Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Pułapka podatkowa. Na czym polega to oszustwo przy zakupie auta?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Wojciech Wilczyński "Pułapka podatkowa" to stosunkowo nowy pomysł oszustów. Nieuczciwi sprzedający wykorzystują niewiedzę, a ich ofiarą padają osoby, które szukają idealnego auta za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Na czym polega pułapka podatkowa?

Handlarz z Niemiec kupuje samochód z Belgii bez zapłaconego podatku. Następnie auto sprzedaje w cenie netto przez swoją nową działalność – jednak wciąż bez uiszczenia niemieckiego VAT-u.

Kupujący informację z Urzędu Skarbowego o konieczności opłaty podatku w Niemczech dostaje już po rejestracji pojazdu.

Kto pada ofiarą oszustów i jak nie dać się oszukać?

Doświadczony handlarz dokładnie sprawdzi dokumenty i odkryje nieścisłości. Oszuści żerują zatem na niewiedzy osób, które szukają idealnego auta za niewielkie pieniądze. Oferta na pierwszy rzut oka nie budzi wątpliwości i często pojawia się w weekend, aby nabywca nie mógł szybko zweryfikować danego pojazdu.

Aby nie dać się oszukać należy zachować zdrowy rozsądek, nie działać pod wpływem impulsu, a w przypadku wątpliwości poradzić się osoby, która zajmuje się sprowadzaniem aut i jest bardziej doświadczona w temacie.

Pułapka podatkowa to tylko jedno z oszustw na jakie jesteśmy narażeni kupując auto.

Popularne oszustwa przy sprzedaży / zakupie auta. Na co uważać? 

1. Samochód jest uszkodzony

Ruch w miastach jest coraz większy i w związku z tym rośnie ryzyko, że pojazdy będą brały udział w zdarzeniach drogowych. Badanie* ujawniło, że prawie ⅓ samochodów, dla których wygenerowano raporty (31%), miało stwierdzone uszkodzenia różnej rozległości.

Wybierając samochód, warto przyjrzeć się szerokości odstępów między panelami – mogą być nawet dość duże, ale powinny być równe. Jeśli któreś są wyraźnie szersze, może to świadczyć albo o uszkodzeniach strukturalnych, albo nieprofesjonalnej naprawie. Ponieważ niektórzy sprzedawcy starają się takie ślady maskować, konieczna jest bliższa analiza w czasie oględzin.

2. Zafałszowany przebieg

Z aut badanych przez carVertical co szóste (16,7%) auto miało zmieniony przebieg. Oszustwa na wskazaniach drogomierza są powszechne zwłaszcza w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy – są sprzedawane po „korekcie” wskazań licznika.

Pojedyncze cofnięcie drogomierza to bardzo tania procedura dostępna w niektórych krajach legalnie, a w innych na czarnym rynku, a pozwala na podniesienie wartości używanego samochodu nawet o 25%, szczególnie w przypadku bardziej poszukiwanych modeli.

Samochody, które miały cofnięty przebieg, można zwykle łatwo zidentyfikować. Zazwyczaj zużycie pojazdu jest wystarczającą wskazówką. Jeśli siedzenia, kierownica lub dźwignia zmiany biegów są zużyte, ale przebieg wydaje się niski, może to być znak, że klienci powinni wycofać się z tego samochodu i poszukać innego.

3. Samochód jest kradziony

Zakup skradzionego samochodu jest być może najgorszym ze wszystkich oszustw związanych z używanymi pojazdami. Zazwyczaj niefortunni nowi właściciele tracą swoje pojazdy, a odzyskanie pieniędzy zapłaconych za samochód może być skomplikowane. W ciągu ostatnich 12 miesięcy carVertical zidentyfikował kilkaset skradzionych pojazdów, oszczędzając klientom sporo czasu i pieniędzy.

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

4. Samochód był taksówka albo autem z wypożyczalni

Niektórzy kierowcy nie są świadomi, że ich pojazd był wcześniej taksówką lub samochodem z wypożyczalni. Kierowcy taksówek zazwyczaj generują znaczne przebiegi i przez większość czasu przewożą pasażerów na drogach miejskich. Taksówki i samochody z wypożyczalni zużywają się szybciej i często są gorzej utrzymane.

W carVertical około dwóch tysięcy samochodów w ostatnim roku zostało zidentyfikowanych jako dawne taksówki lub samochody z wypożyczalni. Czasami można je zidentyfikować, na przykład na podstawie koloru lakieru, ale oszuści mogą nawet przemalować pojazd. Raporty z historii są najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć takich samochodów.

5. Cena jest za niska

Nabywcy samochodów używanych powinni również unikać podejrzanie tanich pojazdów, chociaż dla wielu pokusa jest zbyt wielka. Jeśli cena wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, kupujący powinien dokładniej zbadać sprawę, porównując samochód z podobnymi egzemplarzami choćby w serwisach z ogłoszeniami o sprzedaży samochodów używanych. Czasami takie samochody są importowane, mają kręcony licznik lub ukryte uszkodzenia, tworząc iluzję świetnej oferty. Ostatecznie, kupujący może zyskać najwięcej, rezygnując z danej sztuki i szukając innej oferty.

*Metodologia badania

Źródło danych: badanie najczęstszych oszustw dotyczących samochodów używanych zostało przeprowadzone przez carVertical. Platforma weryfikacji historii samochodów carVertical gromadzi mnóstwo informacji o poszczególnych samochodach, w tym zapisy z krajowych i prywatnych rejestrów, różnych baz danych, firm ubezpieczeniowych i baz skradzionych pojazdów w wielu różnych krajach. Wszystkie te źródła zostały wykorzystane w tym badaniu.

Okres badania: carVertical przeanalizował raporty historii samochodów wygenerowane od kwietnia 2020 r. do kwietnia 2021 r.

Próbka danych: przeanalizowano ponad 1 milion raportów historii samochodów.

Kraje: badanie zostało przeprowadzone przy użyciu danych z Chorwacji, Czech, Bułgarii, Węgier, Estonii, Finlandii, Francji, Belgii, Białorusi, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Rosji, Ukrainy, Serbii, Słowacji, Słowenii i Szwecji.

Zobacz także: Elektryczny Fiat 500

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kierowca (gość)

  Carhorisontal ;-) lekarstwem na wszystko? Marna reklama!

 • Klient carvertical (gość)

  To carvertical to marny portal. W 2020 zweryfikowałem auto z 2009 roku i carvertical podał mi przebieg 12km z 2009. Kiedy zareklamowałem sytuację odpowiedzieli, że w 2009 roku auto miało taki przebieg. Także nie polecam, strata czasu i pieniędzy

 • Rafal (gość)

  Beznadziejny artykuł. W tytule "na czym polega oszustwo" ? I tyle. Napisane jest, że doświadczony handlarz je wykryje, a zwykły " Kowalski" już nie więc panie pseudo redaktorze trzeba było opisać proceder i jak się uchronić. Dno, dno, dno. Byle dziennikarzy na pisała.

 • stefan (gość)

  wiele tego a jakoby o niczym.... Chwytliwy tytuł ( aby nabić ilosć kliknięć) i wiele, bardzo wiele jałowego mielenia tekstu o ...niczym. To zapewne aby wygenerować jak najwiekszą kasę za 'wierszówkę'... "Ałtor" nadaje się do pisania przemówień politykom jedynie słusznej partii, gdzie dużo się gada ale zero odpowiedzialności za to się odpowiedziało...

 • Polish (gość)

  Marna reklama...

 • Largo28 (gość)

  Kryptoreklama !!!

 • Gilda Texter (gość)

  Zapmniano napisać ARTYKUŁ SPONSOROWANY.

 • Pytek (gość)

  Ciekawe kto i kiedy będzie weryfikował pismaków piszących z nudów (często z błędami ortograficznymi i gramatycznymi?)

 • Pytek (gość)

  Ciekawe z którego roku jest ostatnia aktualizacja map bo wystarczy przeczytać opinie niemieckich użytkowników na ten temat...

 • ogórek (gość)

  poza tytułem zachęcającym do kliknięcia to sama woda. Niczego się nie dowiedziałem. Nawet tego dlaczego ja jako finalny nabywca mam płacić jakiś podatek Niemcom czy też Belgom.

 • Heniek (gość)

  Nie korzystajcie z usług sprowadzania auta z zagranicy przez firmę Autovendo, gdyż są niewiarygodni. Biorą kasę i oferują podpicowany złom, za 2 x taką cenę niż wynika to z rocznika. Auta nie są dokładnie sprawdzane i na siłę wciskają niezgodne z zamówieniem auta. Trudno odzyskać pieniądze. Kapitał założycielski firmy to tylko 5000 i nikt chyba nie będzie chciał ryzykować, że natną go na aucie za 10 x tyle. Sprawdźcie firmę i jej powiązania w KRS, a sami zobaczycie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości