Wszystko
o samochodach

Przepisy / Punkty karne

Punkty karne. Czy za każde wykroczenie są punkty karne?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Janusz Wójtowicz W przypadku popełnienia wykroczenia w ruchu drogowym, policjant wypisuje nie tylko mandat, ale nakłada także odpowiednią liczbę punktów karnych.

Punkty karne trafią jednak na konto jeśli zostały przypisane do danego wykroczenia. Obecnie prawo jazdy stracą kierowcy, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych, a jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej jak rok, limit punktów wynosi 20.

Dodatkowa kara w postaci punktów karnych nie zostanie nałożona m.in. za kierowanie pojazdem bez wymaganych dokumentów. Punktów nie przewidziano również w przypadku pozostawienia pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym.

Również jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych skończy się tylko mandatem, bez doliczenia punktów.

Taryfikator nie przewiduje punktów w przypadku wjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Punkty nie zostaną doliczone także w sytuacji ciągnięcia przyczepy o rzeczywistej masie całkowitej większej niż dopuszczalna w odniesieniu do określonego pojazdu ciągnącego.

Redakcja poleca: TOP 30 aut z najlepszym przyspieszeniem

Warto mieć na uwadze, że nieprzypisanie do wykroczenia punktów karnych, nie oznacza, że kierowca ma większą szansę na uniknięcie mandatu.

Podstawa prawna

Część K załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 25 kwietnia 2012 r w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U.. poz. 488 z późn. zm.) 

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości