z ponad 50-letnim stażem. Za pierwszym razem zdaje niewielu kursantów.

Statystyka zdawalności na podstawową kategorię prawa jazdy kat. B jest rzeczywiście dramatycznie niska - w Bydgoszczy wynosi 24 proc., w Toruniu i Grudziądzu 28,9 proc., we Włocławku 29 proc.

Zdaniem pana Jerzego, to w większości nie wina zdających, ale chorego systemu egzaminowania, który źle świadczy o naszym państwie. To przecież instytucje państwowe zdecydowały o takim kształcie szkolenia i egzaminowania kierowców.

Tak ogromnego odsiewu, jak wśród osób podchodzących do egzaminu na prawo jazdy, nie ma w żadnej innej dziedzinie życia: na maturze, na uczelniach, czy na wszelkich egzaminach zawodowych.

Kursanci się żalą

Osoby egzaminowane skarżą się na drakoński system oceny (czytaj opinie z portalu Pomorska.pl).

„Artur” pisze, że każdy egzamin to dla WORD dopływ gotówki - im więcej, tym lepiej. „Jaca” uważa, że z poprawek są kolosalne pieniądze.

Choć są i tacy, którzy duży odsiew popierają, by potem nie dochodziło do wypadków.

System jest zły

O tym, że system egzaminowania nie jest dobry, przekonuje Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce: - Badania dowodzą, że człowiek z ilorazem inteligencji 90 łatwiej zdaje egzamin na prawo jazdy niż z inteligencją 140. To dlatego, że pierwszy mechanicznie i bezkrytycznie wykonuje polecenia wydane przez egzaminatora, drugi stara się myśleć, dokładać do tych czynności swą inteligencję. A?to, niestety, gorsze rozwiązanie. Efekt jest taki, że później ludzie mniej inteligentni, którzy łatwiej zdobywają prawo jazdy, wyjeżdżają na drogi i powodują wypadki. Powodują, bo nie myślą, bo muszą się sprawdzić, bo aktywują swe pierwotne instynkty, szaleją nie przejmując się skutkami. Ludzie inteligentni jeżdżą spokojniej, bardziej kulturalnie, bezpieczniej.

Zdaniem Markowskiego, egzamin powinien polegać na przejechaniu z punktu A do B, a nie na wykonywaniu ciągłych poleceń egzaminatora: proszę skręcić w lewo, prawo, zaparkować w tej i innej zatoczce.

W ten sposób nie sprawdza się zdolności do bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, a jedynie odporność na stres. Doświadczony egzaminator może sprawdzić zdolność kandydata na kierowcę do bezpiecznej jazdy, ale krępuje go instrukcja egzaminowania, w której bezdusznie odhacza każdą z kratek.

Krojenie tortu

- Decydenci słuchają nas, ale nie słyszą. Robią to, co chcą - skarży się psycholog. - Podobnie jest z nowelizacją ustawy o kierujących, w której widać, że chodzi nie o uzdrowienie zasad szkolenia i egzaminowania, ale o podział łupów, czyli o pieniądze.

Marek Weckwerth

Psycholog: Ludzie mniej inteligentni szybciej robią prawo jazdy
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Psycholog: Ludzie mniej inteligentni szybciej robią prawo jazdy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ania medyk 16 (gość)

  Mój kolega aleksy potwierdza tą regułę, ponieważ uważa się za inteligentną osobę, a do egzaminu podchodzi już trzeci raz. :)

 • Ulek (gość)

  Co to za jebany pajac wymyślił tą teorię? Pewnie ma tępe dzieci albo tępą żonkę co dziesiąty raz podchodzi do egzaminu! Tak pajacu tak sobie to tłumacz, zdający egzamin na prawo jazdy po raz piąty czy dziesiąty jest w ch.j inteligentny. Psycholog to pojebany jednak zawód filozofują, wymyślają takie banialuki że aż się żygać chce!!!!

 • ddd (gość)

  to ja jestem popier....... mm wzystkie kagorie i kada zdawałem za pierwszym razem z tego wynika to juz tylko tworki mnie czekaja

 • Rafał (gość)

  Osoby bez wykształcenia prędzej zdobywają prawo jazdy niż osoby z tytułem doktora habilitowanego .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości