Wszystko
o samochodach

Przepisy / Punkty karne

Punkty karne. Nowe zasady redukcji od 2017 roku

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Jeszcze przez kilka miesięcy kierowcy, którzy posiadają na swoim koncie punkty karne, będą mogli je zredukować. Wystarczy odbyć szkolenie, aby zmniejszyć ich liczbę o 6, a w 2017 roku nie będzie to możliwe.

W przypadku popełnienia wykroczenia w ruchu drogowym, policjant wypisuje nie tylko mandat, ale nakłada także odpowiednią liczbę punktów karnych. Prawo jazdy mogą stracić kierowcy, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych, a jego odzyskanie jest możliwe dopiero po ponownym sprawdzeniu kwalifikacji w zakresie wszystkich posiadanych kategorii. Jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej jak rok, limit punktów wynosi 20. 

Obecnie osoby, które posiadają na swoim koncie punkty karne, mogą na własny koszt odbyć szkolenie, aby zmniejszyć ich liczbę. Nie dotyczy to tylko kierowców w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. W ten sposób można pomniejszyć konto o 6 punktów, a takie szkolenie można odbyć nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Szkolenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to wydatek 300 - 500 zł.

Redakcja poleca:

Fiat 124 Spider. Powrót do przeszłości
Kto i czym monitoruje polskie drogi?
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Co zmieni się od 2017 roku? Niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń, funkcjonariusz będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie liczbą 10 punktów. Po przekroczeniu limitu 24 punktów, kierowca nie straci prawa jazdy, ale starosta skieruję kierowcę na odpłatny kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na taki kurs młodzi kierowcy podczas dwuletniego okresu próbnego trafią za popełnienie co najmniej dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Popełnienie w okresie próbnym trzech takich wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego, będzie wiązało się z cofnięciem uprawnień.

Kurs będzie miał formę wykładów i zajęć warsztatowych a zorganizuje go wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Przedstawione zostaną na nim skutki wypadków drogowych oraz czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Osoba musi odbyć kurs w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowaniu. Wystawione zaświadczenie po jego odbyciu należy przedstawić staroście w terminie 6 tygodni. W przeciwnym wypadku prawo jazdy zostanie zatrzymane.

Kurs reedukacyjny zerujący konto z punktami będzie można odbyć raz na 5 lat. W przypadku ponownego przekroczenia 24 punktów karnych w tym czasie starosta z urzędu cofnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Taka osoba będzie musiała od nowa starać się o uprawnienia.

Wideo przygotowane we współpracy z marką Citroën

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • S. Tańczyk (gość)

  Polskie prawo jest ciągle dość łagodne dla piratów drogowych. W niektórych krajach punkty karne znikają dopiero po dwóch a nawet trzech latach od popełnienia wykroczenia, nie mówiąc o ubezpieczeniu auta, które potrafi podskoczyć dwu-, trzykrotnie dla notorycznych "kolekcjonerów punktów"...

 • mfind

  Nakładaniem wysokich kar finansowych powinny być obciążone wykroczenia, które są naganne i zagrażające bezpośrednio życiu uczestników ruchu np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Aktualnie 200 zł za taki czyn jest kpiną... Lecz podnoszenie kar za wszystkie wykroczenia ma tylko jedno na celu, większe wpływy do budżetu. Najpierw edukacja, później karanie. Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC

 • Harfa (gość)

  Kierwoca Zawodowy który robi rocznie 100 tyś km 24 pkt Karne Typowy Janusz który robie w roku 10 tyś km tez 24 pkt karne

 • Matthew (gość)

  Po co takie skaplikowane to Wszystko niech podniosa Kary pieniezne :) Przekorczysz o 50 w terenie zabudowanym zabieraja prawko?? Bedzie Bezpieczniej?? Nie!!! bo i tak i tak wsiadzie do auta:). Ja zrobilbym tak iz od 50 km i wiecej kara 1500zl Co po niektorzy tyle zarabiaja na miesiac wiec dalo by to bardziej do myslenia :):) Nie placisz bo cos tam Nastepna kontrola i do Pierdla na odsiadke mandatu:)

 • ją (gość)

  Wysokie bezwzględne kary pieniężne, zwiększenie liczby punktów karnych i zabieranie praw jazdy to jedyna metoda .

 • Stefan (gość)

  Mazenia zobaczcie jakie fury sa kupowane minimum2l 140Km na 2beda jezdzic moze wprowadzic pojazdy do 50 km/h dla wszystkich

 • Z. Niesmaczony (gość)

  Harfa, czyli kierowca zawodowy powinien mieć limit 240 punktów karnych ze względu na odległości, jakie rocznie pokonuje?

 • Emka (gość)

  To co oferują z nowym prawem - to kompletna klapa. Brak możliwości odwoławczych - postępowanie administracyjne, ne przestrzeganie prawa. Narodzie OBUDŹ SIĘ !!!!

 • mgr inz (gość)

  Do harfa: I co ma wynikać z tego porównania? Ze niby należy się kierowcy zawodowemu większy limit? To idąc tym tropem myślenia: Za zabójstwo jednego człowieka normalny obywatel idzie do więzienia, a zawodowy morderca może juz ukatrupić pięciu?

 • Spoko (gość)

  Bezterminowo wydane jak mogą zabrać? Za punkty jeśli ktoś będzie przekraczać prędkość o 20 w terenie zabudowanym lub w lesie na 90 tacy co ze skutkiem śmiertelnym to tak ale przyczyny badać a nie ze jego wina np sarna a kasa odpowiednio do zarobków to niech zmienia kuźwa to wtedy znikną punkty

 • Maciek (gość)

  mgr inz - żal mi cię

 • mariusz (gość)

  kodeks wykroczen skopiowac z norwegii I po problemie. wszyscy beda jezdzili zgodnie z przepisami I jak po sznurku. sprawa wydaje sie byc prosta.

 • henry (gość)

  Po uzyskaniu maksymalnej ilości punktów ,każde następne wykroczenie karać bardzo wysokim mandatem.Nie można zabierać uprawnień wydanych bezterminowo.Zabrać można jedynie za jazdę pod wpływem lub za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

 • -=_=- (gość)

  Może lepiej żebym tego nie pisał ale jednak ryzyko utraty prawa jazdy wydaje mi się większą groźbą niż mandat karny w wysokości choćby i półrocznego wynagrodzenia. Jak stracę prawo jazdy to stracę pracę (albo będę ryzykował i jeździł bez uprawnień).

 • Skrzat (gość)

  Tak czytam te wypowiedzi i... Zastanawia mnie jedno - czemu jak w 99% przypadków wszyscy znajdują rozwiązania bez wyszukania przyczyny. Największe kary nie odstraszą, jeśli wykrywalność jest rzędu promili. Ostatnio dostałem mandat za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 24km/h na... Drodze szybkiego ruchu. Dozwolone 120, jechałem 144. Ale ze mnie pirat. Teraz jak to się ma do przekroczenia o 24km/h w terenie zabudowanym ze strefą 30 km/h? Kierowcy zawodowi nie "piracą", bo mają dużo do stracenia - choć to od definicji piracenia zależy - dla mnie dużo bardziej niebezpieczny jest pirat na wylocie Poznania, Łodzi, czy Częstochowy (uwaga na rejestracje SKL ;) ), który zajeżdża jak tylko może, albo wciska się przed tira, albo... https://www.youtube.com/watch?v=a7oNSHae4LA Ale do tematu. Gdyby łapać każde przekroczenie prędkości, to... Znam jedną osobę która by mandatu nie dostała. Ciekawe czy też byście tak pisali, gdyby KAŻDE Wasze przekroczenie było karane. Polecam Norwegię ;)

 • Skrzat (gość)

  A jeszcze bardziej na temat. Wysokość kary tak nie odstrasza, jak jej nieuchronność. Jeśli Policja łapałaby za każde przewinienie, nie byłoby piratów (nawet bez karania). A zagrożenia stanowią: https://www.youtube.com/watch?v=k8gznBH0xRc - tu zajeżdżanie chyba z dawką %. https://www.youtube.com/watch?v=gI7Xq2Hqx8Q - blokowanie prędkości = wkurzenie kierowców (co słychać) = emocje. I nie chce mi się szukać - wciskanie się na ślepo oraz uwaga... JAZDA LEWYM PASEM W KOLUMNIE PRZY PRAWYM PUSTYM. Jeśli kogoś wyprzedziłeś - spoko, nie zjeżdżaj. Ale jeśli ktoś Ci siedzi na ogonie, to go puść. Proste.

 • Marc (gość)

  Z tego co tu czytam wnioskuję że mamy naród masohistów, nie mówi się tu o edukacji, ani o skutecznym egzekwowaniu kar za wykroczenia lecz o pragnieniu coraz wyższych kar.

 • ... (gość)

  Debil/debilka tylko pod tym by się podpisał... Haha. A co z tymi kurwami co mają immunitet, pajac jeden z drugim to co inny kierowca? Hajsu maja powinni płacić mandaty 50 razy większe od przeciętnego Polaka co zarabia średnia krajową. Co wy pajace na stołkach robicie... Zacznijcie myśleć... Powinniście zarabiac średnia krajowke pajace!

 • Peter (gość)

  A jak uzbieram 20 punktów w ciągu roku to kiedy przepadają bo nie rozumiem tego np.nigdy by mi te 20 nie przepadło czy po roku samo się kasuje.

 • Ola (gość)

  W Polsce prawo jest lagodne.....niestety.....widac ile szalencow jest na drogach.....podoba mi sie prawo w Angli......jezeli twoja predkosc przekroczona jest w terenie zabudowanym powyzej 30mil przy limicie 30......to kieruja cie na kurs"National Speed Awareness" i nie dostajesz za to zadnych punktow....a za przekroczenie predkosc sa 3 punkty....po trzech latach one ci znikaja z twojego konta...natomiast jezeli w ciagu dwoch lat dostaniesz 6 punktow za predkosc...to ponownie musisz robic kurs prawa jazdy.....uwazam ze to jest dobre rozwiazanie bo sie zastanowisz zanim dasz noge na gaz....

 • Toni (gość)

  Matthew idź się powiesic. Może chcesz wprowadzić dyby na rynku głównym. Albo uciąć ręce za przekroczenie prędkości. Skąd ty spadłes idioto bocian cie źle zrzucił i jebnales głową w kapustę.

 • Donald (gość)

  To nie jest portal dla inwalidów umysłowych toni brak kultury twojej swiadczy o braku wychowania zanim coś napiszesz to się zastanów 3 razy a jak nie to zgłoś się do psychologa

 • Donald (gość)

  Mandaty powinny zależeć od zarobków w procentach

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości