Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Puchowa kurtka to ryzyko poważnych obrażeń!

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Paweł Kurpiewski, biomechanik i ekspert od bezpieczeństwa aut Wsiadając zimą do samochodu warto zdjąć kurtkę. W razie wypadku pasy bezpieczeństwa mogą nie zadziałać prawidłowo - przekonuje Paweł Kurpiewski, biomechanik i ekspert od bezpieczeństwa aut.

Zbyt luźno zapięty kierowca może się spod nich wyślizgnąć. - Natomiast ukryte w kieszeniach przedmioty, jak klucze, portfel, czy telefon komórkowy, mogą doprowadzić o urazów śledziony albo wątroby - dodaje Kurpiewski.

Redakcja poleca:

Nowy pomysł Komisji Europejskiej. Czy nowe auta podrożeją?
Serwisy wymieniają ten element bez zgody kierowców
Nieoznakowane radiowozy na polskich drogach

Zimowa kurtka to nawet kilkanaście centymetrów luzu pasa bezpieczeństwa, co widać na filmie:


Źródło: TVN24/x-news

Od kilkunastu lat powszechnie stosowane są napinacze pasów bezpieczeństwa, które odpowiadają za zwinięcie pasów o kilka centymetrów w celu dociśnięcia ciała do fotela, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń kręgosłupa czy uderzenia głowa w kierownicę lub kokpit w samochodach bez poduszek. Napinacze muszą działać szybko, więc uruchamiane są pirotechnicznie. Pierwsze zastosował Mercedes w 1980 r., ale upowszechniły się one dopiero w latach 90. Niestety wielu kierowców wciąż nie wie, że pas, który nie został dociągnięty do ciała lub zapięty "na kurtkę" nie pozwoli napinaczowi na poprawne działanie - eksplozja ładunku pirotechnicznego doprowadzi - w najlepszym przypadku - do skasowania istniejącego luzu, zamiast przytrzymania ciała i dociągnięcia go do fotela w chwili uderzenia. W skrajnej sytuacji może to doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych lub złamań - ciało z siłą kilku ton uderzy w pas właśnie zwijany przez napinacz.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości