Wszystko
o samochodach

Przepisy / Punkty karne

Punkty karne. Czy kursy redukujące punkty karne są teraz dostępne?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Kierowcy dzięki specjalnemu szkoleniu mogą zredukować liczbę posiadanych punktów karnych. W związku z pandemią koronawirusa, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, odwołują kursy redukujące.

Kierowca może maksymalnie zgromadzić 24 punkty (wyjątkiem są kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok - mogą mieć 20 punktów karnych). Po przekroczeniu limitu traci sięprawo jazdy i trzeba od nowa zdawać egzamin.

Każdy kierowca posiadający prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy, raz na pół roku może wziąć udział w szkoleniu redukującym punkty. Trwa ono kilka godzin, kosztuje 300 zł i redukuje stan punktowego konta o sześć punktów.

W związku z sytuacją epidemiologiczną, redukcja punktów jest niemożliwa na terenie całej Polski do odwołania.

Punkty karne. Jak sprawdzić?

 • W przeglądarce internetowej należy otworzyć stronę obywatel.gov.pl i wybrać opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet
 • Następnie trzeba kliknąć opcję „Sprawdź swoje punkty karne".
 • Kliknąć w przycisk „Zaloguj się", a następnie zalogować się na profil zaufany
 • Gdy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym".
 • Pojawi się prośba o autoryzację. Trzeba potwierdzić chęć podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument".
 • W następnym kroku wprowadzić trzeba jednorazowy kod. 
 • Po wpisaniu kodu nastąpi powrót na stronę obywatel.gov.pl, gdzie można sprawdzić punkty

Profil zaufany

Aby sprawdzić swoje punkty w internecie niezbędny jest profil zaufany. Można go założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając punkt potwierdzający z dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości". Obecnie całkowicie przez internet mogą to zrealizować klienci kilku banków.

Cała usługa jest bezpłatna, a sprawdzić można tylko liczbę swoich punktów karnych. Nie można sprawdzić, ile punktów karnych ma inna osoba.

Zobacz także: Kredyt samochodowy. Ile zależy od wkładu własnego? 

Limit punktów karnych

Warto wiedzieć kiedy limit 24 punktów karnych ulega wyzerowaniu. Dzieje się tak:

 •  po roku od ich otrzymania
 •  po ukończeniu szkolenia, które pozwala na zmniejszenie liczby punktów karnych, w którym można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy (po szkoleniu suma punktów karnych zostanie zmniejszona jedynie o 6 najstarszych punktów),
 • po ponownym zdaniu egzaminu na prawo jazdy - jeśli kierowca otrzyma co najmniej 24 punkty karne i straci prawo jazdy.
Podstawa prawna

Art. 1 pkt 3 ustawy z 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 777)

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • eu-transport (gość)

  Ten wirus ma duży wpływ na transport i ruch drogowy. Tu https://www.eu-transport.pl/transport-a-koronawirus/ więcej o tym mowa. Oby sytuacja szybko się uspokoiła.

 • yerzy (gość)

  "Kierowca może maksymalnie zgromadzić 24 punkty.... Po przekroczeniu limitu traci się prawo jazdy..." "po ponownym zdaniu egzaminu na prawo jazdy - jeśli kierowca otrzyma co najmniej 24 punkty karne i straci prawo jazdy." 24 pkt. to dopuszczalny limit czy już przekroczenie panie Mariuszu Michalak? Musi się pan zdecydować.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości