Wszystko
o samochodach

Motosport / Rajdy

PZM Rajd Polski 2016. 21 oesów i 41 stref kibica

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Volkswagen PZM Rajd Polski to nowa nazwa polskiej rundy Mistrzostw Świata FIA, której organizatorem jest Polski Związek Motorowy. Zawodnicy będą mieli do pokonania 21 odcinków specjalnych o długości 306 kilometrów, a cała trasa liczy 1253 km. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 30.06-3.07.

Fot. Volkswagen - Wszystkie przygotowania przebiegają zgodnie z harmonogramem, a budżet rajdu jest zabezpieczony. Od 11 lat, kiedy podpisaliśmy umowę z władzami Warmii i Mazur mamy stałą bazę w Mikołajkach, stałą sympatię mieszkańców pięknego regionu i coraz lepsze odcinki specjalne. W ubiegłym tygodniu Michèle Mouton zapoznała się z trasami oesów i wszystkie proponowane przez nas zmiany zostały zaakceptowane. Dyrektorem rajdu jest Jarosław Noworól, a nowym dyrektorem ds. bezpieczeństwa został Jacek Bartoś. Zaprosiliśmy go do współpracy chcąc wykorzystać jego wielkie doświadczenie – stwierdził Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego

- Po nienajlepszych ubiegłorocznych doświadczeniach dotyczących obsługi kibiców, nawiązaliśmy współpracę z Top Racing, firmą która wprowadzi nowe standardy i rozwiązania w tej materii. W ubiegłym roku Rajd Polski, podobnie jak Rajd Argentyny dostał żółtą kartkę przez nie zawsze właściwe zachowanie kibiców. Ta sytuacja nie może się powtórzyć. Dlatego zmieniamy system zabezpieczenia rajdu. Zwiększyliśmy środki finansowe na ten cel. Do 1500 wzrosła liczba osób, w tym policjantów i ochroniarzy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Mamy również nadzieję na aktywne włączenie się mediów w informowanie o bezpiecznych zasadach oglądania rajdu. Uwagi zgłaszane przez służby bezpieczeństwa nie mogą być lekceważone. Oczekiwania FIA to przede wszystkim poprawa zachowania kibiców. Ktoś kto kupuje bilet staje się świadkiem wielkiego widowiska, ale ma także obowiązek przestrzegania reguł – podkreślił A.Witkowski.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Prezes PZM poinformował również o zaproszeniu Roberta Kubicy jako gościa rajdu oraz potwierdził start w rajdzie mistrza Europy Kajetana Kajetanowicza, dla którego będzie to debiut w Mistrzostwach Świata.

Po raz piąty (1973, 2009, 2014, 2015, 2016) w historii jedna z rund światowego championatu zostanie rozegrana w naszym kraju, a po raz czwarty wśród mazurskich jezior. Inauguracja rajdu nastąpi w czwartkowe popołudnie w centrum Mikołajek. Tego samego dnia pierwsze spotkanie Sebastiena Ogiera, Jariego-Matti Latvali, Andreasa Mikkelsena, Haydena Paddona, Daniego Sordo, Thierry’ego Neuville’a i Madsa Ostberga na Mikołajki Arenie.

Dziewięć piątkowych odcinków to dwukrotnie przejeżdżane próby: Chmielewo, Wieliczki (ze słynną hopką na przejeździe kolejowym), Świętajno i Stare Juchy, a na zakończenie dnia ponownie rywalizacja na Mikołajki Arenie.W sobotę sześć widowiskowych oesów: dwukrotnie przejeżdżane Gołdap, Stańczyki i Babki bez możliwości serwisowania samochodów w ciągu dnia, a wieczorem trzecie spotkanie na torze Mikołajki Arena. Niedziela to po dwa przejazdy oesów Baranowo i Sady. Ostatni z odcinków będzie jednocześnie tzw. Power Stagem, na którym trzy pierwsze miejsca premiowane są dodatkowymi punktami (3, 2, 1). Na mecie tej próby poznamy zwycięzcę rajdu, ale uroczyste zakończenie i koronacja triumfatorów PZM Rajdu Polski o godzinie 14 w Mikołajkach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości