Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Ptak narobił - felieton Iwaszkiewicza

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Fot: Archiwum Polskapresse W Boże Ciało oraz kilka następnych dni długiego weekendu otwarto w Polsce 70 km rożnych odcinków autostrad oraz dróg ekspresowych. Kiedyś wszystko co nowe otwierano w Polsce dla uczczenia 1 Maja i 22 Lipca, a teraz się zmieniło i otwierają na Boże Ciało.

Minister Sławomir Nowak przyjechał otworzyć ważny odcinek na trasie S 3 w kierunku Świebodzina, gdzie niebawem powstanie Jerzy Iwaszkiewicz, Fot: Archiwum Polskapresse40 km nowej drogi od Międzyrzeca do Sulechowa. Przy okazji jakiś ptak narobił na marszałka Niesiołowskiego i wszystkie telewizje zamiast nowej drogi, pokazywały jak marszałek czyści marynarkę. Takie przypadki zawsze budzą w Polsce duże zainteresowanie.

Trwa obecnie powszechne skubanie premiera Tuska, że niby traci władzę, że rozsypuje się partia, że traci zaufanie. Skubanie władzy jest ulubionym zajęciem Polaków i mało kto zwraca uwagę na to, co jednak zrobiono. Za rządów Tuska wybudowano otóż 819 km autostrad i dróg ekspresowych, a dalsze 800 znajduje się w budowie. Razem z obwodnicami powstało, jak nigdy w historii, blisko 2 tysiące km nowych dróg. Usłyszę teraz zapewne głosy, że to co piszę, to jest propaganda. W Polsce zawsze jest tak, że nawet jak ktoś coś zrobi, to wszyscy zastanawiają się dlaczego i jaki ma w tym interes. Wybudowano po prostu 2 tysiące kilometrów dróg.

Obwodnica Wrocławia jest nowoczesna, niczym autostrady w Kalifornii, podobnie jak obwodnica Serocka, którą jedzie się na Mazury. Niedawno stało się tu wyłącznie w korkach jako, że namalowano w Serocku najwięcej przejść dla pieszych na jednego mieszkańca. Z Ostródy nad morze też jedzie się już nową drogą. Na Boże Ciało otwarto m.in. 24 km szerokiej i nowoczesnej, dwupasmowej drogi ekspresowej z Kurowa do Lublina. Kończy się budowa ostatniego odcinka A 1 z Włocławka do Torunia i niebawem będzie można jechać nad morze 350 km autostradą z Warszawy. Premier Tusk być może traci zaufanie, ale to wszystko zostało jednak zrobione.

Bywa też i śmiesznie. Gotowa jest autostrada od Brzeska w kierunku Rzeszowa, zapomniano tylko zrobić wjazd, a między Bochnią i Wieliczką ekrany akustyczne postawiono koło cmentarza, aby zmarli mieli cicho. Ekrany stawia się w Polsce nie tam gdzie są potrzebne, tylko tak, aby ktoś kto trzeba na tym zarobił.

W budowie dróg zrobiono w ostatnich latach w Polsce więcej, aniżeli kiedykolwiek. Można było zrobić szybciej. Można. Rozpoczęły się właśnie przetargi na budowę dalszych kilkuset kilometrów nowych dróg, ale nie jest to jakby temat. O wiele więcej mówi się o zegarkach ministra Nowaka. Śmieszna sprawa. Dorosły człowiek, niech się bawi czym chce.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  Dziś sytuacja jest taka, że unia zaczyna przykręcać kurek z kasą i zaczyna jej brakować na drogi lokalne, obwodnice i wszelkie inne, ktore są NAPRAWDE NIEZBĘDNE DO ZWYKŁEGO PRZEMIESZCZANIA.(ja pisałem że tak bedzie ) .bo wymusiliście, głównie Wy krzyczący i roszczeniowi żurnaliści i podjudzeni przez Was, aby waadza zmarnowala tą kasę na luksusy dla szybkowsciekłych coby mogli gdzieniegdzie posunąć. Ja naprawdę nie mam ochoty o tem już pisać, ale każda ałtosratopropaganda musi się spotkać ze stosownym odporem, celem by wiecej szkód nie wywolała i by lud przejrzał na oczy.

 • 000bryan (gość)

  Jazda na autostradzie z nie kończącymi się kilometrami ekranami jest niebezpieczna bo zauważyłem coraz częściej np.między Krakowem i Tarnowem, jak kierowcy prywatni i co gorsza zawodowi, mimowolnie przekraczają swoje zajmowane pasy jezdni na którym jadą w charakterystyczne tego typu toru jazdy no i bo zapadają w"trans snu"z niemiłosiernego znudzenia de facto ekrany przysypiają kierowców za wyjątkiem np.gdy znacznie przekraczają dopuszczalną prędkość z powodu adrenaliny jaka daje "niemiecka jazda autostradowa". Gorzej jest zajezdzanie z pasa zewnętrznego na wewnętrzne bo odwrotnie to koła dotkną białej ciągłej linii i następuje charakterystyczny hałas ogumienia i rozbudza kierowcę, a nie każdy samochód ma asystenta pasa i jeśli będzie się często to zdarzać to na amen KE nakaże zainstalowania takiego drogiego systemu znacznie wcześniej w nowych autach jako pretekst dla bezpieczeństwa...kasa Unia nie pogardzi...niedługo kokpit auta będzie podobny jak w ...samolocie, jak tak dalej pójdzie.

 • Jakkas (gość)

  "Usłyszę teraz zapewne głosy, że to co piszę, to jest propaganda." a jak inaczej to traktować.... chyba nie powinno się pisać o tym kto otwierał a raczej kto utwierdzał i kto te pieniądze załatwiał na budowę.. Co innego to że to pod rządami Tuska te inwestycje były przeprowadzane i to właśnie jego rządy ukradły najwięcej.... Może niech o tym Pan Redaktor napisze, no chyba że się boi.

 • lordofchaos (gość)

  vidze postep Pan Redaktor chcial sie tym textem "podlizac" ale komu - vszystkim, ale jak vszystkim to nikomu i znov sie zastanaviam co autor chcial poviedzeic

 • aaaaa (gość)

  chyba czas na emeryture, bo czym nowsze wypociny, tym bardziej nie da sie ich czytac...

 • bob (gość)

  Panie Redaktorze :-) czy pan ma czytelników za kompletnych idiotów? Czy sam Pan wierzy w to co Pan pisze? Pan pisze o efekcie końcowym - oddanie drogi do użytku, że za kadencji Tuska. Bardzo mocno bym się zastanawiał czy cały proces inwestycyjny (projekt, uzgodnienia, pozwolenie na budowę, wywłaszczenia, przetargi, w końcu sama budowa) nie rozpoczął się dużo, dużo wcześniej. Bo znając tempo działania naszej szeroko pojętej biurokracji mogło tak być. Na przyszłość proszę to sprawdzić i podawać kompletne informacje.

 • Otto von Bismarck (gość)

  Zgadzam się z przedmówcą. Budowa autostrady od podstaw to nie jest proces trwający rok czy dwa lata ale kilka a nawet kilkanaście lat i maczało w nim palce kilka ekip rządowych. Oddawanie do użytku kolejnych odcinków akurat za kadencji Tuska to nie powinien być żaden szczególny powód do dumy dla wyżej wymienionego.

 • good job (gość)

  "Budowa jednego kilometra autostrady w Polsce waha się od 2 do 20 mln dolarów – średni koszt to 7,8 mln dolarów. To oznacza, że w Polsce jest najwyższy koszt budowy autostrad spośród wszystkich europejskich krajów – informuje „Życie Warszawy”. Dla porównania w Czechach koszt budowy kilometra autostrady wynosi od 1 do 2 mln dolarów. " http://www.wykop.pl/ramka/1133885/budowa-autostrad-w-polsce-najdrozsza-w-europie/

 • Odcięta od świata (gość)

  Budując drogę szybkiego ruchu od Warszawy do Lublina tak się zagalopowali, że wprowadzili ekspresówkę do miasta. 3 km drogi ma kosztować bagatela prawie 500mln. Setki domów pozbawionych jest dojazdów. Ludzie do swoich własnych działek nie maja jak dojechać. A przecież powstaje obwodnica Lublina. To będzie pomnik naszego Prezydenta i zadłużenie miasta spłacane przez naszych prawnuków. A wszystko panie redaktorze w myśl nowej doktryny: jak dają to trzeba brać. Nikt nie zastanawia się ,że każdy pieniądz trzeba po prostu wydać mądrze. Ale jak ma się układy to przecież nikt z takiej głupoty nie będzie rozliczał

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  ależ to jest tylko wynik moto-"wychowania", które spowodowało, że szybkowściekli i zepsute dobrobytem drobnemieszczaństwo uwierzyło że szybkie posunięcie furą 2pasmówką nawet do centrum "się należy" bo to "rozwój cywilizacyjny" itp bzdury

 • brak słów (gość)

  ekoterrorysta Tobie ktoś płaci za pisanie bzdur, czy tak masz od urodzenia? nie myślałeś o tym, że drogi ekspresowe i autostrady to przede wszystkim większe bezpieczeństwo? jechałeś kiedyś więcej niż 30km po drodze krajowej gdzie jedzie tir za tirem? Mieszkałeś w miejscowości, przez którą przebiega zatłoczona krajówka? Szkoda na Ciebie klawiatury, ale trzeba zareagować, bo tych bredni czytać się nie da.

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  do czego porównujesz te drogi !!?? do lokalnych dróg w dzikim kraju gdzie szybkowściekłe insekty "rządzą" i za nic innych mają !!!?? To wlaśnie system wymuszania grzeczności dorgowej jest potrzebą podstawową a nie to by jaśniepaństwo mogło sobie posuwać 100 abo i więcej. Za i przed tirami jeżdżę często i obserwacje ich zachowań potwierdzają konieczność wzięcia ich pod but. Że "krajówka przez miasto" !? no wlaśnie dlatego zamiast ałtosrat trzeba dziś systemów uspokajania ruchu w miastach i obwodnic

 • fan (gość)

  Panie Jerzy - wybudowano autostrady po których DROGO jeździć za pieniądze, które mi UKRADZIONO. Od momentu jak Tusk został SUPERPREMIEREM: - pracuję dłużej o dwa lata - podniesiono wszystkie podatki - UKRADZIONO MOJE pieniądze z OFE - dziura budżetowa rośnie w tempie zastraszającym - a nasz Superminister urzędu do spraw okradania Polaków tylko jojczy, że potrzebuje więcej pieniędzy. Mamy permanenty wzrost PKB, mamy ogromny strumień pieniędzy z Unii, a u nas pieniędzy coraz bardziej brakuje i tylko sie zapożyczamy po nienormalnie niskim koszcie. GDZIE SĄ TE WSZYSTKIE PIENIĄDZE? KTO JE DOSTAJE? I PO CO MI AUTOSTRADA JAK NIE MAM ZA CO PO NIEJ JEŹDZIĆ? PANIE REDAKTORZE - SZERSZEJ PERSPEKTYWY ŻYCZĘ

 • Lekarz psychiatra (gość)

  Syndrom Macierewicza.

 • wirecki (gość)

  Nie pocieszajmy się tak bardzo nowymi autostradami nad morze, bo na Pomorzu, szczególnie środkowym, drogi wojewódzkie i powiatowe są w katastrofalnym stanie. Od lat nic się nie naprawia. Tak więc cały układ komunikacyjny się rwie, za to restrykcje mają się coraz lepiej, co podaje ............. w "Fotoradary stacjonarne i nadmorskie drogi żółcią zalane" przy okazji wizyty "fotoradarowego Zorro" na Pomorzu. Edytowany przez moderatora 2013-06-12 13:45

 • 000bryan (gość)

  Popieram co pisze @fan - jestem notorycznie OKRADANY przez chore państwo... nie dając nic w zamian a jeśli coś daje to muszę płacić nawet więcej de facto PŁACĘ COŚ CO ZAPŁACIŁEM - popierdolone jedne barany...

 • zyggi (gość)

  "sukcesy tuskisyna" jak sie patrzy hahaha przeanalizujmy jednak dwa warianty: co by powstalo gdyby nie pieniadze z unii?? co by powstalo gdyby nie ukradli tyle ile ukradli?? ostatnie najnowsze info o drodze ktora w 30st. C sie rozplywa dobitnie pokazuja o co tu biega!!! wytlumaczenie ze sa upaly wiec asfalt musi plynac - bezcenne ;] ciekawe co mowia lekarze choc w dzisiejszych czasach nikomu nie mozna wierzyc hahahha

 • Wróg drogiej tandety. (gość)

  Drogi za pieniądzę z UNI którymi "kolesie" chętnie się częstowali, a firmy NIE-kolesi bankrutowały. Proszę o podpowiedź co właściwie konstruktywnego zrobiło PO, bo jako liberał i orędownik państwa obywatelskiego trudno mi coś takiego dostrzec. Chyba tylko udało się zrealizować Tanie Państwo Tuska, ale za to drogie dla obywatela.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości